Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Konference o astronomickém vzdělávání a popularizaci astronomie 2019
Ota Kéhar Vytisknout článek

Konference o astronomickém vzdělávání a popularizaci astronomie 2019

Zahájení konference o astronomickém vzdělávání a popularizaci astronomie.
Autor: Ondřej Trnka

Ve dnech 22. až 24. listopadu 2019 proběhne v prostorách hotelu Šumava, poblíž Kašperských Hor, konference Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2019, která navazuje svým zaměřením na konferenci, která se na stejném místě konala před třemi lety. Uzávěrka přihlášek na konferenci je ve čtvrtek 10. října.

Komu je konference určena?

Konference je určena jednak pro odborníky, kteří se zabývají otázkami souvisejícími s teorií vzdělávání v astronomii, jednak pro učitele všech typů škol a doktorandy fakult připravujících učitele fyziky, ale i pro pracovníky hvězdáren a planetárií i pracovníky zabývající se popularizací astronomie a příbuzných oborů. Část jednání konference může probíhat v sekcích.

Co se dozvíte?

Mezi hlavní cíle konference patří zmapování současného stavu výuky a popularizace astronomie, hledání cest ke zkvalitnění výuky i popularizace a identifikace postupů, které mohou vést ke zvýšení kvality astronomického vzdělávání na základních a středních školách včetně otázky věnované popularizaci astronomie. Na konferenci bude věnován prostor definici cílů astronomického vzdělávání. Výstupem z konference bude nejenom sborník příspěvků, ale i usnesení schválené účastníky konference.

Významní hosté

Účast na konferenci přislíbil český popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.

Online registrace do 10. října!

Pokud si nechcete konferenci nechat ujít – ať už kvůli významným hostům nebo pro její zaměření, zaregistrujte se. Jak? Na konferenci se můžete přihlásit elektronicky do 10. 10. 2019 vyplněním online přihlášky na stránce konference.

Kontakty a další informace

PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D.
Západočeská pobočka České astronomické společnosti
Email: kehar@kmt.zcu.cz
Stránka akce: kof.zcu.cz/ak/astro/2019

Konference je akreditována MŠMT ČR v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2016
[2] Astronomické vzdělávání a popularizace astronomie 2019
[3] Fakulta pedagogická ZČU v Plzni



O autorovi

Ota Kéhar

Ota Kéhar

Narodil se v roce 1977. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 2000 se ale intenzivně věnuje astronomii a její popularizaci. Úzce spolupracuje s Hvězdárnou v Rokycanech a Plzni. Na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni úspěšně dokončil doktorské studium v oboru teorie vzdělávání ve fyzice. S univerzitou nadále spolupracuje. Jeho hlavním zájmem je využití katalogů astronomických objektů ve výuce. Vytvořil řadu unikátních webových aplikací dostupných na stránkách Astronomia. Ve volném čase se věnuje vysokohorské turistice.

Štítky: Vzdělávání, Astronomická konference, Konference


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »