Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Ztracené počítačové disky v Los Alamos ohrožují misi k Plutu

Ztracené počítačové disky v Los Alamos ohrožují misi k Plutu

sonda New Horizons (drive Pluto-Kuiper Express)
sonda New Horizons (drive Pluto-Kuiper Express)
Minulý měsíc došlo v Los Alamos National Laboratory (LANL) ke ztrátě počítačových disků obsahujících utajované informace. Odpovědní zaměstnanci byli propuštěni a práce na všech projektech v LANL byly zastaveny.

Bohužel, mezi projekty, které to ovlivnilo, se nalézá i zakázka Ministerstva energetiky na jaderný zdroj pro sondu New Horizons k Plutu.

Zdroj energie - tepelný radiační generátor (RTG) - musí být připraven nejpozději v prosinci 2004, třináct měsíců před plánovaným startem sondy v lednu 2006.

Tento časový plán je potřeba dodržet, aby generátor mohl být namontován do 465 kg těžké sondy, řádně odkontrolován a vyzkoušen.

Pokud by přerušení práce v Los Alamos pokračovalo, nebude moci být dodržen prosincový dodací termín. Zdržení by v konečném důsledku znamenalo nejen prodloužení letu sondy k Plutu o 3 roky, protože by nebylo možné využít gravitačního urychlení planety Jupiter, ale znamenalo by to zároveň také použít jiné, mnohem méně výhodné startovací okno, o celý rok později, až v roce 2007. Doba letu sondy k Plutu by se tak prodloužila o celé 4 roky, oproti původnímu předpokladu.

Tato časově delší mise by kromě delšího letu znamenala i ztrátu vědeckých měření plánovaných pro těsný oblet Jupiteru a pořádné prodražení celého projektu.

První odhady cenového dopadu takového zpoždění jsou v řádu 100 milionů USD a to v době, kdy boje o úspory nákladů v NASA nejsou zdaleka u konce. Tato skutečnost by nakonec mohla být tím pověstným "posledním hřebíkem do rakve" pro celou misi.

Související články:
New Horizons II
Kosmická sonda k planetě Pluto II
Kosmická sonda k planetě Pluto
mise: Pluto-Kuiper

Zdroj: SpaceRef.com
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »