Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kameny z nebe na českobudějovické hvězdárně
Jana Tichá Vytisknout článek

Kameny z nebe na českobudějovické hvězdárně

Z nebe nemohou padat kameny - usnesla se Akademie věd v Paříži v 18. století. Přesto kameny z nebe padaly předtím i potom. Lidé si jich všímali už starověku a vědci se jimi zabývají dosud. Dnes už víme, že naše Země je kosmickými tělesy bombardována kontinuálně. Drtivá většina z nich má naštěstí velikost prachového zrnka, vypaří se v atmosféře a nanejvýš je spatříme jako jasný meteor. Občas je však mateřské těleso natolik velké, že odolá průletu zemskou atmosférou a jeho malá část dopadne na Zemi jako meteorit. Každoročně dopadne na Zem a je nalezeno několik kilogramů meteoritů. Mimořádnou událostí pak může být dopad skutečně velkého tělesa. Například pravděpodobnost střetu tělesa o velikosti několika desítek metrů se Zemí je jednou za několik tisíc let a vytvořilo by kráter o průměru až jeden kilometr.

Naše hvězdárna, obvykle představující planetky čili "balvany" letící vesmírem, tentokrát připravila výstavu představující kameny již z nebe dopadlé na zem, čili meteority. Mezi unikátními exponáty jsou jak železné meteority, tak meteority kamenné. Zahrnují jak vzorky historicky známých nálezů od nás i ze zahraničí (Stonařov, Bohumilice, oravská Magura, mexická Toluca, americký Kansas, Polsko aj.), tak nové nálezy z mongolské pouště Gobi či z africké Sahary. Na výstavě uvidíte i "měsíční kámen".

Většinu meteoritů pro výstavu připravil Mgr. Jakub Haloda z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, ukázkami pak přispělo i Jihočeské muzeum v Č. Budějovicích.

Výstavu KAMENY Z NEBE - unikátní soubor českých i zahraničních meteoritů, vůbec poprvé takto vystavený v Jižních Čechách, lze v hale Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích na Zátkově nábřeží (v Háječku) shlédnout v:

úterý 9. března 2004 19 - 21 hodin
středa 10.března 2004 9 - 16 hodin
čtvrtek 11.března 2004 9 - 18 hodin
pátek 12.března 2004 9 - 16 hodin
pondělí 15.března 2004 9 - 16 hodin
úterý 16.března 2004 9 - 16 hodin a 20 - 22 hodin

!! a navíc mimořádně !!
v sobotu 13.března 2004 10 - 16 hodin (doplněno filmy o výzkumu meteoritů, planetek aj.)

Zároveň si lze ve vstupní hale Hvězdárny a planetária prohlédnout výstavu snímků impaktních kráterů čili kráterů vzniklých dopadem velkých kosmických těles - planetek - pod názvem OTISKY KOSMICKÝCH KATASTROF.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Zátkovo nábřeží 4
Tel. 386 352 044
www.hvezcb.cz www.planetky.cz www.komety.cz




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »