Kurt Gödel, Einsteinův přítel z Brna, se dočkal webových stránek

Hvězdárna a planetárium Brno dlouhodobě připomíná významné obyvatele města Brna, kteří ovlivnili náš pohled na svět. Ať už se jedná o Ernsta Macha, Aloise Carla, Gregora Mendela, Viktora Kaplana, Vladimíra Remka, Christiana Mayera nebo Kurta Gödela. Poslední jmenovaný se u příležitosti 43. výročí úmrtí (14. ledna 1978) dočkal infostránek www.kurtgodelbrno.cz
„V srpnu 2019 se nám podařilo odhalit uličku Kurta Gödela, která sousedí s jeho domem. V lednu 2020 jsme spolupořádali mezinárodní konferenci Tribute to Kurt Gödel a v červnu pokřtili mapu Kurt@Brno#vy, která je zdarma dostupná na vybraných místech Brna. Pokračováním je nový web na adrese www.kurtgodelbrno.cz,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.
Na adrese www.kurtgodelbrno.cz nyní najdete základní životopisné informace, interaktivní mapu jeho brněnských stop, stejně jako mapu Kurt@Brno#vy ke stažení. Návštěvník se dozví například, kde logik, matematik, fyzik a filosof vyrůstal a kam chodil do školy, ale také, které vzdělávací instituce se k jeho dílu hlásí. Součástí je také časová osa, která i díky unikátním fotografiím odhaluje dobrodružný příběh jinak introvertního a paranoidního vědce prožívajícího svou hvězdnou kariéru v americkém Princetonu po boku Alberta Einsteina.
Odkazu slavného matematika se v Brně dlouhodobě věnuje Společnost Kurta Gödela. Ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno má v plánu se podílet i na dalších projektech spojených s jeho jménem.
„V roce 2021 chceme opět asistovat při předání ceny Kurta Gödela, k jeho dubnovým narozeninám pak přeložit právě spuštěný web do anglického jazyka a rádi bychom také podpořili odhalení sochařského díla připomínajícího jeho dílo,“ dodal Jiří Dušek.

V Brně zapomenut, ve světě uznáván
Kurt Gödel je především největším logikem všech dob po Aristotelovi, který zásadně prohloubil spojení logiky se základy matematiky. „Ajťáci“ o něm hovoří i jako o otci programovacího jazyka. Pro tento obor má obdobný význam jako Mendelovy zákony pro genetiku.
Narodil se v roce 1906 Brně, vrchol jeho kariéry i života se ale odehrál v americkém Princetonu po boku svého přítele Alberta Einsteina. Jeho teorii relativity Gödel obohatil nalezením nových řešení rovnic, které mimo jiné umožňují uvažovat o časových smyčkách (návratu do vlastní minulosti). Dvě Gödelovy slavné věty o neúplnosti z roku 1931 odpovídají na otázky vztahu mezi pravdivostí a důkazem; ukazují, že matematické teorie nemohou mechanizovatelným způsobem zachytit všechny skutečnosti, týkající se matematických systémů.
O propagaci významného brněnského rodáka se stará společnými silami Hvězdárna a planetárium Brno a brněnská Společnost Kurta Gödela, za přispění Encyklopedie města Brna. Autory textů jsou Helena Durnová, Jan Novotný, Jan Pavlík, Jiří Raclavský, Blažena Švandová, za spolupráce Veroniky Slámové a Jiřího Duška. Návrh www stránek Cognito.