Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Kurt Gödel, Einsteinův přítel z Brna, se dočkal webových stránek

Kurt Gödel, Einsteinův přítel z Brna, se dočkal webových stránek

Hvězdárna a planetárium Brno dlouhodobě připomíná významné obyvatele města Brna, kteří ovlivnili náš pohled na svět. Ať už se jedná o Ernsta Macha, Aloise Carla, Gregora Mendela, Viktora Kaplana, Vladimíra Remka, Christiana Mayera nebo Kurta Gödela. Poslední jmenovaný se u příležitosti 43. výročí úmrtí (14. ledna 1978) dočkal infostránek www.kurtgodelbrno.cz

„V srpnu 2019 se nám podařilo odhalit uličku Kurta Gödela, která sousedí s jeho domem. V lednu 2020 jsme spolupořádali mezinárodní konferenci Tribute to Kurt Gödel a v červnu pokřtili mapu Kurt@Brno#vy, která je zdarma dostupná na vybraných místech Brna. Pokračováním je nový web na adrese www.kurtgodelbrno.cz,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Na adrese www.kurtgodelbrno.cz nyní najdete základní životopisné informace, interaktivní mapu jeho brněnských stop, stejně jako mapu Kurt@Brno#vy ke stažení. Návštěvník se dozví například, kde logik, matematik, fyzik a filosof vyrůstal a kam chodil do školy, ale také, které vzdělávací instituce se k jeho dílu hlásí. Součástí je také časová osa, která i díky unikátním fotografiím odhaluje dobrodružný příběh jinak introvertního a paranoidního vědce prožívajícího svou hvězdnou kariéru v americkém Princetonu po boku Alberta Einsteina.

Odkazu slavného matematika se v Brně dlouhodobě věnuje Společnost Kurta Gödela. Ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno má v plánu se podílet i na dalších projektech spojených s jeho jménem.

„V roce 2021 chceme opět asistovat při předání ceny Kurta Gödela, k jeho dubnovým narozeninám pak přeložit právě spuštěný web do anglického jazyka a rádi bychom také podpořili odhalení sochařského díla připomínajícího jeho dílo,“ dodal Jiří Dušek. 

131665.jpg

V Brně zapomenut, ve světě uznáván 

Kurt Gödel je především největším logikem všech dob po Aristotelovi, který zásadně prohloubil spojení logiky se základy matematiky. „Ajťáci“ o něm hovoří i jako o otci programovacího jazyka. Pro tento obor má obdobný význam jako Mendelovy zákony pro genetiku.

Narodil se v roce 1906 Brně, vrchol jeho kariéry i života se ale odehrál v americkém Princetonu po boku svého přítele Alberta Einsteina. Jeho teorii relativity Gödel obohatil nalezením nových řešení rovnic, které mimo jiné umožňují uvažovat o časových smyčkách (návratu do vlastní minulosti). Dvě Gödelovy slavné věty o neúplnosti z roku 1931 odpovídají na otázky vztahu mezi pravdivostí a důkazem; ukazují, že matematické teorie nemohou mechanizovatelným způsobem zachytit všechny skutečnosti, týkající se matematických systémů.

O propagaci významného brněnského rodáka se stará společnými silami Hvězdárna a planetárium Brno a brněnská Společnost Kurta Gödela, za přispění Encyklopedie města Brna. Autory textů jsou Helena Durnová, Jan Novotný, Jan Pavlík, Jiří Raclavský, Blažena Švandová, za spolupráce Veroniky Slámové a Jiřího Duška. Návrh www stránek Cognito.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »