Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Česká astronomická společnost si připomene 95 let od založení

Česká astronomická společnost si připomene 95 let od založení

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
Předseda České astronomické společnosti si vás dovoluje pozvat na Plenární schůzi České astronomické společnosti, která se uskuteční na den přesně 95. výročí vzniku České astronomické společnosti, a to v sobotu 8. prosince 2012. Koná se v místech, kudy kráčely dějiny České astronomické společnosti, a to na pražském hlavním - Wilsonově nádraží. Věříme, že Genius loci přispěje ke zdaru tohoto setkání.

Plenární schůze ČAS proběhne ve velkém kulturním sále Hlavního nádraží v Praze v sobotu 8. prosince 2012 od 12:45 do 16:45.

Program:

12:00 Prohlídka secesního prezidentského salonku (první skupina - mimopražští)
12:45 Zahájení plenární schůze, vystoupení předsedy ČAS Ing. Jana Vondráka, DrSc., přivítání a vystoupení hostů
13:00 ČAS v proměnách času - o historii ČAS promluví čestný předseda České astronomické společnosti RNDr. Jiří Grygar, CSc.

přestávka

14:15 Osobnost profesora Františka Nušla - Mgr. Jaroslav Soumar

přestávka

15:00 Slavnostní předání Ceny Františka Nušla za rok 2012, laudatio přednese RNDr. Jiří Grygar, CSc.
15:15 Přednesení laureátské přednášky - Ing. Antonín Rükl: Soukolí nebeských sfér (o historii a způsobech zobrazování a modelování hvězdné oblohy a vesmíru vůbec) 
16:30 Závěr plenární schůze
17:00 Prohlídka secesního prezidentského salonku (druhá skupina - místní)

Plakát k 95. narozeninám ČAS Autor: Jan Havel
Plakát k 95. narozeninám ČAS
Autor: Jan Havel
Sraz zájemců o prohlídku secesního salonku je v 11:55 hod. na prvním nástupišti pražského hlavního nádraží - u výstupu z jižního podchodu. Tento termín je vyhrazen pro mimopražské účastníky. Prosím počítejte s tím, že zájem může být velký a nemusí se na vás dostat. Pak postoupíte do druhé skupiny, která se dále může rozdělit na dvě. Přístup k salonku i ke kulturnímu sálu bude vyznačen z podchodů, z odbavovací haly a historické Fantovy budovy.

Přeci jenom ale uvádíme popis cesty:
- Z nové odjezdové haly vyjedete po eskalátorech do staré (historické) Fantovy odbavovací haly. Po výjezdu do haly odbočíte doprava a projdete halou až na její konec. Projdete kolem čekárny pro cestující první třídy (ČD Lounge). Na konci haly jsou vstupní dveře do administrativní budovy SŽDC a ČD. Těmito dveřmi projdete a po točitém schodišti, asi 50 schodů, vystoupáte do druhého patra. Zde se nachází kulturní sál.
- Pokud půjdete z podchodu, vyjdete po schodišti (nebo vyjedete po eskalátoru) a vydáte se jižním směrem (je to směr Vinohradské tunely nebo Václavské náměstí). U eskalátorů vedoucích do jižního podchodu je jeden ze dvou vstupů do historické Fantovy budovy, vyjdete přímo u čekárny první třídy (ČD Lounge), která se nachází naproti vstupním dveřím do administrativní budovy SŽDC a ČD. Těmito dveřmi projdete a po točitém schodišti, asi 50 schodů, vystoupáte do druhého patra. Zde se nachází kulturní sál.
- Pokud vejdete z prvního nástupiště do budovy druhým možným vchodem, ocitnete se v secesní Fantově odbavovací hale (byla zde Fantova kavárna). Odtud zamíříte doleva do haly, kterou projdete až na její konec. Po levé straně minete čekárnu první třídy (ČD Lounge). Na konci haly jsou vstupní dveře do administrativní budovy SŽDC a ČD. Těmito dveřmi projdete a po točitém schodišti, asi 50 schodů, vystoupáte do druhého patra. Zde se nachází kulturní sál.

Ke stažení:

[1] Plakát akce, tmavý (pdf)
[2] Plakát akce, světlý (pdf)




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: ČAS


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

Další informace »