Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Naučte se zpracovávat astrofotografie

Naučte se zpracovávat astrofotografie

Mlhoviny v orionu, M42, B33, IC434 a další
Autor: Martin Myslivec

Začínáte fotografovat vesmírné objekty, nebo již nějakou dobu fotíte, ale stále neumíte kvalitně zpracovat nasnímaná data?  Pak je tento víkendový workshop určen právě pro vás. V průběhu dubna až června jsou v objektu hvězdárny a přírodovědného centra v Jičíně připraveny celkem tři víkendové akce se zaměřením na praktickou výuku zpracování astrosnímků, primárně slabých, vzdálených objektů objektů pořízených dlouhými expozicemi pomocí CCD kamer nebo digitálních zrcadlovek. Na dodaných nasnímaných datech si několikrát vyzkoušíte kompletní zpracování snímku, od kalibrace dat, přes složení snímků až po finální zpracování. 

Můžete použít i vlastní donesená data, pořízená vaší technikou, a pod mým vedením si je na workshopu zkusit zpracovat. V průběhu workshopu se mnou také můžete zkonzultovat případné technické záležitosti ohledně fotografování, problémy s technikou a podobně.

Pokud se chcete přihlásit, vyplňte přihlašovací formulář a rovnež si můžete už nyní nastudovat předběžný program workshopu.

Termíny:

Zpracování snímku v programu PixInsight Autor: Martin Myslivec
Zpracování snímku v programu PixInsight
Autor: Martin Myslivec
22.-24.4. 2016 - Zpracování astrofotografie v PixInsight - začátečníci

Tento termín je určen pro zájemce, kteří vlastní PixInsight (plnou nebo trial licenci platnou v době konání workshopu), ale prozatím nejsou schopni s jeho pomocí vytvořit ze svých dat uspokojivé snímky vesmírných objektů. Jediným požadavkem je alespoň minimální orientace v prostředí PixInsight (tedy vlastnit SW, a alespoň párkrát si před workshopem něco sám zkusit). Potřebná je také znalost angličtiny alespoň na úrovni porozumění názvům funkcí PixInsight (tento SW nemá českou lokalizaci).

20.-22.5. 2016 - Zpracování astrofotografie pomocí  DSS, MaxIm DL, Adobe Photoshop - začátečníci

Tento termín je určen pro začátečníky, kteří nemají a neplánují pořízení PixInsight. Základním SW pro zpracování zde bude Adobe Photoshop (alespoň verze CS3). Kalibrace a složení snímků, kterou nelze provést elegantně v PS, bude prováděna pomocí jiného SW (DeepSkyStacker, MRAW, MaxIm DL)

17.-19.6. 2016 - Zpracování astrofotografie v PixInsight - mírně pokročilí

Tento termín je určen pro majitele PixInsight, kteří SW již používají pro zpracování astrofotografií, je jim známá filozofie práce s tímto SW, ale nedokáží vhodně zvolit postup zpracování tak, aby je výsledek uspokojil. Je potřeba se alespoň v základech orientovat v technikách zpracování astrosnímků. Vědět co je kalibrace snímků (bias, dark frame, flatfield), jak fungují základní operace s obrazem, úrovně, křivky, histogram, bílý a černý bod, gamma křivka..., a pochopitelně umět alespoň základní terminologi v angličtině (PixInsight nemá českou lokalizaci). 

Počet účastníků:

Budu se snažit udržet počet účastníků na každý víkend okolo deseti. Více už není komfortní ani pro mne ani pro vás. Nemohl bych se vám tolik věnovat.  Pokud bude zájem vyšší, přidám další termíny, třeba hned po prázdninách. 

Co budete potřebovat:

1) Notebook (v nouzi lze i stolní PC+monitor) schopný provozovat použitý SW (pozor, PixInsight vyžaduje 64-bitový OS Win, lze i Mac, Linux). V omezeném počtu je možnost zapůjčení notebooku hvezdárnou (nutno nahlásit předem, pořešit individuálně, aby byl nainstalovaný potřebný SW).

2) Potřebný SW. Kdo nemá PixInsight, lze ho s předstihem stahnout a objednat si bezplatnou trial licenci funkční 45 dní (https://pixinsight.com/trial/). Pro květnový termín Adobe PS + nějaký SW pro kalibarci a složení snímků. Free je DeepSkyStacker, lze sehnat i trial licence MaxIm DL. Ke zkalibrování lze použít i free program MRAW. Za SW ve svém notebooku si ručí každý sám, jeho legalitu zkoumat nebudu.

3) Vlastní nafocená data - máte-li nějaká použitelná. Budou použita v neděli, kdy už si zkusíte zpracovávat vlastní snímky. Sobota se odehraje se stejnými daty, společnými pro všechny.  Kdo nemá použitelná vlastní, tak mu něco svého přidělím.  Je potřeba mít sadu snímků objektu (v množství použitelném k vytvoření alespoň průměrného snímku, tedy akumulovaná expoziční doba typicky několik hodin, úměrně jasnosti objektu) a kalibrační snímky (alespoň darkfarme, ještě lépe i flatfield, darkflat či bias, buď celou sadu, nebo vytvořené master snímky). Může to být i nezpracovaný zkalibrovaný seskládaný snímek, ale pokud se ukáže, že je preprocessing provedený chybně, nelze to už na místě napravit. 

4) ukázky svých zpracovaných snímků - hodí se k diskuzi nad nimi, zhodnocení, poukázání na pravděpobné chyby ve zpracování. Samozřejmě máte-li již něco nafoceno a máte odvahu to ukázat.

5) prodlužovačku, případně rozdvojku či psa, na nabíjení notebooku za provozu na stole. Něco mám, ale kabelů není nikdy dost.

6) Spacák (deku, polštářek) pro případ, že chcete využít ubytovnu K-klubu.

Kde se bude konat:

Hvězdárna v Jíčíně Autor: Martin Myslivec
Hvězdárna v Jíčíně
Autor: Martin Myslivec
Akce se bude konat po celý víkend v nově zrekonstruovaném objektu hvězdárny a přírodovědného centra v Jičíně. K dispozici je sál s projekční technikou, který jde i ve dne velmi slušně zatemnit, takže bychom neměli mít problémy s tím, že budou zanikat slabší partie zpracovávaných objektů ve světlém pozadí snímku na projekčním plátně. K dispozici je projektor s nativním full HD rozlišením, takže uživatelské rozhraní PixInsight se na plochu pohodlně vejde, a celá prezentace by měla být velmi slušně přehledná.

Přednáškový sál je pro 40 lidí (myšleno ale pouze na židlích). Ty budou po dobu workshopu vyměněny za pár stolů, abyste všichni měli dobrý výhled na plátno.  Místa bude dost.

Ubytování:

Ubytování si každý zajišťuje sám. K-klub, pod který hvězdárna spadá, nabídl k dispozici svoji ubytovnu. Jedná se o jednoduché levné ubytování za 80 Kč/den. K dispozici jsou lůžka s prostěradlem, bez povlečení (nutno si vzít vlastní, nebo spacák) a bez vaření (není to penzion). V objektu je i kuchyňka. Ubytovna je v centru města u náměstí, tak 15 minut chůze od hvězdárny.

Zájemci o luxusnější ubytování můžou využít služeb některého z hotelů či penzionů v Jičíně a okolí. 

Stravování:

Stravování je individuální. Jičín je malé město, takže vše je relativně blízko ke hvězdárně. Byla dána nabídka možnosti dovozu teplých obědů na hvězdárnu, aby nebylo nutné na obědy chodit do města. Vyřešíme to podle zájmu až v pátek při organizaci. 

Nějaké občerstvení (minerálka, káva, čaj, něco drobného na zub) zajistím, aby bylo na přednáškovém sále k dispozici. Večeře ponecháme asi ve stylu společného posezení někde ve městě.

Doprava, parkování

Hvězdárna leží hned vedle obchvatu města Jičína, na jeho jihozápadním okraji. Zde je mapa. Pozor ale, z toho obchvatu se k hvězdárně nelze přímo dostat. Musíte zajet do města, ulice Poděbradova, Ruská, na křižovatce u mostu přes Cidlinu odbočit do ulice Raisova, podjet most pod tím obchvatem, a asi po 100m doprava úzkou silničkou do kopce. Přímo u hvězdárny je malé parkoviště odhadem tak pro 8 aut (pozor, je to tam dost stísněné, kdo máte velké auto, ať si to tam někde neobrousíte o kraje betonové terasy).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Hvězdárna Běleč nad Orlicí
[2] Začínáme s astrofotografií na astro.czO autorovi

Martin Myslivec

Martin Myslivec

Martin Myslivec (*1973) je známý český astrofotograf a jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM). Martinova cesta k úspěšné fotografii oblohy byla klasickou cestou českého astrofotografa. První astronomické krůčky za podpory otce, strýčka a vypůjčeného dalekohledu ho dovedly k významným úspěchům včetně ocenění Astrofotograf roku 2007. Více rovnež na stránkách autora.

Štítky: Martin Myslivec, Myslivec, Workshop, Astrofotografie , M. Masek: Astrofotografie pro zacatecniky, Astrofotoworkshop


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »