Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astrovečer aneb setkání zájemců o astronomii
Josef Jíra Vytisknout článek

Astrovečer aneb setkání zájemců o astronomii

Z činnosti Západočeské pobočky ČAS
Z činnosti Západočeské pobočky ČAS
Dovolte mi, abych Vás pozval na tradiční setkání členů Západočeské pobočky ČAS a zájemců o astronomii z řad veřejnosti, pro které se vžilo označení „Astrovečer“. Naše setkání se uskutečňují v nepravidelných intervalech v průběhu roka na půdě Pedagogické fakulty ZČU a to minimálně čtyřikrát do roka. Cílem tohoto setkání je popularizovat astronomii formou popularizačních přednášek a informovat členskou základnu o aktivitách pobočky.

Náš první „Astrovečer“ roku 2008 se však záměrně nebude konat v budově ZČU na Chodském náměstí, ale v prostorách Hvězdárny a planetária Plzeň (U dráhy 11, kousek nad 3. bránou Škodovky). Datum a místo našeho setkání nebylo taktéž vybráno náhodou, protože ráno 21. února dojde k úplnému zatmění Měsíce, jehož pozorování bude pro zájemce zorganizováno právě před budovou H+P Plzeň na výše uvedené adrese.

Program „Astrovečeru“:

Začátek: 20. 2. 2008 od 20:00

Přednášející: členové ZpČAS a H+P Plzeň

Místo konání: Učebna H+P, U Dráhy 11, Plzeň

  • Příspěvky do astronomického minislovníčku na písmeno Q (J.Jíra, M. Randa)
  • Informace o připravované expedici za zatměním Slunce do Ruska (L. Honzík, M. Rottenborn)
  • Jaká je budoucnost planetária v Plzni? (L. Honzík)
  • Zatmění Měsíce a co o něm víme (L. Honzík)
  • Rubrika střípky a zajímavosti
  • Praktická část – pozorování zatmění (ráno 21.2.)

Praktická část programu je závislá především na pozorovacích podmínkách, proto v případě zatažené oblohy bude tato praktická část našeho programu zrušena. O pozorovacím stanovišti bude rozhodnuto až v průběhu „Astrovečera“. Při proměnlivých podmínkách zůstaneme na stanovišti u budovy H+P Plzeň. Při dobrých pozorovacích podmínkách bude pozorovací stanoviště v Plzni - Doubravce „na vyhlídce“.

Za pořádající organizace Josef Jíra ZpČAS




O autorovi

Josef Jíra

Josef Jíra

Josef Jíra se narodil v Opočně v roce 1977 a k astronomii ho přivedl zájem o přírodní vědy. V dětství navštěvoval hvězdárnu v Rokycanech. Vystudoval obor fyzika – astronomie na PF ZČU v Plzni, účastnil se také odborných stáží na observatoři Hoher List či Schülerlabor Astronomie am Carl-Fuhlrott-Gymnasium Wuppertal. Je aktivním členem Západočeské pobočky České astronomické společnosti, odborné skupiny pro tmavou oblohu a členem zákrytové sekce. Koordinuje aktivity v Manětínské oblasti tmavé oblohy a popularizuje astronomickou fotografii. V současné době se věnuje historii astronomie v západních Čechách.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »