Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Poslední dálkový pohled na Titan

Poslední dálkový pohled na Titan

Těsně před příletem sondy k Saturnu uvolnili letoví kontroloři tento barevný obrázek Titanu, největšího Saturnova měsíce. Snímek ukazuje měsíc tak, jak bychom ho viděli očima, v přirozených barvách, obklopený silným příkrovem atmosféry bohaté na organické molekuly, které mu dodávají tento mdlý a nevýrazný oranžový přísvit.

Cassini však bude mít na měsíc brzy mnohem lepší výhled. Už zítra totiž nad ním vykoná svůj první nízký přelet, aby nakonec na Titanu na počátku roku 2005 také přistál Cassinim nesený přistávací modul Huygens.

Navzdory všem pohledům na Titan, které sonda Cassini již poskytla a ještě poskytne, povrch měsíce zůstane pro neozbrojené lidské oko nepoznaný až do okamžiku přistání. V pravých barvách viditelného světla, bez pomoci úzkopásmových filtrů, berliček infračervených nebo naopak ultrafialových či dokonce rentgenových snímačů, o radaru ani nemluvě, zůstane jeho atmosféra s fotochemickým smogem, jen mdlou žlutooranžovou koulí, která si svá tajemství dobře hlídá. Uvidíme čím nás překvapí při podrobném zkoumání. Bude skutečně očekávanou laboratoří organických prvků nebo vzorkem prvotních atmosfér ve sluneční soustavě a nebo nás překvapí něčím zcela neočekávaným? Uvidíme.

Snímek byl pořízen již 10.června ze vzdálenosti přibližně 13,1 milionů kilometrů s rozlišením asi 79 km na pixel.

Zdroj: Hvězdárny Uherský Brod
Původní zdroj: CICLOPS tiskové zprávy




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »