Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  50.000 fotografií z Marsu

50.000 fotografií z Marsu

50000mars.jpg
Pohled na malé sluneční hodiny s kalibračním terčíkem, které jsou umístěny na terénní sondě Spirit, se stal jubilejním 50-ti tisícím obrázkem poslaným z Marsu dvojicí roverů NASA, které už od letošního ledna zkoumají Mars. Znamená to, že NASA má nyní jen od těchto dvou sond k dispozici dvakrát více fotografií, než ze všech předchozích povrchových misí, tedy Viking 1, Viking 2 a Mars Pathfinder dohromady.

Všechny snímky, které se dostanou k Zemi jsou k dispozici na http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all a http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/

Obě terénní vozidla už úspěšně dokončila jak svoji tří měsíční primární misi, tak i její první rozšíření. Druhé prodloužení obou misí začalo 1.října.

Každé z terénních vozidel nese devět kamer. Většina obrazů (67%) byla pořízena stereo kamerou. Z toho Spirit pořídil 35% a Opportunity 32% všech na Zem poslaných obrazů. Barevné obrázky z této "hlavni" kamery jsou výsledkem spojení jednotlivých černobílých snímků sejmutých přes různé filtry. Mozaikové obrazy nebo panoramata se tak skládají z mnoha snímků. Barevné panorama o 360° je například složeno z více než 100 jednotlivých obrázků. Obvykle je při použití panoramatické kamery napřed pořízena série snímků kalibračního terčíku přes různé filtry, aby pak tyto snímky pomohly zobrazovacímu týmu přesně nastavit barevnost dalších snímků. Není tedy žádným překvapením, že kalibrační terč se stal i předmětem jubilejního 50.000 obrázku, protože je zřejmě nejfotografovanějším předmětem na Marsu.

Další nejpoužívanější kamerou byla dvojice předních stereo kamer využívaných hlavně pro řízení sond. Ty pořídily 9% všech dalších snímků u Spiritu a 3% u Opportunity. Další navigační kamera Spiritu pořídila 7% a u Opportunity 6% všech pořízených snímků. Kamery na pohyblivé "ruce", kterými se pořizují mikrosnímky pořídily 4% snímků u Opportunity a 2% u Spiritu. Každé kosmické plavidlo mělo ještě desátou kameru umístěnou na spodní části přistávacího modulu. Tyto sestupové kamery pořídily celkem 6 obrázků (3 každá), během poslední minuty před dopadem na povrch.

Jen pro srovnání, Viking 1 pořídil 3.542 snímků, Viking 2 pak 3.043 snímků. Mars Pathfinder vyfotografoval dokonce až 16.635 snímků a vozítko Sojourner pořídilo 628 snímků.

Zdroj: NASA/JPL
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »