Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Český Fulldome Festival Brno zná svého vítěze

Český Fulldome Festival Brno zná svého vítěze

Ředitel brněnského planetária Jiří Dušek s oceněním.
Autor: Hvězdárna a planetárium Brno

Krátká i dlouhá. Pro děti i dospělé. Plovoucí po hladině i velmi detailní. Odvážná i konzervativní. Již osvědčená i teprve připravovaná. Na Hvězdárně a planetáriu Brno bylo během prvního ročníku Českého Fulldome Festivalu Brno 2016 v pondělí 9. listopadu představeno osm českých představení, z nichž diváci vybrali to nejzajímavější – Blíže ke hvězdám od Pavla Gabzdyla a Pavla Karase.

Český Fulldome Festival Brno není klasickým filmovým festivalem. Cílem je podpořit tvorbu jakýchkoli pořadů pro originální audiovizuální systémy promítající na polokulovité projekční plochy. Takových sálů, označovaných jako digitální planetária, je v České republice šest. Brno, Hradec Králové, Liberec, Plzeň a Ostrava přišla s „vlastní kůží na trh“ a ukázala své výtvory.

Techmania Science Center z Plzně uvedla tři představení Hluboký vesmír, Pijeme vodu z komet a Výprava do středu Země. Domácí Hvězdárna a planetárium Brno si troufla na Úžasné planety a Blíže ke hvězdám. Planetárium Ostrava připravilo pořad Cesty energie, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové Sluneční soustavu 2015 a iQLANDIA Science Center Liberec Jež(íš)kovy voči.

Čestné uznání si nakonec odneslo představení Pijeme vodu z komet z autorské dílny Techmania Science Center Plzeň a živě komentovaný pořad Jež(íš)kovy voči z iQLANDIA Science Center Liberec. Hlavní cenu v podobě křišťálové koule obdrželo na základě diváckého hlasování představení Hvězdárny a planetária Brno, autorů Pavla Gabzdyla a Pavla Karase Blíže ke hvězdám.

Kdo si odnesl jakou cenu, ale není podstatné. Důležité je, že v České republice existuje hned několik týmů, které sebraly odvahu i um a jsou schopny dotáhnout do konce tak komplikovanou produkci pro digitální planetária.

066416.jpg

066415.jpg

066414.jpg




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »