11. ročník astronomické olympiády skončil soustředěním ve Valašském Meziříčí
Účastníci soustředění při exkurzi na odborná pracoviště hvězdárny Valašské Meziříčí Autor: Jan Kožuško
11. června 2014 skončil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí 11. ročník Astronomické olympiády. 14 nejlepších účastníků z kategorií EF a CD zde poměřilo své síly a 5 z nich bylo nominováno na XIX. Mezinárodní astronomickou olympiádu, která se uskuteční od 12. do 21. října v Kyrgyzstánu. Soustředění předcházela v květnu ústřední kola v Ostravě a Brně. Celkem se 11. ročníku Astronomické olympiády zúčastnilo 9630 řešitelů.
Vítězka finále kategorie CD - Hana Lounová Autor: Adam Fišer
Finále kategorie CD v Ostravě proběhlo ve dnech 15. – 16. května 2014 pod záštitou rektora VŠB-TU Ostrava prof. Ivo Vondráka. Soutěž zahájila prorektorka pro rozvoj VŠB-TU Ostrava, prof. Darja Kubečková. Vedle řešení astronomických úloh v prostorách budovy Centra podpory inovací VŠB-TU Ostrava absolvovali soutěžící exkurzi do Energetického centra Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TU Ostrava, což je unikátní pracoviště, kde studenti spolu s pedagogy vyrábějí automobily „poháněné Sluncem“ a zkoumají další alternativní zdroje energie.
Vítězové finále kategorií EF - Martin Pecár (uprostřed vlevo) a GH - Martin Schmied Autor: Hvězdárna a planetárium Brno
Finále kategorií EF a GH proběhlo na Hvězdárně a planetáriu Brno. Po čtvrteční exkurzi do brněnského podzemí a prohlídce města čekal soutěžící v pátek 23. května 2014 test znalostí oblohy v Digitáriu, interaktivní úlohy v Exploratoriu a malém planetáriu, ale i náročnější teoretické úlohy. Pro doprovázející učitele a rodiče byly v pátek připraveny přednášky prof. Kulhánka a Mgr. Rozehnala o černých dírách a nových pohledech na Sluneční soustavu.
Účastníci soustředění před Hvězdárnou ve Valašském Meziříčí Autor: Jan Kožuško
Soustředění se již po sedmé konalo na hvězdárně ve Valašském Meziříčí od 8. do 11. června. Soutěžící vedle tří bloků soutěžních úloh absolvovali přednášky Prof. Kulhánka o astrofyzice a optice, seminář ze sférické astronomie a pozorovali dalekohledy hvězdárny Slunce i noční oblohu. Pět nejlepších účastníků bylo nominováno na XIX. Mezinárodní astronomickou olympiádu:
Denis Müller z Gymnázia Budějovická v Praze,
Hana Lounová z Gymnázia Olomouc - Hejčín,
Jiří Vala z Gymnázia, SOŠ a SOU Mikulov, Komenského 7,
Jáchym Bareš z Gymnázia Olomouc - Hejčín,
Martin Pecár ze Základní školy Valašská Polanka.
Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost ve čtyřech věkových kategoriích, dvě z nich tradičně zajišťuje Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě. Finále nejstarší kategorie AB se pravidelně koná v březnu, aby se do něj mohli zapojit i studenti maturitních ročníků. Účastníci v nižších kategoriích se svých finálových klání dočkají vždy v květnu (kategorie CD v Ostravě, EF a GH v Brně nebo Praze). Soutěž je zařazena a podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A. Další informace o Astronomické olympiádě (i o minulých ročnících) lze najít na http://olympiada.astro.cz.
Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
výřez
Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628