Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kráter Hale v Argyre basin

Kráter Hale v Argyre basin

hale_crater_persp.jpg
Další pěkné počítačem zpracované obrazy povrchu Marsu uvolnila ESA. Pořízeny byly stereokamerou s vysokým rozlišením (HRSC) na palubě sondy Mars Express. Jde o detaily části kráteru Hale v oblasti Argyre basin na jižní polokouli Marsu.

hale_crater_map.jpg
Snímky ukazují oblast blízko severního lemu kotliny Argyre o na souřadnicích 36° jižní šířky a 324° východní délky. Rozlišení originálních snímků je asi 40 metrů na pixel. Záběry byly pořízeny v červnu 2004, při 533 oběhu sondy okolo Marsu. Nepatrné periodické změny barvy a jasu u částí obrazu signalizují prostorové vlny v řídkých mracích marsovské atmosféry.

hale_crater_lg.jpg
Kráter Hale, s jeho terasovitě uspořádanými stěnami, centrálním vrcholkem a částmi vnitřního prstence, je v horní (východní) části obrazu. Celá oblast Argyre byla silně erodována nánosy způsobenými právě tímto impaktem a následující procesy. Na jižním okraji kráteru Hale, se část svahu sesula dovnitř kráteru. V dolní (západní) části obrazu, lze na detailním záběru rozlišit síť kanálů, které možná byly způsobeny tekoucí vodou.

Experiment HRSC vede Prof. Dr. Gerhard Neukum z Freie Universitaet Berlin, který také kameru navrhl. Spolupracující vědecký tým sestává ze 45 dalších spolupracovníků v 32 institucích 10 národů. Kamera byla vyvinuta v německém leteckém centru (DLR) a postavena byla ve spolupráci s průmyslovými partnery EADS Astrium, Lewicki Microelectronic GmbH a Jena - Optronik GmbH.

Rozlišení obrazu bylo sníženo pro použití na internetu, proto si tyto a další snímky ve vysokém rozlišení můžete prohlédnout na stránkách ESA.
Tamtéž najdete i další počítačem zpracované perspektivní pohledy, vzniklé na základě digitálního modelu terénu vytvořeného ze stereokanálů HRSC.

Zdroj: ESA
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »