Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Poslední dálkový pohled na Titan

Poslední dálkový pohled na Titan

Těsně před příletem sondy k Saturnu uvolnili letoví kontroloři tento barevný obrázek Titanu, největšího Saturnova měsíce. Snímek ukazuje měsíc tak, jak bychom ho viděli očima, v přirozených barvách, obklopený silným příkrovem atmosféry bohaté na organické molekuly, které mu dodávají tento mdlý a nevýrazný oranžový přísvit.

Cassini však bude mít na měsíc brzy mnohem lepší výhled. Už zítra totiž nad ním vykoná svůj první nízký přelet, aby nakonec na Titanu na počátku roku 2005 také přistál Cassinim nesený přistávací modul Huygens.

Navzdory všem pohledům na Titan, které sonda Cassini již poskytla a ještě poskytne, povrch měsíce zůstane pro neozbrojené lidské oko nepoznaný až do okamžiku přistání. V pravých barvách viditelného světla, bez pomoci úzkopásmových filtrů, berliček infračervených nebo naopak ultrafialových či dokonce rentgenových snímačů, o radaru ani nemluvě, zůstane jeho atmosféra s fotochemickým smogem, jen mdlou žlutooranžovou koulí, která si svá tajemství dobře hlídá. Uvidíme čím nás překvapí při podrobném zkoumání. Bude skutečně očekávanou laboratoří organických prvků nebo vzorkem prvotních atmosfér ve sluneční soustavě a nebo nás překvapí něčím zcela neočekávaným? Uvidíme.

Snímek byl pořízen již 10.června ze vzdálenosti přibližně 13,1 milionů kilometrů s rozlišením asi 79 km na pixel.

Zdroj: Hvězdárny Uherský Brod
Původní zdroj: CICLOPS tiskové zprávy




O autorovi



38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »