Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická výstava zpříjemňuje návštěvu pacientů nemocnic

Astronomická výstava zpříjemňuje návštěvu pacientů nemocnic

Výstava Vesmír blíže lidem - vernisáž Hradec Králové
Autor: Zdeněk Bardon

Již druhou nemocnici v České republice navštívila astronomická výstava Vesmír blíže lidem, uspořádaná k 60. výročí založení Evropské jižní observatoře (ESO). Výstava zachycuje na deseti panelech několik velkých teleskopů této instituce, včetně astronomických objektů, pozorovatelných z jižní polokoule.

Autorem snímků je člen Východočeské pobočky České astronomické společnosti Zdenek Bardon. Na pořízení výstavy se podílela též Hvězdárna v Úpici a firma ZEISS.

Výstava Vesmír blíže lidem - vernisáž Hradec Králové Autor: Zdeněk Bardon
Výstava Vesmír blíže lidem - vernisáž Hradec Králové
Autor: Zdeněk Bardon
8. února 2023 proběhla v areálu Rehabilitační kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové vernisáž výstavy Vesmír blíže lidem. Hlavním cílem této výstavy a jejího putování po zdravotnických zařízeních republiky je nejen přiblížit historii Evropské jižní observatoře, ale zejména co nejvíce zpříjemnit pobyt lidí v nemocnici, tedy v místě, kam většinou nechodíme úplně rádi.

Výstavu zahájil přednosta kliniky doc. MUDr. Ivan Vařeka, Ph.D. A jak jsme zjistili, je nejen dobrým doktorem, ale také astronomickým romantikem. Jeho úvodní slovo a prezentaci autora fotografií Zdenka Bardona vyslechlo více než 20 zaměstnanců kliniky.

Výstava na Rehabiltační kliniku v Hradci Králové zavítala z Onkologického centra Multiscan v Pardubicích, kde více než 2 měsíce zpříjemňovala návštěvu jejích pacientů. V Hradci Králové si ji můžeme nejméně měsíc prohlédnout během provozní doby ambulance, tedy v pracovní dny od 7.00 do 15:30 hodin.

„Velmi si vážíme zapůjčení výstavy do našich prostor a jsme rádi, že výstava nabídne pacientům unikátní pohledy na vesmír a na místa, ze kterých je pozorován,“ uvedl přednosta kliniky krátce předtím, než se s námi rozloučil. A dodal: "přijďte se k nám podívat raději na hvězdy, než s chorobou...".
O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Zdeněk Bardon, Fotografická výstava, ESO


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »