50.000 fotografií z Marsu
![]() |
Všechny snímky, které se dostanou k Zemi jsou k dispozici na http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all a http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/
Obě terénní vozidla už úspěšně dokončila jak svoji tří měsíční primární misi, tak i její první rozšíření. Druhé prodloužení obou misí začalo 1.října.
Každé z terénních vozidel nese devět kamer. Většina obrazů (67%) byla pořízena stereo kamerou. Z toho Spirit pořídil 35% a Opportunity 32% všech na Zem poslaných obrazů. Barevné obrázky z této "hlavni" kamery jsou výsledkem spojení jednotlivých černobílých snímků sejmutých přes různé filtry. Mozaikové obrazy nebo panoramata se tak skládají z mnoha snímků. Barevné panorama o 360° je například složeno z více než 100 jednotlivých obrázků. Obvykle je při použití panoramatické kamery napřed pořízena série snímků kalibračního terčíku přes různé filtry, aby pak tyto snímky pomohly zobrazovacímu týmu přesně nastavit barevnost dalších snímků. Není tedy žádným překvapením, že kalibrační terč se stal i předmětem jubilejního 50.000 obrázku, protože je zřejmě nejfotografovanějším předmětem na Marsu.
Další nejpoužívanější kamerou byla dvojice předních stereo kamer využívaných hlavně pro řízení sond. Ty pořídily 9% všech dalších snímků u Spiritu a 3% u Opportunity. Další navigační kamera Spiritu pořídila 7% a u Opportunity 6% všech pořízených snímků. Kamery na pohyblivé "ruce", kterými se pořizují mikrosnímky pořídily 4% snímků u Opportunity a 2% u Spiritu. Každé kosmické plavidlo mělo ještě desátou kameru umístěnou na spodní části přistávacího modulu. Tyto sestupové kamery pořídily celkem 6 obrázků (3 každá), během poslední minuty před dopadem na povrch.
Jen pro srovnání, Viking 1 pořídil 3.542 snímků, Viking 2 pak 3.043 snímků. Mars Pathfinder vyfotografoval dokonce až 16.635 snímků a vozítko Sojourner pořídilo 628 snímků.
Zdroj: NASA/JPL
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod