Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pomozte vybudovat nové astro.cz

Pomozte vybudovat nové astro.cz

Astro.cz Autor: Petr Sobotka
Astro.cz
Autor: Petr Sobotka
Hledáme zájemce, kteří nám pomohou předělat a rozšířit současné astro.cz. Hledáme autory textů, redaktory, programátory, grafiky.

Server České astronomické společnosti astro.cz je jedním z nejstarších webů v oblasti přírodních věd - uveden do provozu byl už 15. května 1995. Dlouhodobě je nejnavštěvovanějším astronomickým serverem přinášejícím novinky a zajímavosti s vesmírnou tématikou. Současná podoba, tedy vzhled a kostra redakčního systému, vznikla už v roce 2001. Za uplynulých 11 let sice docházelo k postupným úpravám a vylepšením, ale asi souhlasíte, že nazrál nejvyšší čas k razantní změně.

Naše cíle:

  • Větší přehlednost obsahu
  • Nový líbivější vzhled
  • Jednodušší redakční systém
  • Rozšíření obsahu
  • Další služby návštěvníkům

Přestože je astro.cz navštěvovaným webem s vysokým kreditem, situace je taková, že v jeho redakci působí jen pět lidí, z nichž jeden se stará převážně o programování redakčního systému. Všichni pracují ve svém volném čase a zdarma.

Přesto jsme se rozhodli, že se pokusíme naše představy uskutečnit. Snažíme se o to většinu roku 2012, ale jde nám to velmi pomalu. Musíme zajišťovat běžný chod astro.cz a současně pracovat na webu novém. Je nás na to málo, a proto hledáme nové spolupracovníky. Protože nemůžeme nabídnout honorář, doufáme, že se nám ozvou především nadšenci z řad astronomů, případně programátorů.

Koho hledáme:

  • 1. Redaktory
    - Na astro.cz je asi 200 stránek s obsahem. Ty je třeba pročíst, aktualizovat, zpřehlednit, některé sloučit, jiné zrušit.
    - Pro rozšíření obsahu je třeba mnoho stránek vytvořit. Především nově vzniklá sekce „Na obloze“ bude podávat aktuální informace o Měsíci, Slunci, planetách, družicích, proměnných hvězdách, kometách, atd.

  • 2. Programátory
    - Nový vzhled webových stránek připravuje firma Medio Interactive a práce jsou těsně před dokončením. Je třeba implementovat html šablony.
    - Redakční systém je nutno vylepšit a ulehčit tak práci redaktorům.

  • 3. Grafiky
    - Vytváření propagačních bannerů, plakátů, úprava vzhledu astro.cz tam, kde nebudou předlohy od firmy.

Toto je jen hrubý výčet, aby případný zájemce měl alespoň rámcovou představu. Bližší informace získáte na cas@astro.cz. Pište prosím krátké info o sobě a především s čím byste dokázali pomoci. Budeme rádi, když nám pomůžete a z nového webu se budete těšit spolu s námi.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Astro.cz


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »