Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hubbleův vesmírný dalekohled slaví narozeniny, na oběžnou dráhu byl vynesen před 33 lety
Adam Denko Vytisknout článek

Hubbleův vesmírný dalekohled slaví narozeniny, na oběžnou dráhu byl vynesen před 33 lety

Hubbleův vesmírný dalekohled po servisní misi 3B (STS-109)
Autor: NASA

Před 33 lety se odehrál významný start. Raketoplán Discovery se s posádkou astronautů vydal na svou pětidenní misi STS-31, jejímž hlavním cílem bylo vynesení dlouho plánovaného Hubbleova vesmírného dalekohledu na oběžnou dráhu. Na ni byl úspěšně umístěn 25. dubna 1990.

Start byl předtím odložen kvůli katastrofické havárii raketoplánu Challenger, jenž na několik let pozastavila americký vesmírný program. Teleskop byl na tu dobu naprosto revoluční. Díky svému 2,4 metrovému zrcadlu se tehdy stal vesmírným teleskopem s největším zrcadlem, předběhl ho až dalekohled Jamese Webba. Protože se teleskop nachází nad turbulentní atmosférou Země, dokáže pořídit mnohdy ostřejší snímky než ty největší pozemní dalekohledy.

Od jeho vynesení proběhlo celkem 5 servisních misí, ta poslední (STS-125) se uskutečnila v roce 2009 s raketoplánem Atlantis. Původní předpokládaná životnost HST činila 15 let, dalekohled však pracuje dodnes, čímž předpoklad překonal více než dvakrát. NASA a SpaceX plánují jak pomocí lodi Dragon jeho životnost ještě prodloužit, protože řídká atmosféra ve výšce zhruba 540 kilometrů teleskop pomalu brzdí. 

Dalekohled od vypuštění provedl celkem 1,6 milionů pozorování 52 000 objektů. Mezi nejznámější fotografie z HST patří Sloupy stvoření v Orlí mlhovině M16 a Hubbleovo extrémně hluboké pole, které ukázalo tisíce galaxií.

Fotografie aktivní hvězdné porodnice NGC 1333 v Perseu. Autor: ESA/NASA/Hubble
Fotografie aktivní hvězdné porodnice NGC 1333 v Perseu.
Autor: ESA/NASA/Hubble

Astronomové se rozhodli významné výročí oslavit fotografií blízké aktivní hvězdné porodnice NGC 1333. Nachází se zhruba 960 světelných let od Země a lze ji pozorovat i malými dalekohledy. Je součástí molekulárních mračen v souhvězdí Persea a patří mezi nejstudovanější objekty tohoto typu. HST zachytil jasná mračna tvarovaná nově vytvořenými hvězdami, které se schovávají za temným prachem. Mračna fungují jako filtry. Některé hvězdy jsou načervenalé, protože mračno více propouští červené vlnové délky.

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] nasa.gov
[2] wikipedia.orgO autorovi

Adam Denko

Adam Denko

Adam Denko se narodil v roce 2007 v Praze. Studuje na osmiletém gymnáziu v Berouně a svůj volný čas tráví astronomií a astrofotografií.
Za každé jasné noci sbírá fotony hlubokého vesmíru pomocí šestipalcového Sky-Watcher dalekohledu na GoTo montáži EQ3-2. Astrofotografie následně vydává na své webové stránce. Jeho oblíbenou vědu se snaží popularizovat pomocí sociálních sítí a psaním článků. 
 

Štítky: Ngc 1333, Hubblovo výročí, HST Hubble Space Telescope


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »