Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zavítejte na Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Zavítejte na Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Pozvánka na Radioastronomický seminář 2015 na hvězdárně v Úpici.
Autor: Hvězdárna v Úpici.

Ve čtvrtek 12. listopadu 2015 se na Hvězdárně v Úpici uskuteční jednodenní radioastronomický seminář. Navazuje jednak na seminář loňský, zároveň však i na řadu seminářů pořádaných ve vzdálenější historii hvězdárny z let 1969-90. Díky tomu se mu vlastně dostává dvojího číselného pořadí, je totiž jednak druhý v nové, jednak dvacátý první v řadě celkové.

Loňský seminář byl zaměřen zejména na rozvíjející se oblast radiového sledování meteorů, ten letošní je naopak věnován Slunci a možnostem jeho radiového pozorování. Jak již názvy jednotlivých přednášek napovídají, bude se zaobírat zejména těmi oblastmi pozorování, která jsou dostupná i menším hvězdárnám, astronomickým kroužkům, učitelům fyziky a amatérům.

Seminář pro Vás již tradičně připravili Hvězdárna v Úpici, Asociace hvězdáren a planetárií a Východočeská pobočka České astronomické společnosti. K hvězdárně se dá přímo dojet autem, adresa je Hvězdárna v Úpici, U lipek 160, Úpice a GPS souřadnice jsou N50°30'27,5", E16°00'44".

Pozvánka na 56. výročí založení Hvězdárny v Úpici. Autor: Hvězdárna v Úpici.
Pozvánka na 56. výročí založení Hvězdárny v Úpici.
Autor: Hvězdárna v Úpici.
Hned druhý den po semináři, tedy v pátek 13. listopadu 2015, se na hvězdárně uskuteční vzpomínkový večer s přednáškou dr. Ivana Dorotoviče ze Slovenské ústřední hvězdárny v Hurbanově. Na obě akce jste všichni srdečně zváni.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Převzato: Hvězdárna v Úpici



O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Hvězdárna v Úpici, Výročí, Radioastronomie


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v Ca-k Foceno přez refraktor 140/980 s maskou100. Modul Ca-k, kamera ASI 1600MM.

Další informace »