Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Česká výprava přivezla z Rumunska tři bronzové medaile

Česká výprava přivezla z Rumunska tři bronzové medaile

Čeští medailisté na XXIV. IAO
Autor: Václav Pavlík

XXIV. Mezinárodní astronomická olympiáda se konala od 19. do 27. října ve městě Piatra Neamt na severovýchodě Rumunska. Do dějiště soutěže se sjelo 99 účastníků z 19 zemí a tří kontinentů. Za Českou republiku soutěžili David Bálek (Gymnázium Příbram), Tomáš Vítek (Gymnázium a JŠ Břeclav) - bronzová medaile, Patrik Čermák (PORG Praha) - bronzová medaile, Kateřina Holečková (Gymnázium Fr. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou) a Lukáš Linhart (Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku) - bronzová medaile. Delegaci vedli Jan Kožuško (předseda ústřední komise AO, Hvězdárna a planetárium hl.m. Prahy, Česká astronomická společnost), Jakub Vošmera (FzÚ AV ČR; ústřední komise AO) a Václav Pavlík (AÚ UK; ASU AV ČR; Planetárium Praha; ústřední komise AO).

Den příjezdu a zahájení

Český tým vyrazil na cestu již v pátek večer vlakem do Vídně, odkud v sobotu 19. října odletěl do rumunského Iasi. Tam nás odpoledne vyzvedli organizátoři a čekal nás dvouhodinový přesun do Piatra Neamt. Po registraci a večeři následoval pro soutěžící odpočinek. Vedoucí delegací měli první pracovní poradu, kde se mimo jiné diskutovalo o inovacích praktické části soutěže.

Nástup českého týmu do letadla na letišti ve Vídni Autor: Jan Kožuško
Nástup českého týmu do letadla na letišti ve Vídni
Autor: Jan Kožuško
Pohled na Piatra Neamt z hotelu Autor: Jan Kožuško
Pohled na Piatra Neamt z hotelu
Autor: Jan Kožuško
Víceúčelová hala, kde proběhlo slavnostní zahájení XXIV. IAO Autor: Jan Kožuško
Víceúčelová hala, kde proběhlo slavnostní zahájení XXIV. IAO
Autor: Jan Kožuško
Český tým na XXIV. IAO Autor: XXIV. IAO
Český tým na XXIV. IAO
Autor: XXIV. IAO

Na soutěžící čekal nabitý týdenní program. V neděli 20. října nejprve dopoledne navštívili školu, kde se měla konat jednotlivá soutěžní kola. Prohlédli si učebny i divadelní aulu. O jednotlivé týmy se starali dobrovolníci z řad studentů střední školy Colegiul Național Petru Rares. Liaison Officer českého týmu byla studentka Ioana Alexandra Ciobotaru . Po prohlídce školy jsme navštívili místní muzeum a věž, která se stala inspirací i pro logo letošního ročníku soutěže. Před obědem jsme ještě vyjeli lanovkou na vrchol Pornire Telescaun a procházkou lesem se vrátili do hotelu. Není bez zajímavosti, že se v tento den v Piatra Neamt konal půlmaraton. Město tedy bylo plné astroolympioniků i sportovců-běžců. Po obědě následovalo slavnostní zahájení ve sportovní hale, kde soutěžící shlédli hudební a taneční vystoupení studentů místních škol, které mělo velmi vysokou úroveň. První den zakončil slavnostní večerní banket a odpočinek před prvním soutěžním dnem.

Den teoretického kola

David Bálek při řešení úloh teoretického kola na XXIV. IAO Autor: Igor Salnikov
David Bálek při řešení úloh teoretického kola na XXIV. IAO
Autor: Igor Salnikov
Tomáš Vítek řeší úlohy teoretického kola na XXIV. IAO Autor: Igor Salnikov
Tomáš Vítek řeší úlohy teoretického kola na XXIV. IAO
Autor: Igor Salnikov
Katka Holečková řeší úlohy teoretického kola na XXIV. IAO Autor: Igor Salnikov
Katka Holečková řeší úlohy teoretického kola na XXIV. IAO
Autor: Igor Salnikov
Patrik Čermák řeší teoretické kolo na XXIV. IAO Autor: Igor Salnikov
Patrik Čermák řeší teoretické kolo na XXIV. IAO
Autor: Igor Salnikov
Lukáš Linhart řeší úlohy teoretického kola na XXIV. IAO Autor: Igor Salnikov
Lukáš Linhart řeší úlohy teoretického kola na XXIV. IAO
Autor: Igor Salnikov
Logo XXIV. IAO Autor: XXIV. IAO
Logo XXIV. IAO
Autor: XXIV. IAO

Pondělí začalo pro část doprovodů již před šestou ráno. Pro soutěžící bylo třeba přeložit zadání teoretického kola. Za českou delegaci se tohoto úkolu ujal Václav Pavlík. Soutěžící začali řešit po snídani v 9:45. Během čtyř hodin, kdy zpracovávali pět úloh, navštívili vedoucí delegací gymnázium Colegiul National de Informatica a měli možnost nahlédnout do několika vyučovacích hodin, mj. fyziky, chemie, biologie, němčiny a robotiky. V rámci robotiky předvedli místní studenti výsledky svých projektů a diskutovali o nich s vedoucími delegací. Na odpoledne připravili Liaison Officers jednotlivých týmů interaktivní aktivity, během kterých se účastníci mohli blíže poznat. Večer patřil tréninku na pozorovací kolo – organizátoři dali účastníkům k dispozici 10 dalekohledů, aby si soutěžící mohli práci s nimi vyzkoušet nanečisto.

Egg Challenge, Zřícenina a pozorovací kolo

V úterý dopoledne čelili soutěžící v rámci odpočinkového programu neobvyklé výzvě. Jak zajistit, aby se syrové vajíčko při pádu z druhého patra na betonovou plochu nejen nerozbilo, ale navíc zkonstruovat i rover, který jej po přistání dopraví co nejdále. Spolupráce probíhala v mezinárodních týmech, které měly k dispozici kredity, za které mohly nakupovat materiál pro výrobu přistávacího modulu a roveru. Nabízely se mimo jiné gumičky, víčka od PET-lahví, nafukovací balónky, špejle, ruličky od toaletního papíru, kartony, lepidlo, provázky, šátky a další. Hodnotil se stav vajíčka po přistání, počet vyčerpaných kreditů a vzdálenost, do jaké dojel rover při spuštění na šikmé ploše. Studenti tak měli výjimečnou příležitost si na vlastní kůži vyzkoušet, jak funguje financování a vývoj vesmírného programu. Volné odpoledne český tým využil k procházce na zříceninu tvrze Petrodava 5 km západně od centra Piatra Neamt. Z vrcholku byl pěkný výhled na přehradu i celé město. Při večerní pozorovací soutěži bylo úkolem mimo jiné najít planetu Neptun, ukázat ji dalekohledem zkoušejícímu a pozorovat galaxii M31 v Andromedě. Překlad anglického zadání do češtiny tentokrát zajistil Jakub Vošmera a český tým na pozorovací stanoviště na kraji města doprovázel Jan Kožuško.

Česko-švédská spolupráce při výrobě přistávacího modulu Autor: Jan Kožuško
Česko-švédská spolupráce při výrobě přistávacího modulu
Autor: Jan Kožuško
Švédsko-česká spolupráce při výrobě přistávacího modulu Autor: Jan Kožuško
Švédsko-česká spolupráce při výrobě přistávacího modulu
Autor: Jan Kožuško
Přistávací moduly připravené na testovací pád z druhého patra Autor: Jan Kožuško
Přistávací moduly připravené na testovací pád z druhého patra
Autor: Jan Kožuško
Příprava na pozorovací kolo Autor: Jan Kožuško
Příprava na pozorovací kolo
Autor: Jan Kožuško
Výhled na Piatra Neamt z bývalé pevnosti Petrodava Autor: Jan Kožuško
Výhled na Piatra Neamt z bývalé pevnosti Petrodava
Autor: Jan Kožuško
Zbytky pevnosti Petrodava Autor: Jan Kožuško
Zbytky pevnosti Petrodava
Autor: Jan Kožuško

Exkurze do národního parku

Středa byl odpočinkový den, účastníci vyrazili na exkurzi k jezeru Lacul Rosu 50 km západně od Piatra Neamt, prošli si kaňon v rezervaci Cheile Bicazului, projeli se lodí po přehradě Lacul Izvorul Muntelui a mohli si prohlédnout i hráz přehrady. Večer jednotlivé týmy prezentovaly své země. Náš tým připravil pro ostatní interaktivní kvíz o České republice.

V rezervaci Cheile Bicazului Autor: Jan Kožuško
V rezervaci Cheile Bicazului
Autor: Jan Kožuško
Český tým na lodi na jezeře Lacul Izvorul Muntelui Autor: Jan Kožuško
Český tým na lodi na jezeře Lacul Izvorul Muntelui
Autor: Jan Kožuško
Hasičský doprovod v průběhu exkurzí na XXIV. IAO Autor: Jan Kožuško
Hasičský doprovod v průběhu exkurzí na XXIV. IAO
Autor: Jan Kožuško
Český tým po skončení praktického kola Autor: Jan Kožuško
Český tým po skončení praktického kola
Autor: Jan Kožuško

Praktikcké kolo

Ve čtvrtek čekalo na Václava Pavlíka opět ranní vstávání a poslední překlad, tentokrát praktického kola. Odpoledne měli soutěžící program se studenty místního gymnázia Colegiul National Calistrat Hogas. Večer byla pro vedoucí delegací připravena exkurze do kláštera s ochutnávkou tradičních rumunských pokrmů.

Zatímco místní akademický tým v pátek finišoval hodnocení praktické části, soutěžící se podívali na jezdeckou základnu v Dumbravě s ukázkou překážkového běhu. Navštívili rezervaci Rezervația de Zimbri și Faună Carpatină Dragoș Vodă s bizony a po obědě na ně čekal program v pevnosti Cetatea Neamț, jehož součástí bylo vystoupení s tradičními tanci, zpěv folklorních písní i historické scénky, tance a souboje.

Závěr soutěže

Závěrečný ceremoniál se konal v sobotu odpoledne v divadle Teatrul Tineretului v centru Piatra Neamt. Předání ocenění nejlepším soutěžícím, vedoucím delegací i místním organizátorům bylo prokládáno hudebními vystoupeními studentů místních středních škol. Oficiální program zakončila slavnostní banket v restauraci Turnul Berarilor. Členové místního folklorního souboru do svého tanečního vystoupení zapojili i některé účastníky soutěže. Po posledním noclehu nás čekal již jen přesun na letiště v Iasi, let do Vídně a cesta vlakem zpět do ČR.

Patrik Čermák přebírá diplom a bronzovou medaili od předsedy LOC, prof. Grigoruţă Oniciuc Autor: Jan Kožuško
Patrik Čermák přebírá diplom a bronzovou medaili od předsedy LOC, prof. Grigoruţă Oniciuc
Autor: Jan Kožuško
Český tým na záverečném banketu Autor: Jan Kožuško
Český tým na záverečném banketu
Autor: Jan Kožuško

Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní již od roku 2007. Celkem mladí čeští astronomové z obou mezinárodních soutěží dosud přivezli již 8 zlatých, 17 stříbrných a 36 bronzových medailí.

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2019/2020 probíhá 17. ročník a do školního kola se mohou zapojit žáci druhého stupně základních škol a žáci všech ročníků středních škol. Úspěšní řešitelé postupují do krajského kola a nejlepší se utkají na jaře 2020 v celostátním finále. Více informací naleznete na olympiada.astro.cz. Příští, již 25. ročník Mezinárodní astronomické olympiády se bude konat na podzim 2020 v jižní Itálii ve městě Matera. Kvalifikovat se mohou nejlepší soutěžící z kategorií CD a EF.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Stránky XXIV. IAO
[3] Facebook Astronomické olympiády
[4] Instagram Astronomické olympiádyO autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »