Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Na Slovensku vyhlásili nový park tmavé oblohy

Na Slovensku vyhlásili nový park tmavé oblohy

Vyhlášení Parku tmavej oblohy Muránska planina.
Autor: Pavel Suchan

V pátek 3. května byl slavnostně vyhlášen Park tmavej oblohy Muránska planina. Stalo se tak přímo v Národním parku Muránska planina na Zbojské. Memorandum podepsali zástupci  Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER, Správy národného parku Muránska planina, obce Muráň, Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, Krajskej hvezdárně a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, Slovenského zväzu astronómov a Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

Za Českou republiku byl pozván Pavel Suchan, který je nejen jedním z duchovních otců Jizerské oblasti tmavé oblohy jako první takové oblasti v Evropě, ale také byl dosud u všech vyhlášení oblastí a parků tmavé oblohy v ČR a SR.

Zde vyjímáme z Memoranda, které podepsali zástupci zakládajících institucí:

Účel

Park tmavej oblohy Muránska planina bol vyhlásený s cieľom informovať laickú a odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území, vzdelávať v problematike ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia, propagovať a ochraňovať tmavú nočnú oblohu. Tá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením, ktoré je vážnym environmentálnym problémom a prekážkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania.

Právny aspekt

Memorandum k založení Parku tmavej oblohy Muránska planina.
Memorandum k založení Parku tmavej oblohy Muránska planina.
Park tmavej oblohy Muránska planina doposiaľ nemá podporu v zákone. Je vyhlásený na základe dohody vyššie uvedených partnerských organizácii. S vyhlásením parku súhlasili primátor mesta a starostovia obcí, nachádzajúcich sa na vytýčenom území Parku tmavej oblohy Muránska planina a jeho ochranného pásma.

Vymedzenie územia

Územie Parku tmavej oblohy Muránska planina je vymedzené samotným územím NP Muránska planina (185,358 km2) a jeho ochranným pásmom (131,221 km2).

Realizácia

Park tmavej oblohy Muránska planina je vyhlásený 3. mája 2024 pri príležitosti 30. výročia medzinárodného dňa Slnka a počas implementácie projektu Plánu obnovy a odolnosti komponent 5 – adaptácia na zmenu klímy rozvojové projekty v NP Muránska planina – Tvorba a budovanie značky Národného parku Muránska planina. Na vybraných lokalitách a vstupných bodoch budú umiestnené informačné tabule a iná vzdelávacia interaktívna infraštruktúra k téme parku tmavej oblohy. Informácie budú taktiež zverejnené v miestnych a regionálnych informačných strediskách, na webovej stránke Parku tmavej oblohy Muránska planina (www.muranskaplanina.eu) a na webových stránkach partnerských organizácií a ich sociálnych sieťach. V rámci povedomia o parku tmavej oblohy sa budú počas roka organizovať podujatia zamerané na pozorovanie nočnej oblohy a osvete o svetelnom znečistení v spolupráci s pracovníkmi hvezdárni v Rimavskej Sobote, organizačná súčasť KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom.

 Převzato: Světelné znečištěníO autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Světelné znečištění, Park tmavej oblohy Muránska planina


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »