Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu výstupu astronautů z paluby stanice ISS (Expedice 32)
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu výstupu astronautů z paluby stanice ISS (Expedice 32)

Záběr z minulé vycházky. Autor: spaceflightnow.com
Záběr z minulé vycházky.
Autor: spaceflightnow.com
Ve středu 5. září 2012 jste s námi měli možnost sledovat velmi napínavý kosmický výstup z paluby Mezinárodní vesmírné stanice, při kterém dvojice astronautů úspěšně nainstalovala zásadní přístroj pro zásobování stanice elektřinou (tento úkol se jim nepodařilo splnit o šest dní dříve a kosmická stanice tím přišla o přísun určitého množství proudu, bylo tedy nutné neúspěch napravit co nejdříve) a splnila ještě jeden úkol. Výstup začal ve 13:06 SELČ, přenos se zde rozjel o šest minut dříve, celková doba výstupu byla 6 hodin a 28 minut.

Joe Acaba čeká na své kolegy u přechodové komory modulu Quest. TV NASA
Joe Acaba čeká na své kolegy u přechodové komory modulu Quest. TV NASA
19:49 Tímto končíme náš přenos, děkujeme za pozornost!

19:45 Troška statistik: Dnešní výstup začal ve 13:06 SELČ a skončil v 19:34, trval tedy 6 hodin a 28 minut. Šlo o 165. kosmický výstup v rámci programu ISS, celkový čas, strávený kosmickými výstupy na této stanici je nyní 1042 hodin a 23 minut. Byl to šestý výstup pro Suni Williamsovou, která si při EVA už celkově nasbírala 44 hodin a 2 minuty mimo loď, a druhý výstup pro Akiho Hošideho, který má nyní 14 hodin a 45 minut EVA času na svém kontě.

19:35 Náš výstup oficiálně skončil, do přechodové komory modulu Quest začal opět proudit vzduch. Vycházka trvala 6 hodin a 28 minut. Byla beze zbytku úspěšná, i když na některé úkoly se již nedostalo časově.

19:33 Dvojice přepíná své skafandry na zdroje stanice.

19:30 Poklop přechodové komory byl právě Suni uzavřen.

19:29 Stopování výstupu stále ještě oficiálně běží, 6 hodin a 23 minut, plánovaná doba 6,5 hodiny.

19:28 Dvě minuty do uzavření poklopu s oběma astronauty zpět uvnitř.

19:26 Aki a Suni se připravují uzavřít za sebou poklop přechodové komory. Výstup oficiálně skončí zahájením opětovného napouštění vzduchu do přechodové komory.

Návrat k přechodové komoře. Autor: TV NASA
Návrat k přechodové komoře.
Autor: TV NASA
19:21 Aki již pracuje napůl v přechodové komoře.

19:16 Oba dnes nainstalované přístroje se nadále chovají velmi dobře, skrze MBSU-1 prochází napětí o správné hodnotě, kamera na robotické paži taktéž funguje jak má.

19:15 Po úspěšném splnění dvou zásadních úkolů pomalu přichází čas ukončit výstup. Dvojice se nyní v zásadě bude věnovat již jen uklízení výbavy a návratu do přechodové komory asi za dvacet minut.

19:12 Výměna kamery na robotické paži hotova, Houston potvrzuje její funkčnost.

Umístění měněné kamery na manipulátoru SSRMS. Autor: TV NASA
Umístění měněné kamery na manipulátoru SSRMS.
Autor: TV NASA
18:46 Staniční robotická paže SSRMS nyní mění svoji orientaci, aby mohli Suni s Akim vyměnit porouchanou kameru.

18:37 Houston potvrzuje, že MBSU-1 i nadále vzorně spolupracuje. Zprovozňování jejích dvou elektrických kanálů však vezme asi 24 hodin, je nutné napojit zpět systémy, jež byly přesměrovány na jiné kanály přívodu energie.

18:33 Aki již opustil své dřívější místo na konci robotické paže stanice. Tento manipulátor měl být použit zítra při odletu japonské zásobovací lodě Kounotori 3 (je nutné ji sundat robotickou paží ze stykovacího uzlu jako komerční Dragon). I s přispěním dnešního výstupu se však odlet japonské lodi odkládá na příští středu, tj. 12. září.

18:07 Další aplaus v Houstonu, nová jednotka MBSU byla aktivována a funguje bezvadně! Stanici opět proudem zásobuje sedm z osmi solárních panelů.

17:55 MBSU je úspěšně nainstalována! Nyní je řada na řídícím středisku, aby provedlo test nové MBSU-1, zda řádně reaguje na příkazy. Aki a Suni se mezitím zaměří na úkoly, jež jim zůstaly z výstupu minulý čtvrtek. V první řadě vymění nefunkční kameru na robotické paži.

17:52 Suni má pro změnu menší problémy s utažením šroubu H1 na MBSU, zkouší více zatlačit, řídící středisko zatím s astronauty domlouvá zbytek výstupu.

17:45 Utažením šroubu H2 MBSU automaticky dosedla do elektrických a chladících přípojek, zbývá už jen utáhnout kratší šroub H1 a dokončit tím instalaci.

17:40 Z oběžné dráhy zní vítězný pokřik, z řídícího střediska potlesk, šroub H2, jež minule znemožnil instalaci MBSU, je utažen! To byla hlavní část instalace tohoto přístroje.

17:40 Aki zašroubovává H2, jde mu to dobře.

Detail závitu pro šroub H2. Autor: TV NASA
Detail závitu pro šroub H2.
Autor: TV NASA
17:32 Aki se již za okamžik pokusí utáhnout šroub H2, který posledně nadělal tolik problémů. Má s ním otočit 15 až 17krát. Držme palce!

plate.jpg Autor: TV NASA

Autor: TV NASA
17:23 Suni pomáhá Akimu přesně nasměrovat a napozicovat MBSU pro instalaci do slotu S0.

17:13 4 hodiny a 7 minut trvání dnešního výstupu. Suni sundala MBSU ze speciálního držáku, v němž byla upevněna během čištění závitu, a předává ji Akimu, který je upevněn na konci robotické paže, díky tomu bude mít větší prostor při instalaci jednotky.

17:05 Astronauté se připravují na umístění 100kilové MBSU do příslušného slotu na příhradovém nosníku S0. Zásadní bude také správné srovnání přístroje se slotem, aby jej následně bylo možné bez problémů přimontovat.

17:00 Duo dosud strávilo dost času čištěním a promazáváním závitu H2, řídící středisko nahoru prohlásilo, že chování šroubu již chápe a můžeme tudíž přistoupit k instalaci MBSU-1, Suni a Aki souhlasí. Deadline 4 hodiny bude nejspíše ignorován.

16:56 Čtyřhodinový deadline pro instalaci MBSU padne již za několik minut, nicméně to vypadá, že Suni a Aki se již brzy vrhnou na samotnou instalaci, dnešní postup práce rozhodně není beznadějný.

orisky.jpg Autor: TV NASA

Autor: TV NASA
16:54 Řídícím střediskem obvykle při důležitých událostech jako je dnešní výstup koluje nějaký talisman pro štěstí. Dnes je to v Houstonu konkrétně balení oříšků, z nějž si každý vezme. Balení oříšků kolovalo i řídícím střediskem v JPL v Kalifornii při přistání sondy Curiosity na Marsu.

16:48 Suni a Aki provádějí promazávání závitu pomocí náhradního šroubu.

16:39 Dvojice má úspěšně za sebou také čištění závitu pomocí prostrkování náhradním šroubem.

16:26 Dvojice spacewalkerů se nyní snaží dostat do závitu náhradní šroub, jež si přinesli s sebou. Jde o pokračování snahy připravit jednotku MBSU k úspěšné instalaci. Deadline 4 hodiny trvání výstupu se však nemilosrdně blíží, pokud nebude MBSU nainstalována v tomto časovém bodě, bude i dnešní pokus přerušen a astronauti přístroj odnesou dovnitř stanice, kde se na něj pořádně podívají. Snaží se.

16:03 Houston hlásí, že skafandry obou astronautů fungují uspokojivě. Ke konci minulé vycházky se objevil menší problém s Akiho skafandrem, když v něm začala stoupat teplota. Nepřesáhla sice limity, nicméně kvůli pravděpodobné závadě si dnes Aki vzal kosmický oblek, který při minulém výstupu nosila Suni a ta sáhla dnes po náhradním skafandru. Hlavním limitem je v současné chvíli baterie Sunina skafandru, která by však měla vydržet až 8 hodin celkem. Od počátku výstupu nám uplynuly ani ne 3 hodiny.

wire.jpg Autor: TV NASA

Autor: TV NASA
15:50 Aki čistí závit. Pod závitem jsou dobře patrně elektrické přípojky MBSU, podobné jako na zadní straně počítače.

15:46 Na záběrech TV NASA je nyní pěkně vidět, jak Aki pročišťuje závit pomocí drátěného kartáčku, jež má upevněný v mechanickém šroubováku a otáčí jím uvnitř závitu. Hlásí, že ze závitu vylétávají železné piliny.

15:43 Čištění pomocí připravených nástrojů má pomoci zbavit závit pozorovaných železných pilin. Pro jistotu nesou i náhradní šroub. Na řadu přijde i promazání závitu.

Improvizované nástroje pro čištění závitu, zubní kartáček vpravo nahoře. Autor: NASA
Improvizované nástroje pro čištění závitu, zubní kartáček vpravo nahoře.
Autor: NASA
15:40 Suni a Aki právě započali velmi pečlivé a detailní čištění neposlušného závitu pomocí improvizovaných pomůcek, které vyráběli z běžných věcí na ISS v uplynulých dnech. Pro čištění závitu upravili například drátěný kartáč nebo kartáček na zuby. Není nad univerzálnost běžných věcí!

15:26 Spojař Jack Fischer z Houstonu právě Suni oznámil, že v 15:18 SELČ, 2 hodiny a 12 minut po začátku dnešního výstupu, překonala rekord Peggy Whitsonové v celkovém čase stráveném ženou při kosmických výstupech mimo loď. Rekord činil 39 hodin a 46 minut, Peggy vyřizuje Suni gratulace.

arm.jpg Autor: NASA

Autor: NASA
15:17 Suni a Aki mají MBSU uchycenou ke speciálnímu nástavci a pokračují v její inspekci. Suni pořizuje snímky přístroje.

14:57 Suni provádí inspekci spodní části MBSU a hlásí nějaké fragmenty kolem závitu problémového šroubu H2, druhý šroub naštěstí vypadá čistý.

14:52 Cca uprostřed dnešní vycházky, kolem času 4 hodiny od začátku (plánovaná délka dnešního výstupu je 6,5 hodiny), tedy kolem 17. hodiny našeho času, je stanovena jakási pomyslná značka: pokud se do ní nepovede nainstalovat MBSU, bude přístroj přenesen dovnitř stanice pro bližší prozkoumání. Pak zřejmě bude následovat třetí výstup kvůli instalaci.

14:48 Šroub je venku! První dnešní dobrá zpráva. Dalším krokem řešení problémů je vizuální inspekce spodní strany MBSU, zda není přítomno nic, co by zabránilo přístroji dobře dosednout do slotu příhradového nosníku S0.

20.jpg Autor: NASA

Autor: NASA
14:43 Aki se pokouší vytáhnout šroub H2 ručně, Sunita při tom viklá celou jednotkou MBSU kvůli uvolnění šroubu. Na TV NASA vidíme blízké záběry práce z kamer na helmách astronautů. V pravém dolním rohu každého takového záběru je číslo, 18 patří kameře Akiho, 20 Suni.

14:35 Problémy se šroubem pokračují i dnes. Suni a Aki se momentálně snaží vyndat ho ven ze závitu, aby mohli závit pečlivě pročistit. Již s tím však mají potíže, řídící středisko se nejvíce obává zničení šroubu při aplikaci větší síly.

14:21 Aki Hošide provádí první nesmělé pokusy se šroubem H2, který řádně zkomplikoval minulý výstup.

14:16 Astronauté již pracují s MBSU, jde o krabici o rozměrech 71x102x30 cm, vážící asi metrák, tudíž si zachovávající solidní hybnost.

14:13 Hlavní dnešní zbraní spacewalkerů bude pročištění a promazání závitu, kdyby to stále nešlo, popis náhradních postupů má 15 stran.

kol.jpg Autor: NASA

Autor: NASA
14:11 Veškeré procedury pro dnešní výstup jsou poměrně improvizované, během víkendu je připravili specialisté v Houstonu na základě analýz situace z minulého týdne. Byly také v Houstonu vyzkoušeny astronauty na modelech, používaných pro výcvik. Kromě jiných (Steve Bowen, David Wolf, Mike Fossum) byl k testům přizván i v Čechách chronicky známý Andrew Feustel, Krtek však testům přítomen nebyl.

14:01 Stanice letí rychlostí 8 km/s ve výšce 407 km nad Atlantikem směrem nad střední Evropu. Astronauti se připravují na druhý pokus o instalaci MBSU-1, pracují asi s 15minutovým předstihem oproti plánu.

13:57 Aki se momentálně souká do platformy pro nohy na konci robotické paže, připevnění k ní a její řízení astronautem Joem Acabou uvnitř stanice mu pomůže v lepším přístupu při instalaci MBSU.

676722main_johnson_01_us_eva_williams_hoshide.jpg Autor: NASA

Autor: NASA
13:55 Sunita Williamsová si dnes užívá svůj již šestý kosmický výstup. Během něj by měla časem stráveným vně stanice trumfnout svou kolegyni Peggy Whitsonovou z NASA a stát se nejzkušenější ženou co se kosmických vycházek týče. Japonský astronaut Aki Hošide je dnes "venku" podruhé.

13:51 A jestli ohrnujete nos nad malým množstvím problémů na ISS, pak vězte, že včera selhal ventil interního chladícího systému v modulu Node-3 (Tranquility), zaseknul se v uzavřené pozici. Letoví kontroloři koumají, jak ho zase otevřít.

13:48 MBSU-1 je improvizovaně přivázána k vnějšímu zábradlí a čeká na druhý pokus o instalaci. Zatímco je mimo své místo, stanice je odříznutá od elektřiny ze dvou solárních panelů (viz níže). O proud ze třetího solárního panelu z osmi stanici připravila porucha jedné z osmi jednotek DCSU (Direct Current Switching Unit), jež sbírají a vedou elektřinu z každého panelu do čtyř jednotek MBSU. Jde asi o zkrat někde v systému, činnost DCSU ukončila v sobotu 1. září kolem 23. hodiny SELČ. Kosmická stanice ISS má tedy teď k dispozici jen pět z osmi obřích solárních panelů, zbytek je odříznut dvěma nesouvisejícími záležitostmi. Letovým kontrolorům se však podařilo přesměrovat zbývající elektrické cesty tak, že dopad na provoz stanice je minimální. Problém s DCSU bude pravděpodobně řešen při některém pozdějším výstupu astronautů ze stanice.

13:35 Dvojice instaluje na konec robotického manipulátoru platformu pro chodidla pro Akiho.

13:28 Suni a Aki pokračují v přípravě výbavy po opuštění přechodové komory. Je například nutné připravit pro Akiho speciální nástavec na chodidla, pomocí nějž se připevní na konec staniční robotické paže.

Snímek MBSU v platformě příhradového nosníku, H1 a H2 je označení dvou instalačních šroubů. Autor: NASA
Snímek MBSU v platformě příhradového nosníku, H1 a H2 je označení dvou instalačních šroubů.
Autor: NASA
13:21 Proč se minule nepovedlo MBSU nainstalovat? Aki Hošide měl problémy již při uvolňování šroubů, držících starou porouchanou jednotku v platformě příhradového nosníku S0, letoví kontroloři to přičítali zatuhlosti několik let netknutých šroubů. Nicméně se povedlo a starou MBSU astronauté odstranili. Zásadní problémy se však dostavily při utahování šroubů při instalaci náhradní jednotky. Každá MBSU je uchycena dvěma šrouby, jedním delším (po jehož utažení MBSU automaticky dosedne do chladících a elektrických přípojek) a kratší, jež dokončuje instalaci. Duo astronautů však minulý čtvrtek nebylo schopno utáhnout hlavní šroub, v závitu byly údajně vidět železné piliny a nepomohlo ani profouknutí závitu stlačeným dusíkem. Šroub se zkrátka utáhnout nepovedlo. Technici z Houstonu to po analýzách celé situace svedli na lehkou nepřesnost v napozicování jednotky před utahováním šroubů a na možné poškození závitu, do nějž měl šroub dosednout. Nicméně připravili pro astronauty spoustu procedur, jak to celé zvládnout na druhý pokus.

13:19 Suni i Aki jsou již oba mimo přechodovou komoru. Nyní stráví asi 25 minut přípravou výbavy a jejím vytahováním z přechodové komory.

Rozmístění jednotek MBSU. Autor: NASA
Rozmístění jednotek MBSU.
Autor: NASA
13:16 Hlavním dnešním úkolem je zájemcům o kosmonautiku z posledních dní již chronicky známá instalace jednotky MBSU-1 (Main Bus Switching Unit). Kosmická stanice ISS je vybavena celkem osmi 35metrovými solárními panely pro výrobu elektřiny, rozdělených do párů (z jednoho místa hřbetu stanice vždy vychází do opačných směrů dva panely), elektrické toky z jednotlivých panelů jsou poté označeny 1A, 1B atd. až po 4A a 4B. Velmi důležitým přístrojem pro sběr a rozvod proudu z každého páru je právě MBSU, jichž na stanici logicky pracují čtyři exempláře. Ten s číslem 1 začal loni v říjnu zlobit - proud sice rozváděl nadále ale stále stejně - přestal poslouchat příkazy ze Země. Padlo rozhodnutí vyměnit jej za jednu ze dvou náhradních jednotek, jež jsou na ISS k dispozici. To se však při minulém výstupu 30. srpna nepovedlo, dvojici astronautů se nepodařilo utáhnout šrouby, potřebné k instalaci. Přístroj upevnili k zábradlí a ukončili výstup. Stanice tím však dočasně přišla o elektřinu z jednoho páru solárních článků. Tuto situaci je potřeba dnes při tomto neplánovaném výstupu vyřešit.

13:13 První se souká ven z přechodové komory Sunita, následována bude Akim.

13:07 Výstup oficiálně začal přepnutím skafandrů obou astronautů na napájení vlastními bateriemi ve 13:06 SELČ.

13:06 Sunita otevírá poklop přechodové komory, vedoucí do volného prostoru kosmu.

13:03 Dnešní duo aktérů - astronauti Sunita Williamsová (USA) a Akihiko Hošide (Japonsko) - jsou již ve skafandrech uvnitř přechodové komory, ze které nyní vypouští vzduch. Výstup oficiálně začne, až přepnou své skafandry na vlastní baterie.

13:00 Vítejte u přenosu dnešní kosmické vycházky, při které má být napraven neúspěch z minulé vycházky - instalace jednotky MBSU a obnovení toku elektřiny ze dvou solárních panelů.

Zdroje a odkazy: (vše EN)
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.

Štítky: Online, ISS


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »