Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Discovery Channel spolufinancuje nový dalekohled

Discovery Channel spolufinancuje nový dalekohled

dct-pic1.jpg
Lowellova observatoř a Discovery Communications Inc., provozovatel známého televizního kanálu se spojili k výstavbě nového širokoúhlého dalekohledu DCT. Lowellova observatoř je soukromým a nevýdělečným astronomickým výzkumným ústavem ve Flagstaffu v Arizoně. Byl založen již v roce 1894 Bostonským matematikem Percivalem Lowellem. Proslavil se objevem Pluta a získáním prvních důkazů pro rozpínající se vesmír. Již brzy se zde začne znovu stavět. Nedaleko původní observatoře vyroste za nedlouho stavba nového a naprosto unikátního 4 metrového dalekohledu pojmenovaného Discovery Channel Telescope (DCT). Observatoř to oznámila 15.října na slavnostní tiskové konferenci.

Minulý týden padla poslední zábrana a správce lesů v Coconino National Forest podepsal souhlasné stanovisko ke stavbě nového dalekohledu nedaleko Happy Jack Ranger Station poblíž stávající observatoře. Je to výjimečné a jedinečné místo pro novou observatoř a díky tomu, že nebyly žádné veřejné námitky proti projektu, není nutné čekat ani na případné odvolání a stavba může ihned začít. Zemní práce na vlastní stavbě začnou příští rok na jaře, protože před tím je nutné vybudovat k místu stavby cestu a připravit staveniště, které se nachází se nachází asi 60 km na jih od Flagstaffu.

Nový dalekohled, který má být uveden do provozu již v roce 2008, má mít nejširší zorné pole ze všech stávajících dalekohledů. V jednom záběru obsáhne v primárním ohnisku pozorovací úhel přes 2 stupně a zachytí při tom během 30 sekund trvající expozice hvězdy až 23 magnitudy. CCD kamera bude mít jako snímací prvek mozaiku složenou z 36 prvků po 8 megapixelech (4.000x2.000), tedy celkem 288 megapixelů, při rozměru jednoho pixelu 15 mikronů.

Ultra široké zorné pole, vysoká citlivost a preciznost snímacího prvku mu dovolí efektivně pátrat jak po blízkých asteroidech a dalších objektech obíhajících uvnitř bezpečnostní vzdálenosti od Země, tak po vzdálených objektech Kuiperova pásu.

Některé z prvků dalekohledu se již vyrábějí, i když Lowell Observatory a Discovery Communications, dva hlavní partneři projektu za cca 30 milionů USD, mají zatím k dispozici jen necelou polovinu potřebných prostředků. Právě teď observatoř jedná s dalšími institucemi jako je například U.S. Naval Observatory a některými univerzitami. Další financování chtějí zabezpečit z dodatečných fondů NASA, které vyčlenil Kongres na program pátrání po blízkozemských objektech, protože observatoř se tohoto vyhledávání již úspěšně účastní. Zatím tak bylo během 10 let odhaleno přibližně 2.300 blízkozemských asteroidů a očekává se, že nový dalekohled bude natolik výkonný, že dokáže stejné množství těchto objektů identifikovat během jednoho měsíce.

Zdroj: Lowell Observatory, Arizona Daily Sun
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »