Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Začaly záchranné práce na vědeckém kontejneru Genesis

Začaly záchranné práce na vědeckém kontejneru Genesis

genesis_debris.jpg
Odborníci NASA začali s očišťovacími pracemi na kapsli se vzorky slunečního větru, kterou vyňali z havarovaného přistávacího pouzdra. Vyjmutí kapsle z havarovaného přistávacího pouzdra bylo prováděno s mimořádnou opatrnosti. Jedním z důvodů bylo nepoškodit kapsli se vzorky více než již byla, druhým důvodem byla stále aktivní výbušnina, která měla vystřelit přistávací padák.

Podle posledních odhadů narazilo přistávací pouzdro do země rychlostí až 311 kilometrů za hodinu. Dopad se udál v předpokládané oblasti, blízko Granite Paeak na testovací základně v Utahu. Manažer projektu Genesis, Don Sweetnam z Jet Propulsion Laboratory a Roy Haggard z firmy Vertigo Inc., se nezávisle na sobě vyjádřili o poškozeních kapsle se vzorky v tom smyslu, že s ohledem na průběh havárie jsou poškození kapsle překvapivě malá. Podle zveřejněných obrázků to sice tak nevypadá, existuje ale naděje, že některý z plátků na kterých se sluneční vítr sbíral zůstal nepoškozen a nekontaminován pozemským materiálem. Proto podle krizového scénáře započaly ihned obnovovací a záchranné práce.

Vědecký kontejner, obsahující vzorky proto byl ještě ve středu urychleně přemístěn do super čisté místnosti americké armády Dugway Proving Ground v Utahu. Tam jej tým specialistů nejprve zbavil vnějšího znečištění. Zkoumání, zda alespoň něco z jeho obsahu zůstalo nepoškozeno začalo ve čtvrtek odpoledne našeho času.

Zdroj: NASA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »