Rover Curiosity objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly

Autor: NASA
Mezinárodní tým kosmických výzkumníků spolupracujících s Goddard Space Flight Center, NASA, objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly, a to pomocí nového experimentu na palubě roveru Curiosity. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Astronomy.
NASA doposud vyslala k Marsu 9 orbiterů kroužících kolem rudé planety a 6 roverů – částečně proto, aby se dozvěděla více o možnosti mimozemského života. K tomu účelu byla planeta rovněž fotografována různými typy kamer. V poslední době měly rovery možnost proniknout pod povrch planety a shromáždit tak zajímavé vzorky pro analýzu. Cílem takového výzkumu je získat více informací o chemickém složení hornin v podpovrchových vrstvách a především zjistit, zda obsahují organické molekuly.
Jestli ano, mohou to být důkazy přítomnosti současného nebo dřívějšího života na rudé planetě. Rovery našly organické molekuly, avšak doposud odebrané vzorky dostatečně nepotvrzovaly, že byly vytvořeny žijícími organismy. Výzkum proto pokračuje. Když rover Curiosity ukončil v roce 2017 vrtací práce, rozhodl se řídící tým pro experiment, se kterým se předtím nepočítalo.
Autor: DOI: 10.1038/s41550-021-01507-9
Výzkumníci objevili v hornině organické molekuly, které doposud nebyly na Marsu nalezeny. Jedná se například o deriváty kyseliny benzoové, amoniaku, kyseliny fosforečné a fenolu, stejně tak i několik různých molekul obsahujících dusík. Ačkoliv nový experiment nenalezl důkazy přítomnosti života, ukázal vědcům, že máme k dispozici nové neobvyklé způsoby testování jak pro planetu Mars, tak i pro ostatní tělesa Sluneční soustavy.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org
[2] nature.com
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí