Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Mendel, Brno a vesmír

Mendel, Brno a vesmír

Brněnská hvězdárna vydává druhý díl časopisu Mendel. Slavnému vědci tak věnuje dárek k jeho 200. narozeninám.

Jaké tajemství vydala hrobka, kde jsou pohřbeni augustiniánští mniši, včetně Gregora Johanna Mendela? Co spojuje geneticky jihomoravského hejtmana s americkými prezidenty? Proč vědci z celého světa měli ve svých truhlících zasazený hrášek z Brna? Jaké emoce prožívají nositelé Nobelovy ceny při vyslovení jména Mendel? Jak bude vypadat expozice na světové výstavě v Dubaji věnovaná slavnému otci genetiky? A jak chutná husa upečená na hruškách, které měl opat tolik rád?   

Nejen na tyto otázky odpovídá další díl magazínu Mendel, který v těchto dnech vydává Hvězdárna a planetárium Brno jako svůj další dárek k 200. narozeninám vědce, jehož pokusy ve skleníku na Starém Brně změnily svět.

„Brno má důvod nechat se Gregorem Johanem Mendelem inspirovat, fascinovat a poučit zároveň. Brno je totiž ve spojení se jménem Mendel ve světě silnější, než si z omezeného pohledu našeho města umíme vůbec představit. Je na čase to pochopit. Doufáme, že k tomu přispěje i další díl časopisu Mendel. V létě se pak můžete těšit na třetí, který se bude přímo vázat k datu opatova narození,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Součástí magazínu je pokračování životopisného komiksu od výtvarníků Venduly Chalánkové a Jána Obyšovského. Celý příběh od narození až do jeho smrti bude k vidění nejen v prvním a druhém díle časopisu, ale také na venkovní výstavě před Českým rozhlasem Brno (od 4. do 14. března). Oba autoři se také podíleli na animovaném filmu Mendel a tajemství hrachu, který bude mít premiéru na světové výstavě Expo začátkem března. Brněnským divákům bude představený 12. března 2022 na svátek svatého Řehoře v rámci speciálního vysílání Českého rozhlasu Brno od 10.00 do 12.00, resp. od 14.00 do 15.00 hodin.

Časopis plný zajímavostí, rozhovorů, příběhů dvě stě let starých i dnešních bude k dostání zdarma ve stojanech časopisu KAM, na univerzitách, úřadech a samozřejmě také na Hvězdárně a planetáriu Brno. Magazín vychází v nákladu 10 tisíc kusů.

Tvorba a výroba magazínu je financovaná z prostředků Jihomoravského kraje jako součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě. První i druhý díl časopisu najdete také na odkaze https://www.hvezdarna.cz/mendel

Husa podle Mendela

Husa 2,5–3 kg, 5 malých cibulí, 1–2 dl dobrého bílého vína, 2 lžíce hladké mouky, 2dl smetany, 1 lžíce mletého zázvoru, 5 kuliček nového koření, 5 kuliček pepře, sušené hrušky, sůl.

Omytou, očištěnou a osušenou husu zevnitř i na povrchu osolíme, okořeníme zázvorem a nahrubo pomletým pepřem. Položíme na pekáč hřbetem vzhůru, přidáme cibule rozkrájené na polovinu a nové koření. Husu obložíme v jedné vrstvě po pekáči sušenými hruškami. Podlijeme horkou vodou, zakryjeme a dáme péct při teplotě 200 °C (doba pečení je 100–130 minut). Při pečení občas podléváme teplou vodou a maso poléváme vypečenou šťávou.

Ve druhé polovině pečení obrátíme husu břichem nahoru a pečeme, až je ze všech stran měkká a zlatá. Přilijeme víno. K úplnému konci pečení nepoléváme šťávou a nezakrýváme, aby kůže zůstala křupavá. Upečenou husu vytáhneme z pekáče. Šťávu přecedíme přes síto a hrušky s cibulemi můžeme propasírovat – podle toho, jak hustá šťáva nám chutná. Šťávu zaprášíme moukou, přilijeme smetanu, rozmícháme a krátce povaříme. Pečenou husu naporcujeme. Při podávání poléváme porce horkou šťávou. Taková husa je dobrá nejen s bramborovým a houskovým knedlíkem, ale i s vařeným bramborem.
O autorovi

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »