Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Tajemství hvězdého trojúhelníku odhaleno

Tajemství hvězdého trojúhelníku odhaleno

Medailisté - zleva: Tomáš Vítek, Natálie Maleňáková a David Kamenský
Autor: Simona Beerová

Devatenáct badatelů se od 8. do 10. května sjelo do Opavy prozkoumat hvězdný trojúhelník, dešifrovat vesmírnou morseovku, připravit se na návrat vzorků z Jupiterova měsíce Europa a vyřešit další úkoly ústředního kola kategorie CD Astronomické olympiády. Ve finále zvítězila studentka Natálie Maleňáková ze Slovanského gymnázia v Olomouci, která si hravě poradila i s pozorováním oblohy za ztížených podmínek blížící se okluzní fronty.

Slavnostní večeře ve fakultním Gastrocentru v areálu na Hradecké ulici. Autor: Simona Beerová
Slavnostní večeře ve fakultním Gastrocentru v areálu na Hradecké ulici.
Autor: Simona Beerová
Soutěžní klání začalo již ve středu večer, kdy se účastníci podrobili praktické zkoušce ze znalosti souhvězdí na pláni mezi Kylešovicemi a Chvalíkovicemi jižně od Opavy. Stihli jsme to o fous, krátce po půlnoci přišel déšť a provázel nás po celý čtvrtek. To už ale dalšímu průběhu soutěže příliš nevadilo, na programu byla totiž teoretická část. Jakou rychlostí by vstoupila do zemské atmosféry schránka se vzorky vyslaná z Jupiterova měsíce Europa? Jaké by byly parametry trojúhelníku hraničně pozorovatelných hvězd? Po obědě přišly na řadu praktické znalosti oblohy, objektů i astronomických přístrojů. V pátek dopoledne zpracovávali finalisté data z pozorování exoplanety a západu Slunce na neznámém místě na Zemi.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti proděkana RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na prvních třech příčkách se umístili:

  1. Natálie Maleňáková, Slovanské gymnázium, Olomouc, tř. Jiřího z Poděbrad 13
  2. Tomáš Vítek, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Břeclav, sady 28. října 1
  3. David Kamenský, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Břeclav, sady 28. října 1

16. ročník vyvrcholí v Planetum

Pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a víceletých gymnázií se sjede v pátek 17. května 2019 do Planetum, největšího planetária v České republice a jednoho z největších planetárií na světě. V rámci doprovodného programu navštíví Štefánikovu hvězdárnu a observatoř Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2018/19 probíhá její 16. ročník. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Ceny pro vítěze Autor: Simona Beerová
Ceny pro vítěze
Autor: Simona Beerová
Hlavním partnerem finále je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Záštitu nad finále převzala děkanka FPF SU, prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity, magistrátu města Opavy a firmy Model. Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě. Úlohy finále připravili Jakub Vošmera, Jiří Vala, Jaromír Mielec, Pavel Kůs, Tomáš Gráf a Jan Kožuško. Zadání recenzovali Michal Švanda a Jan Kožuško. Porotci finále byli Tomáš Gráf, Jan Kožuško, Jáchym Bareš, Jaromír Mielec a Jiří Vala.

Partneři finále

Kontatky a další informace

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Tel.: 734 268 124

Dr.-Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Ing. Jaroslav Froulík
MŠMT, Odbor pro mládež
Email: Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě
[3] Stránka s informacemi k finále kategorie CDO autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »