Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Rover Curiosity objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly

Rover Curiosity objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly

Grafické znázornění roveru Curiosity na povrchu planety Mars
Autor: NASA

Mezinárodní tým kosmických výzkumníků spolupracujících s Goddard Space Flight Center, NASA, objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly, a to pomocí nového experimentu na palubě roveru Curiosity. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Astronomy.

NASA doposud vyslala k Marsu 9 orbiterů kroužících kolem rudé planety a 6 roverů – částečně proto, aby se dozvěděla více o možnosti mimozemského života. K tomu účelu byla planeta rovněž fotografována různými typy kamer. V poslední době měly rovery možnost proniknout pod povrch planety a shromáždit tak zajímavé vzorky pro analýzu. Cílem takového výzkumu je získat více informací o chemickém složení hornin v podpovrchových vrstvách a především zjistit, zda obsahují organické molekuly.

Jestli ano, mohou to být důkazy přítomnosti současného nebo dřívějšího života na rudé planetě. Rovery našly organické molekuly, avšak doposud odebrané vzorky dostatečně nepotvrzovaly, že byly vytvořeny žijícími organismy. Výzkum proto pokračuje. Když rover Curiosity ukončil v roce 2017 vrtací práce, rozhodl se řídící tým pro experiment, se kterým se předtím nepočítalo.

Oblast výzkumu na povrchu Marsu, kde se pohybuje rover Curiosity Autor: DOI: 10.1038/s41550-021-01507-9
Oblast výzkumu na povrchu Marsu, kde se pohybuje rover Curiosity
Autor: DOI: 10.1038/s41550-021-01507-9
Rover Curiosity je vybaven přístrojem s názvem Sample Analysis at Mars (SAM), což je souprava misek, do kterých se vkládají vzorky horniny, které jsou analyzovány. Soubor obsahuje 74 misek – všechny kromě devíti z nich jsou po většinu času prázdné. Těchto zbývajících devět misek obsahuje chemikálie, které se používají k provedení dalších druhů experimentů. Protože vrták na roveru již není funkční, vědecký tým NASA zvolil vložení vzorku horniny do misek obsahujících chemikálie a následně analyzoval chemické látky uvolněné v důsledku proběhlých reakcí.

Výzkumníci objevili v hornině organické molekuly, které doposud nebyly na Marsu nalezeny. Jedná se například o deriváty kyseliny benzoové, amoniaku, kyseliny fosforečné a fenolu, stejně tak i několik různých molekul obsahujících dusík. Ačkoliv nový experiment nenalezl důkazy přítomnosti života, ukázal vědcům, že máme k dispozici nové neobvyklé způsoby testování jak pro planetu Mars, tak i pro ostatní tělesa Sluneční soustavy.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org
[2] nature.com

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Planeta Mars, Organické molekuly na Marsu, Rover Curiosity


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »