Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jak dlouhý je den na Saturnu?

Jak dlouhý je den na Saturnu?

SaturnCassini42d047M.jpg
Zdánlivě jednoduchá otázka. Víme to přece už nejméně 23 - 24 let, když jej změřil Voyager 1 a následně i jeho bratříček Voyager 2, při své cestě ven ze sluneční soustavy. Stačí nahlédnout do kterékoliv modernější encyklopedie nebo učebnice a můžeme odcitovat. "Saturn rotuje okolo své osy za 10 hodin a 39 minut", (plus - minus).

Ale ouha. Nejnovější měření sondy Cassini, používající stejnou metodu, jako před ní oba Voyagery říká, že Saturn vykoná jednu otočku za 10hodin 45 minut a 46 sekund (plus minus 36 sekund). A to by znamenalo zpomalení rotace o 1% za 23 let! Ovšem takové rozdíly se v planetární astronomii přeci jen tak netrpí. Že není něco v pořádku naznačovala, již v roce 1997, měření Pařížské observatoře. Ta ohlásila, že Saturnova rotace měřená pomocí rádiových vln se podstatně liší od Voyagerů.

Pokud tedy nepřijmeme myšlenku, že se rotace skutečně zpomalila, musíme přijmout vysvětlení, že rotace magnetického pole, která ovládá zdroje radiových emisí (pomocí kterých se rotace indikuje), není přísně svázána s rotací planety a může je přesouvat do různých zeměpisných šířek.

I proto Cassini, nesoucí 12 vědeckých přístrojů, během své čtyřleté nebo i delší mise, pokud použijeme analogii s marsovskými rovery, má před sebou úkol rozluštit tuto hádanku.

Převzato ze stránek Hvězdárny Uherský Brod
Zdroj: NASA/JPL tiskové zprávy




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »