Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Brána do vesmíru na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Brána do vesmíru na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje, zahájila v roce 2012 realizaci rozsáhlého projektu s názvem Brána do vesmíru. Tato aktivita navazuje na dřívější projekty spolufinancované EU, které hvězdárna realizovala v uplynulém desetiletí. Hlavním cílem projetu je vzájemná spolupráce příhraničních oblastí prostřednictvím zvyšování vzdělanosti, návrhem, vývojem a realizací inovačního systému vzdělávacích programů, založeného na moderních didaktických pomůckách, velmi těsné spolupráci a vzájemné pomoci.

Nový projekt zahrnuje rozvoj přeshraničních vztahů a spolupráci mezi dvěma hvězdárnami, které působí ve svých regionech jako specifické vzdělávací a kulturní instituce se zaměřením na přírodní vědy, techniku apod. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. leží v severní části Zlínského kraje; Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste se nachází v Žilinskom samosprávnom kraji.

Významným prvkem této aktivity je příprava, návrh a realizace didaktických pomůcek v podobě menšího geoparku, který bude zaměřen na geologickou i přírodní minulost Karpat jako společného pohoří nejen Slováků a Čechů. Geopark bude vystavěn jako příběh vysvětlující a dokládající vznik a minulost tohoto významného vrásového pohoří na konkrétním vzorku hornin.

Logo projektu Brána do vesmíru Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Logo projektu Brána do vesmíru
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Další aktivitou projektu je zhotovení zmenšeného modelu Sluneční soustavy pod názvem Cesta planet. Soubor didaktických pomůcek obsahuje modely těles Sluneční soustavy, sluneční analemické hodiny, rovinný model řezu tělesem planety Země a model místního poledníku se souřadnými systémy.

V rámci projektu Brána do vesmíru budou rovněž pořádány workshopy, informační semináře a tématická soustředění pro pedagogy, žáky a studenty. Odborní pracovníci obou hvězdáren ve spolupráci s externími odborníky připraví jako součást projektu nové vzdělávací programy a další materiály.

Klíčovou didaktickou pomůckou bude vzdělávací a naučná expozice s interaktivními prvky. První část bude umístěna ve vstupní hale hlavní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí. Jejím účelem je základní seznámení s astronomií a ve vybrané části expozice i s regionální geografií a aktualitami z výzkumu vesmíru. Inovativní součástí budou tématicky orientované 3D modely.

Další část didaktické pomůcky bude umístěna v prostorách historické Ballnerovy hvězdárny z roku 1929. Zde budou prezentovány na konkrétních přístrojích (historických i stávajících) způsoby a metody měření počasí včetně popisů vystavených meteorologických přístrojů.

Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Seminář na Hvězdárně Valašské Meziříčí
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Projekt přináší řadu možností a aktivit pro žáky, studenty i pedagogy. Bude jim hrazena účast na jednotlivých seminářích, konferencích a workshopech; mohou se aktivně zapojit do přeshraniční soutěže „Experimentem k poznání a spolupráci“; podílet se na evaluačních akcích jednotlivých vzdělávacích programů; mohou se rovněž zapojit do práce na partnerských hvězdárnách v rámci pozorovatelských skupin apod.

Projekt Brána do vesmíru je spolufinancován z Operačního programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Tato akce je realizována s finanční výpomocí Zlínského kraje.

Podrobnější informace o projektu Brána do vesmíru najdete na samostatných internetových stránkách http://www.branadovesmiru.eu.

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Projekt, Hvězdárna Valmez, Hvězdárna 


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »