Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická výstava zpříjemňuje návštěvu pacientů nemocnic

Astronomická výstava zpříjemňuje návštěvu pacientů nemocnic

Výstava Vesmír blíže lidem - vernisáž Hradec Králové
Autor: Zdeněk Bardon

Již druhou nemocnici v České republice navštívila astronomická výstava Vesmír blíže lidem, uspořádaná k 60. výročí založení Evropské jižní observatoře (ESO). Výstava zachycuje na deseti panelech několik velkých teleskopů této instituce, včetně astronomických objektů, pozorovatelných z jižní polokoule.

Autorem snímků je člen Východočeské pobočky České astronomické společnosti Zdenek Bardon. Na pořízení výstavy se podílela též Hvězdárna v Úpici a firma ZEISS.

Výstava Vesmír blíže lidem - vernisáž Hradec Králové Autor: Zdeněk Bardon
Výstava Vesmír blíže lidem - vernisáž Hradec Králové
Autor: Zdeněk Bardon
8. února 2023 proběhla v areálu Rehabilitační kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové vernisáž výstavy Vesmír blíže lidem. Hlavním cílem této výstavy a jejího putování po zdravotnických zařízeních republiky je nejen přiblížit historii Evropské jižní observatoře, ale zejména co nejvíce zpříjemnit pobyt lidí v nemocnici, tedy v místě, kam většinou nechodíme úplně rádi.

Výstavu zahájil přednosta kliniky doc. MUDr. Ivan Vařeka, Ph.D. A jak jsme zjistili, je nejen dobrým doktorem, ale také astronomickým romantikem. Jeho úvodní slovo a prezentaci autora fotografií Zdenka Bardona vyslechlo více než 20 zaměstnanců kliniky.

Výstava na Rehabiltační kliniku v Hradci Králové zavítala z Onkologického centra Multiscan v Pardubicích, kde více než 2 měsíce zpříjemňovala návštěvu jejích pacientů. V Hradci Králové si ji můžeme nejméně měsíc prohlédnout během provozní doby ambulance, tedy v pracovní dny od 7.00 do 15:30 hodin.

„Velmi si vážíme zapůjčení výstavy do našich prostor a jsme rádi, že výstava nabídne pacientům unikátní pohledy na vesmír a na místa, ze kterých je pozorován,“ uvedl přednosta kliniky krátce předtím, než se s námi rozloučil. A dodal: "přijďte se k nám podívat raději na hvězdy, než s chorobou...".
O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Zdeněk Bardon, Fotografická výstava, ESO


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »