Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Závěrečná zkouška X-43A při Mach10

Závěrečná zkouška X-43A při Mach10

x43a_attach-b52_02_sm.jpg
Dnes se má uskutečnit zřejmě poslední zkouška letounu X-43A, při níž by mělo být ve výšce okolo 30 km dosaženo rychlosti Mach 10 (10.621 km/h nebo 3,2 km/s). Při minulém rekordním letu dosáhl letoun X-43A na několik sekund rychlosti Mach 6,83, neboli téměř sedminásobné rychlosti zvuku, přesně 7.435 km/h.

I když let bude trvat jen okolo 10 sekund, je největším problémem tepelné namáhání, vznikající třením o atmosféru. Při minulém letu rychlostí Mach 7 se náběžná hrana přídě letounu ohřála až na 1.315°C a při dnes zkoušené rychlosti Mach 10 to bude pravděpodobně až dvakrát tolik. X-43A je jen velmi malý bezpilotní stroj s délkou jen 3,65 metru a rozpětím křídel 1.5 metru, který startuje z podvěsu pod upraveným bombardérem B52 a počáteční rychlost potřebnou pro start náporového motoru mu udělí raketa Pegasus. X-43A slouží výhradně k vývoji a prověření technologie náporového proudového motoru pro lety ve velkých výškách vysokou nadzvukovou rychlostí. Pro výšky a rychlosti, při kterých tento motor pracuje, by se jinak musel použít raketový motor. Výhodou náporového motoru oproti raketovému je, že nepotřebuje ke svému chodu okysličovadlo a vystačí si jen s atmosférickým kyslíkem v koncentracích, při nichž už žádný jiný atmosférický motor není schopen pracovat.

Zdá se, že pokud se podaří při tomto letu rychlosti Mach 10 skutečně dosáhnout, bude program, který za sedm let své existence spotřeboval zhruba 250 milionů USD, ukončen. Vyplývá to, zatím neoficiálně, z úsporných opatření a stanovení priorit NASA pro další období.

Zdroj: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »