Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Záhada čtyř stínů vyřešena v Opavě

Záhada čtyř stínů vyřešena v Opavě

Čtyři stíny
Autor: Jiří Vala

Ve dnech 20. až 22. března 2019 proběhlo na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě první ze čtyř ústředních kol 16. ročníku Astronomické olympiády. Ve finále zvítězil Jindřich Jelínek z Gymnázia Olomouc-Hejčín. Osm nejlepších účastníků se v červnu utká o pět míst v reprezentaci na Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice.

Sledování stálic Autor: Simona Beerová
Sledování stálic
Autor: Simona Beerová
Celé dobrodružství dvou desítek účastníků finále kategorie AB Astronomické olympiády začalo ve čtvrtek večer. Poté, co se posílili vydatnou večeří v Parkhotelu Opava, se všichni vydali našim speciálním expedičním vozidlem na pustou pláň mezi Kylešovicemi a Chvalíkovicemi. Po nedlouhé cestě potemnělou Opavou dorazili na místo a začalo plnění prvního úkolu. Členem týmu byl i známý znalec všech souhvězdí Marco Souza de Joode, takže správné rozpoznání stálic, mlhovin i proměnného Algolu bylo hračkou.

Návštěva objektu Hauerova 4 (moderní zázemí studijních oborů Multimediální techniky a Audiovizuální tvorba) Autor: Simona Beerová
Návštěva objektu Hauerova 4 (moderní zázemí studijních oborů Multimediální techniky a Audiovizuální tvorba)
Autor: Simona Beerová
Další úkoly následovaly ve čtvrtek dopoledne po noclehu. Finalisté se ocitli na neznámém místě, kde byla pouze jeden metr vysoká svislá tyč, a na Zemi byly vyznačeny čtyři stíny. První v okamžiku, kdy se Slunce nacházelo přesně nad jihem a další po šesti hodinách. Mistři umění sférické astronomie, Radka Křížová a Jindřich Jelínek v mžiku spočetli, že se nacházejí daleko za polárním kruhem – na 82. rovnoběžce. Odtud si soutěžící poradili i s dalšími úkoly – mezihvězdným návštěvníkem Oumuamua, bílým trpaslíkem Sirius B, nestabilními piony i škálovým faktorem.

V rámci doprovodného programu čekala studenty návštěva hvězdárny Ústavu fyziky (WHOO! – White Hole Observatory Opava http://whoo.slu.cz ), projekce filmů v kinosále na Hauerově ulici  a večeře ve fakultním Gastrocentru v areálu na Hradecké ulici.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti děkanky prof. PhDr. Ireny Korbelářové, Dr. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na prvních třech příčkách se umístili:

  1. Jindřich Jelínek, Gymnázium Olomouc-Hejčín
  2. Radka Křížová, Gymnázium J. Heyrovského, Praha
  3. Marco Souza de Joode, Gymnázium Nad Štolou, Praha

Vítězové finále kategorie AB 2019 Autor: Simona Beerová
Vítězové finále kategorie AB 2019
Autor: Simona Beerová

Z kategorie AB se vybírají členové reprezentace České republiky na Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice (IOAA). Osm nejlepších finalistů poměří své síly na červnovém soustředění v Srbsku (ČR), kterého se účastní také řešitelé z Estonska. Tehdy se rozhodne o pěti členech českého týmu, který se letos v srpnu vypraví k maďarskému Balatonu. Český tým se účastní pravidelně od roku 2010 a dosud přivezl 22 medaile, z toho 6 zlatých.

Hlavním partnerem finále je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity, Slezského zemského muzea, Magistrátu města Opavy a MŠMT.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2018/19 probíhá její 16. ročník. V květnu budou následovat ústřední kola zbývajících tří kategorií - CD, EF a GH. Kategorie CD bude mít své ústřední kolo opět na Slezské univerzitě v Opavě. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Ústřední kolo kategorie AB by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě pod vedením Dr. Tomáše Gráfa. Přípravu a v průběh finále organizačně zabezpečili Mgr. Ing. Svoboda, Bc. Čápová, paní Polášková, Dr. Hladík, Mgr. Petrásek a studentky/studenti Simona Beerová, Berenika Čermáková a Martin Fuzik. Na fotodokumentaci pro potřeby FPF SU se podílelo také CMT (MgA. Mgr. Ondřej Durczak a Bc. Jiří Dobrý).

 Úlohy finále připravili Dr. Tomáš Gráf, Jakub Vošmera, M.Math., Dr. Martin Blaschke, Jiří Vala, Pavel Kůs a Jaromír Mielec a Dr. Jan Kožuško. Zadání recenzovali Dr. Miroslav Randa a doc. Michal Švanda. Porotci finále byli Dr. Tomáš Gráf, Dr.Martin Blaschke, Jakub Vošmera, M.Math, Pavel Kůs a Dr. Jan Kožuško.

Partneři finále

Kontatky a další informace

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Tel.: 734 268 124

Dr.-Ing. Jan Kožuško
Předseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: kozusko@astro.cz
Tel.: 776 200 522

Ing. Jaroslav Froulík
MŠMT, Odbor pro mládež
Email: Jaroslav.Froulik@msmt.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Filosoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě
[3] Stránka s informacemi k finále kategorie ABO autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko s Merkúrom a stopou po lietadle 11. 11. 2019

Fotené v primárnom ohnisku refraktora Celestron Astromaster 90/1000 EQ so Sony Alpha 3000. Použitý filter Astrosolar (vizuálna verzia). Mierne upravený jas a kontrast v programe GIMP. Čas 14:44, ISO 400, exp. 1/205 sek.,

Další informace »