Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kráter Hale v Argyre basin

Kráter Hale v Argyre basin

hale_crater_persp.jpg
Další pěkné počítačem zpracované obrazy povrchu Marsu uvolnila ESA. Pořízeny byly stereokamerou s vysokým rozlišením (HRSC) na palubě sondy Mars Express. Jde o detaily části kráteru Hale v oblasti Argyre basin na jižní polokouli Marsu.

hale_crater_map.jpg
Snímky ukazují oblast blízko severního lemu kotliny Argyre o na souřadnicích 36° jižní šířky a 324° východní délky. Rozlišení originálních snímků je asi 40 metrů na pixel. Záběry byly pořízeny v červnu 2004, při 533 oběhu sondy okolo Marsu. Nepatrné periodické změny barvy a jasu u částí obrazu signalizují prostorové vlny v řídkých mracích marsovské atmosféry.

hale_crater_lg.jpg
Kráter Hale, s jeho terasovitě uspořádanými stěnami, centrálním vrcholkem a částmi vnitřního prstence, je v horní (východní) části obrazu. Celá oblast Argyre byla silně erodována nánosy způsobenými právě tímto impaktem a následující procesy. Na jižním okraji kráteru Hale, se část svahu sesula dovnitř kráteru. V dolní (západní) části obrazu, lze na detailním záběru rozlišit síť kanálů, které možná byly způsobeny tekoucí vodou.

Experiment HRSC vede Prof. Dr. Gerhard Neukum z Freie Universitaet Berlin, který také kameru navrhl. Spolupracující vědecký tým sestává ze 45 dalších spolupracovníků v 32 institucích 10 národů. Kamera byla vyvinuta v německém leteckém centru (DLR) a postavena byla ve spolupráci s průmyslovými partnery EADS Astrium, Lewicki Microelectronic GmbH a Jena - Optronik GmbH.

Rozlišení obrazu bylo sníženo pro použití na internetu, proto si tyto a další snímky ve vysokém rozlišení můžete prohlédnout na stránkách ESA.
Tamtéž najdete i další počítačem zpracované perspektivní pohledy, vzniklé na základě digitálního modelu terénu vytvořeného ze stereokanálů HRSC.

Zdroj: ESA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »