Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Lovy skvostů (nejen) noční oblohy na Hvězdárně a planetáriu Brno

Lovy skvostů (nejen) noční oblohy na Hvězdárně a planetáriu Brno

Mléčná dráha na ostrově La Palma. Autor: Petr Horálek.
Mléčná dráha na ostrově La Palma.
Autor: Petr Horálek.
Únorový cyklus přednášek na Hvězdárně a planetáriu Brno nás zavede do mnoha neobvyklých světů moderní vědy. Podíváme se do kvantového světa, zabrousíme do původu a vzniku našeho života, vyzkoušíme si nejmodernější laserové technologie a dokonce si vycestujeme do vzdálených koutů světa, odkud lze spatřit nejkrásnější skvosty nočního nebe.

Únorový cyklus přednášek roku 2014 probíhá každý čtvrtek od 18 hodin. Přednášky se konají v přednáškovém sále. Rezervaci nebo předprodej vtupenek lze uskutečnit na této adrese. V únoru se můžete těšit na tyto přednášky:

6. února 2014

doc. RNDr. Aleš Lacina, CSc.
Přírodovědecká fakulta MU, Ústav fyzikální elektroniky

Kvantový svět – vlastnosti přírody, které změnily náš způsob myšlení
Závěr 19. století byl ve fyzice obdobím téměř idylickým. Její vysoká úspěšnost při popisu okolního světa vedla k přesvědčení, že jde v podstatě již o uzavřenou vědu, k jejímuž úplnému završení stačí dořešit jen pár dílčích problémů. Avšak právě ony se staly příčinou toho, že se tehdejší dobře fungující fyzikální obraz světa zcela rozsypal. V přednášce si připomeneme selhání klasické fyziky na přelomu 19. a 20. století, popíšeme si strastiplné hledání adekvátních východisek z její krize a ukážeme si, jak byl zkonstruován nový – kvantový – fyzikální popis světa vedoucí ke všem moderním aplikacím.


13. února 2014

prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.
Ústav molekulární genetiky AV ČR, Oddělení genomiky a bioinformatiky

O původu a vzniku života na Zemi
Existují dva zásadně odlišné názory na původ života na Zemi. Jeden je založen na víře, že život byl stvořen nějakou vyšší mocí. Na tomto názoru je založena většina náboženství. Podle druhého názoru mohl život vzniknout samovolně v souladu s přírodními zákony. Výsledky získané metodami molekulární genetiky a studium dědičné informace ukazují, jak vypadaly první struktury s vlastnostmi živých objektů, jak mohly vzniknout a jak se mohly vyvinout do současných složitých organizmů.


20. února 2014

Bc. Petr Horálek
Hvězdárna v Úpici, Česká astronomická společnost

Na lovu skvostů temné oblohy
Hvězdná obloha nabízí i při letmém pohledu tolik skvostů. Není to jen Mléčná dráha, kterou si mnozí dnes již ani neumí představit, nebo objekty vzdáleného nebe. Jsou to i jevy, s nimiž se na příměstské obloze můžeme prakticky rozloučit. S čím dál více narůstajícím světelným znečištěním je ohroženo jejich pozorování a výzkum. A neposledně, tedy možná hlavně - opravdu tmavá obloha nabízí ten snový obraz, který mnozí považují jen za smyšlenou romantickou představu. A proč cestovat na Kanárské ostrovy, do Chile nebo do Tichomoří?


27. února 2014

Mgr. et Bc. Michael Vích a Ing. Martin Fibrich, Ph.D.
Fyzikální ústav AV ČR - projekt ELI Beamlines (výstavba nejintenzivnějšího laseru světa v Dolních Břežanech)

ELI Beamlines - laserové centrum o výkonu tisíců Temelínů
Hlavním cílem ELI je vybudování nejmodernějšího laserového zařízení na světě, které bude dodávat ultrakrátké laserové pulsy trvající jen několik femtosekund (10-15 fs) a produkovat maximální výkon až 10 PW. ELI přinese nové poznatky potenciálně využitelné v lékařském zobrazování a diagnostice, konstrukci nástrojů pro vývoj a testování nových materiálů, rentgenové optice atd. ELI je už v současné době atraktivní platformou pro výchovu nové generace vědců a inženýrů.


Přišli jste o přednášku? Najděte si nás na Youtube...

Všem zájemcům, kteří se nějaké přednášky nemohou zůčastnit, doporučujeme náš Youtube kanál brnoobservatory, na kterém najdete jak záznamy z uskutečněných přednášek a některých audiovizuálních představení, tak i krátké pořady pro veřejnost. Archiv a záznamy přednášek najdete rovněž na stránkách hvězdárny, kde si můžete videa či audiozáznamy z přednášek stáhnout.




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »