Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vesmír až k vám domů - díl třetí

Vesmír až k vám domů - díl třetí

Logo NASA
Logo NASA
V předcházejících dvou dílech jsme se zabývali programy, které víceméně mohou velmi spolehlivě fungovat i bez připojení k síti internet. Již v jejich samotném základu jde o plnohodnotné balíčky, které, jak jsme si již dříve ukázali, lze bez internetu naprosto běžně používat.

V dnešním třetím díle si ukážeme program, který naopak připojení pro svou správnou funkčnost nezbytně potřebuje.

Hovoříme-li o tomto typu programu, který si data načítá především ze sítě internet, mnohému čtenáři se vybaví výtvor, od společnosti Google příznačně nazvaný Google Earth. Ač jde o program s nespornými kvalitami a výhodami, není to přesně to, co hledáme. Pokud vás ovšem zajímají efektní a velmi detailní snímky městských center, kde si doslova můžete procházet jednotlivé ulice či se ponořit pod mořskou hladinu, nalezli jste, co jste hledali.

World Wind

Země ve World Wind
Země ve World Wind
Program, o kterém dnes bude řeč, pochází z dílny amerického úřadu pro letectví a vesmír NASA. Na první pohled by se mohlo zdát, že se snad jedná o přímého konkurenta Google Earth, ale nenechte se mýlit! Jediné co mají tyto dva programy společné, je úvod. Stejně jako u Google Earth se ihned po spuštění ocitnete nad glóbem naší planety, s kterým si můžete pomocí myši, nebo šipek libovolně otáčet, přibližovat jej a oddalovat. Až potud jsou si oba programy víceméně podobné.

První rozdíl nastává při zoomování. Brzy zjistíte, že tento program nemá za cíl zobrazovat extrémně podrobné detaily městských center. Marně, byste čekali na načtení detailu vaší ulice, nebo domu. A ačkoli lze v programu zapnout takové funkce, jako je zobrazení hranic států, jejich vlajek atd., účel tohoto programu je zcela jinde.

Hlavní lišta

V horní části okna vás doslova praští do očí velká lišta plná ikon. Prvních pět ikon je spíše doplňkového charakteru a můžete jimi měnit vlastnosti mapy a okna. To, co dělá tento program tak výjimečným, je množství informací a vědeckých dat, která v něm můžete zobrazit, aniž byste zdlouhavě pátrali po internetu.

Naval Research Labs

Aktuální počasí ve World Wind
Aktuální počasí ve World Wind
Jedná se o ohromné množství aktuálních meteorologických dat z celého světa. Můžete si tak v animacích prohlédnout aktuální situaci nad Evropou nebo sledovat mimořádné situac,e jako je každoroční období hurikánů zasahující pobřeží USA. Kromě snímků oblačnsti ve viditelném světle, naleznete animace i v dalších oborech spektra.

NASA Blue Marble

Sněhové pokrytí Země ve World Wind
Sněhové pokrytí Země ve World Wind
Jednoduchá, ale velmi názorná funkce, která Vám zobrazí, jak se naše planeta mění v průběhu roku. Pomocí myši můžete zobrazovat vizualizaci Země v jednotlivých měsících. To, co je nejvíce patrné, jsou sezónní změny sněhové pokrývky.

WMS (Web Mapping Server) Browser a SVS (Scientific Visualisation Studio)

Dynamika atmosféry ve World Wind
Dynamika atmosféry ve World Wind
Jde o dvojice velmi zajímavých funkcí, lépe řečeno úložišť obrázků a animací, které jsou přehledně roztříděny dle vědních oborů. Zajímá vás dynamika atmosféry? Nebo snad v poslední době tak často diskutované globální oteplování? Prohlédněte si nespočet animací, které jsou uloženy a přehledně roztříděny. Můžete si tak pohodlně udělat obrázek o stavu ledové pokrývky v polárních oblastech, nebo prozkoumat data o stavu ozonosféry.

Program World Wind vám sice neukáže detailní mapu města, zato vám však ukáže Zemi ze zcela jiného úhlu pohledu. Máte tak možnost sledovat naši planetu v mnohem širším kontextu a všímat si změn, které probíhají jen velmi pozvolna. Mezi animacemi lze najít třeba časosběrné satelitní snímkování úbytku vodní hladiny Aralského jezera, nebo změny v biosféře během let.

Sedm následujících ikon v hlavní liště, vám dává možnost shlédnout naši planetu prostřednictvím satelitního snímkování družicemi, které mají speciální určení. Uvidíte tak zemský povrch snímkovaný se zřetelem na geologii, urbanismus, ortografické mapování a topografii.

Opusťme Zemi

Měsíc ve World Wind
Měsíc ve World Wind
Ačkoli se z předešlého mohlo zdát, že je World Wind určen pouze k zobrazování dat o naší rodné planetě, není tomu tak. Pravdou však zůstává, že mimo Zemi není jiného kosmického tělesa, o kterém bychom měli tak detailní a ucelené informace.

Tělesa Sluneční soustavy

Mars ve World Wind
Mars ve World Wind
V programu lze kromě Země zobrazovat i Měsíc, Venuši, Mars a Jupiter. Stejně jako v případě snímkování zemského povrchu jsou zde dostupné rozličné mapy, a tak si můžete Měsíc, Mars a Venuši prohlédnout například v barevně rozlišených výškách terénních útvarů, nebo si zobrazovat místa, kde došlo k přistání automatických výzkumných sond včetně podrobných informací o jejich misi.

Možností sice není tolik jako v případě vizualizací naší planety, ale rozhodně zaujmou. Můžete si prohlížet detailní útvary na povrchu terestrických planet nebo se naopak kochat krásou atmosférických pásů planety Jupiter.

Co závěrem?

World Wind z Vás na okamžik udělá výzkumníky a zpřístupní Vám takové množství seriózních vědeckých dat, o kterých se vám doposud ani nesnilo. Máte možnost udělat si obrázek o světě, který obýváme, a uvědomit si fakt, který je často opomíjen. Jsme jen jedinou planetou Sluneční soustavy, na které je dílem přírody či snad náhody život.

World Wind je pouze nástroj, pomocí kterého se na to vše můžete podívat.

Převzato: Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích
Seriál

  1. Vesmír až k vám domů - díl první
  2. Vesmír až k vám domů - díl druhý
  3. Vesmír až k vám domů - díl třetí


O autorovi

Petr Komárek

Petr Komárek

Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).

Štítky: Software


43. vesmírný týden 2018

43. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 22. 10. do 28. 10. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše projde dolní konjunkcí se Sluncem. Východně od Slunce v jeho záři jsou Merkur a Jupiter. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Meteory Orionid spatříme možná v noci na pondělí, pak už ruší svit Měsíce. BepiColombo se vydala na cestu k planetě Merkur. V plánu je start rakety Pegasus z podvěsu letounu a první let čínské rakety Zhuque. Před 40 lety odstartovala první československá družice Magion 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

Notoricky známá galaxie v Andromédě přes menší dalekohled SW 80/600ED a modifikovanou starou zrcadlovkou Canon 1100D.

Další informace »