Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  InSight detekoval dopad meteoroidu na povrch planety Mars
Adam Denko Vytisknout článek

InSight detekoval dopad meteoroidu na povrch planety Mars

Kolem okraje kráteru na Marsu vidíme bloky ledu velké jako menší skály nebo větší balvany. Zachytila jej kamera HiRISE sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Kráter vznikl 24. 12. 2021 dopadem meteoroidu do oblasti Amazonis Planitia.
Autor: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Sonda InSight zkoumá Mars a jeho vnitřní strukturu od roku 2018. Přistála v oblasti Elysium Planitia, což je místo poblíž rovníku Rudé planety se skvělými podmínkami pro provádění experimentů a měření. Snaží se odpovědět na otázky týkající se vzniku kamenných planet naší Sluneční soustavy a jejich vývoje do podoby, jak je známe dnes. Nejdůležitějším přístrojem, který robot dopravil na povrch Marsu, je seismometr, který měří marsotřesení a další otřesy způsobené jinými vlivy. Na Vánoce v roce 2021 dostali vědci pěkný dárek. Seismometr sondy InSight totiž zachytil poměrně výrazné otřesy, které pocházely ze silného nárazu meteoroidu do Marsu.

Předpokládá se, že meteoroid dosahoval velikosti 5-12 metrů. Pokud by těleso podobné velikosti vstoupilo do atmosféry planety Země, tak by se rozpadlo a většina by shořela působením velkého tření o atmosféru. Plynný obal Marsu je ale oproti Zemi mnohem řidší, proto průlet meteoroid přežil a při velké rychlosti narazil do místa blízko rovníku Rudé planety. Náraz po sobě zanechal 150 metrů dlouhý a 21 metrů hluboký kráter, jak ukazují fotografie z planetární sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) na oběžné dráze Marsu.

Kráter po dopadu meteoroidu byl nalezen na černobílém snímku přístroje Context Camera (přístroj snímá širší oblasti povrchu černobíle a úzký pás barevně). Ukazuje, jak vypadala oblast v Amazonis Planitia před dopadem a po dopadu. Autor: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Kráter po dopadu meteoroidu byl nalezen na černobílém snímku přístroje Context Camera (přístroj snímá širší oblasti povrchu černobíle a úzký pás barevně). Ukazuje, jak vypadala oblast v Amazonis Planitia před dopadem a po dopadu.
Autor: NASA/JPL-Caltech/MSSS


Materiál z kráteru byl srážkou vyvrhnut až 37 kilometrů od místa dopadu. Kolem kráteru se také nalezlo poměrně velké množství ledu, které vědce překvapilo, jelikož se kráter nachází blízko rovníku, kde jsou výrazně vyšší teploty než na pólech. Tento poznatek může být užitečný při možné kolonizaci Marsu lidskou rasou.

Bohužel, sondu InSight nedávno zasáhla písečná bouře, která pokryla její solární panely vrstvou prachu a tím značně snížila jejich výkon. Podle NASA stacionárnímu robotovi už zbývá pouze šest týdnů času, potom mu energie dojde a NASA úspěšnou misi ukončí.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] NASA.govO autorovi

Adam Denko

Adam Denko

Adam Denko se narodil v roce 2007 v Praze. Studuje na osmiletém gymnáziu v Berouně a svůj volný čas tráví astronomií a astrofotografií.
Za každé jasné noci sbírá fotony hlubokého vesmíru pomocí šestipalcového Sky-Watcher dalekohledu na GoTo montáži EQ3-2. Astrofotografie následně vydává na své webové stránce. Jeho oblíbenou vědu se snaží popularizovat pomocí sociálních sítí a psaním článků. 
 

Štítky: Mars, Dopady meteoroidů, InSight


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ceres a M100

Průchod planetky Ceres kolem galaxie M100 ve dnech 27. a 28. března 2023.

Další informace »