Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu přistání raketoplánu Atlantis
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu přistání raketoplánu Atlantis

landing.jpg
Raketoplán Atlantis 27. 11. 2009 v 15:44 SEČ uzavřel přistáním v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě úspěšnou misi STS-129. Náš online přenos zde běžel od 14:40.

Čtěte také: Info o misi, Záznam startu, Zpravodajství z mise

15:51 Atlantis stojí na přistávací dráze po bezproblémovém přistání a posádka byla uvítána zpět na Zemi řídícím střediskem v Houstonu. Technici se pustí do zajištění raketoplánu a posádka jej opustí asi za hodinu. Děkujeme za pozornost.

Atlantis přistává...
Atlantis přistává...
15:45: Raketoplán Atlantis právě hladce přistál na dráze 33 Kennedyho kosmického střediska.

15:41 Vše v pořádku, velitel Charles Hobaugh přebírá ruční řízení, aby srovnal letoun s přistávací dráhou a hladce přistál.

15:37 Na záběrech TV NASA už můžeme vidět raketoplán okem kamery poblíž přistávací dráhy.

15:34 Spojař Chris Ferguson z Houstonu právě potvrdil posádce raketoplánu, že je vše v pořádku, 10 minut do přistání. Atlantis přechází na navigaci GPS.

15:31 Atlantis se blíží k Floridě přes Mexický záliv rychlostí 14 Mach.

15:28 Atlantis přelétá státy střední Ameriky rychlostí asi 19 Mach (19krát vyšší než zvuk).

15:19

track.jpg
Na obrázku je vidět poloha raketoplánu a jeho přistávací dráha.

15:12 Raketoplán Atlantis vstoupil do atmosféry ve výšce zhruba 120 km nad jižním Tichým oceánem rychlostí 25krát vyšší než zvuk. Před třením, které okolo letounu vytvoří oblak žhavé plazmy, jej chrání tepelný štít, jež sestává z několika desítek tisíc uhlíkových destiček. Celý štít váží asi 9 tun. Tření o atmosféru se také postará o zpomalení letounu.

15:07 Před vstupem raketoplánu do atmosféry se provádí vypuštění zbylého paliva z předního bloku manévrovacích trysek RCS, při návratu se používají pouze zadní dva bloky. Ty jsou po přechodu stroje do zemského ovzduší vystřídány klasickými elevony a raketoplán přistává jako kluzák.

15:03 Počasí v Kennedyho kosmickém středisku je dnes perfektní, jak je vidět na záběrech TV NASA. Atlantis při návratu čeká naprosto jasná obloha a vůbec ideální podmínky, přesně, jak slibovala předpověď.

14:57 Ze statistického hlediska je mise STS-129 výjimečná. Málokterému raketoplánu se povede odstartovat na první pokus, málokterému raketoplánu se povede přistát na první pokus, letounu Atlantis se zatím daří oboje. Začátek i konec mise provázejí ve spoustě případů odklady.

14:50 Raketoplán pomalu klesá do zemské atmosféry, do které má vstoupit asi v 15:12. Posádka jej orientuje pro vstup do atmosféry. To vyžaduje polohu "nosem" dopředu, s horními vrstvami atmosféry raketoplán při návratu svírá úhel asi 40 stupňů.

14:43 Atlantis ve 14:37:10 SEČ zapálil proti směru letu své dva motory pro manévrování na oběžné dráze. Zážeh trval 2 minuty a 47 sekund a snížil rychlost letounu natolik, aby zhruba do půl hodiny vstoupil do zemské atmosféry.

14:40 Vítejte u našeho online přenosu návratu raketoplánu Atlantis na Zemi. Na této stránce se budou ve tříminutových intervalech objevovat nejnovější informace o průběhu přistávacího manévru.

Doporučené odkazy:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »