Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vesmír až k vám domů - díl třetí

Vesmír až k vám domů - díl třetí

Logo NASA
Logo NASA
V předcházejících dvou dílech jsme se zabývali programy, které víceméně mohou velmi spolehlivě fungovat i bez připojení k síti internet. Již v jejich samotném základu jde o plnohodnotné balíčky, které, jak jsme si již dříve ukázali, lze bez internetu naprosto běžně používat.

V dnešním třetím díle si ukážeme program, který naopak připojení pro svou správnou funkčnost nezbytně potřebuje.

Hovoříme-li o tomto typu programu, který si data načítá především ze sítě internet, mnohému čtenáři se vybaví výtvor, od společnosti Google příznačně nazvaný Google Earth. Ač jde o program s nespornými kvalitami a výhodami, není to přesně to, co hledáme. Pokud vás ovšem zajímají efektní a velmi detailní snímky městských center, kde si doslova můžete procházet jednotlivé ulice či se ponořit pod mořskou hladinu, nalezli jste, co jste hledali.

World Wind

Země ve World Wind
Země ve World Wind
Program, o kterém dnes bude řeč, pochází z dílny amerického úřadu pro letectví a vesmír NASA. Na první pohled by se mohlo zdát, že se snad jedná o přímého konkurenta Google Earth, ale nenechte se mýlit! Jediné co mají tyto dva programy společné, je úvod. Stejně jako u Google Earth se ihned po spuštění ocitnete nad glóbem naší planety, s kterým si můžete pomocí myši, nebo šipek libovolně otáčet, přibližovat jej a oddalovat. Až potud jsou si oba programy víceméně podobné.

První rozdíl nastává při zoomování. Brzy zjistíte, že tento program nemá za cíl zobrazovat extrémně podrobné detaily městských center. Marně, byste čekali na načtení detailu vaší ulice, nebo domu. A ačkoli lze v programu zapnout takové funkce, jako je zobrazení hranic států, jejich vlajek atd., účel tohoto programu je zcela jinde.

Hlavní lišta

V horní části okna vás doslova praští do očí velká lišta plná ikon. Prvních pět ikon je spíše doplňkového charakteru a můžete jimi měnit vlastnosti mapy a okna. To, co dělá tento program tak výjimečným, je množství informací a vědeckých dat, která v něm můžete zobrazit, aniž byste zdlouhavě pátrali po internetu.

Naval Research Labs

Aktuální počasí ve World Wind
Aktuální počasí ve World Wind
Jedná se o ohromné množství aktuálních meteorologických dat z celého světa. Můžete si tak v animacích prohlédnout aktuální situaci nad Evropou nebo sledovat mimořádné situac,e jako je každoroční období hurikánů zasahující pobřeží USA. Kromě snímků oblačnsti ve viditelném světle, naleznete animace i v dalších oborech spektra.

NASA Blue Marble

Sněhové pokrytí Země ve World Wind
Sněhové pokrytí Země ve World Wind
Jednoduchá, ale velmi názorná funkce, která Vám zobrazí, jak se naše planeta mění v průběhu roku. Pomocí myši můžete zobrazovat vizualizaci Země v jednotlivých měsících. To, co je nejvíce patrné, jsou sezónní změny sněhové pokrývky.

WMS (Web Mapping Server) Browser a SVS (Scientific Visualisation Studio)

Dynamika atmosféry ve World Wind
Dynamika atmosféry ve World Wind
Jde o dvojice velmi zajímavých funkcí, lépe řečeno úložišť obrázků a animací, které jsou přehledně roztříděny dle vědních oborů. Zajímá vás dynamika atmosféry? Nebo snad v poslední době tak často diskutované globální oteplování? Prohlédněte si nespočet animací, které jsou uloženy a přehledně roztříděny. Můžete si tak pohodlně udělat obrázek o stavu ledové pokrývky v polárních oblastech, nebo prozkoumat data o stavu ozonosféry.

Program World Wind vám sice neukáže detailní mapu města, zato vám však ukáže Zemi ze zcela jiného úhlu pohledu. Máte tak možnost sledovat naši planetu v mnohem širším kontextu a všímat si změn, které probíhají jen velmi pozvolna. Mezi animacemi lze najít třeba časosběrné satelitní snímkování úbytku vodní hladiny Aralského jezera, nebo změny v biosféře během let.

Sedm následujících ikon v hlavní liště, vám dává možnost shlédnout naši planetu prostřednictvím satelitního snímkování družicemi, které mají speciální určení. Uvidíte tak zemský povrch snímkovaný se zřetelem na geologii, urbanismus, ortografické mapování a topografii.

Opusťme Zemi

Měsíc ve World Wind
Měsíc ve World Wind
Ačkoli se z předešlého mohlo zdát, že je World Wind určen pouze k zobrazování dat o naší rodné planetě, není tomu tak. Pravdou však zůstává, že mimo Zemi není jiného kosmického tělesa, o kterém bychom měli tak detailní a ucelené informace.

Tělesa Sluneční soustavy

Mars ve World Wind
Mars ve World Wind
V programu lze kromě Země zobrazovat i Měsíc, Venuši, Mars a Jupiter. Stejně jako v případě snímkování zemského povrchu jsou zde dostupné rozličné mapy, a tak si můžete Měsíc, Mars a Venuši prohlédnout například v barevně rozlišených výškách terénních útvarů, nebo si zobrazovat místa, kde došlo k přistání automatických výzkumných sond včetně podrobných informací o jejich misi.

Možností sice není tolik jako v případě vizualizací naší planety, ale rozhodně zaujmou. Můžete si prohlížet detailní útvary na povrchu terestrických planet nebo se naopak kochat krásou atmosférických pásů planety Jupiter.

Co závěrem?

World Wind z Vás na okamžik udělá výzkumníky a zpřístupní Vám takové množství seriózních vědeckých dat, o kterých se vám doposud ani nesnilo. Máte možnost udělat si obrázek o světě, který obýváme, a uvědomit si fakt, který je často opomíjen. Jsme jen jedinou planetou Sluneční soustavy, na které je dílem přírody či snad náhody život.

World Wind je pouze nástroj, pomocí kterého se na to vše můžete podívat.

Převzato: Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích
Seriál

  1. Vesmír až k vám domů - díl první
  2. Vesmír až k vám domů - díl druhý
  3. Vesmír až k vám domů - díl třetí


O autorovi

Petr Komárek

Petr Komárek

Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).

Štítky: Software


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »