11. vesmírný týden 2019
Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.
Obloha
Měsíc bude v první čtvrti ve čtvrtek 14. března v 11:27 SEČ. Březnový zpravodaj Hvězdárny v Rokycanech (a Plzni) uvádí zajímavou možnost pozorovat tzv. ouško, tedy valy zálivu Sinus Iridum, a to dne 16. března večer.
15. března kolem 21:10 SEČ se bude za neosvětlenou stranu měsíce schovávat hvězdička 6,5 mag ze souhvězdí Blíženců. Další zákryt pak nastane 17. března krátce po 21. hodině. To dojde k zákrytu hvězdy 6,6 mag v souhvězdí Raka (a kolem 21:30 ještě další nedaleké hvězdy podobného jasu).
Planety:
Večer je vidět Mars (1,2 mag) a Uran (5,9 mag) nad jihozápadem. Ráno je vidět nad jihovýchodem Jupiter (−2,1 mag) a níže na jihovýchodě je Saturn (0,6 mag). Venuše (−4,1 mag) už je vidět jen obtížně velmi nízko nad obzorem za pokročilého svítání.
Aktivita Slunce je velmi nízká, ale na povrchu se vyskytovala zajímavá skupina skvrn. Navíc 8. března zde došlo dokonce k slabší erupci (C1) a vyvržení hmoty z koróny, což je opravdu mimořádná událost v tomto období extrémního minima aktivity. Jak to vypadá na povrchu Slunce, nám ukazuje aktuální snímek SDO.
Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) se nachází na pomezí Vozky a Persea. Její viditelnost se bude zhoršovat s narůstající fází Měsíce.
Kosmonautika
V uplynulém týdnu pokračovala mimořádně sledovaná mise nepilotované kosmické lodi Crew Dragon v rámci zkušební mise DM-1. V pátek došlo k úspěšnému odpojení od ISS a přistání ve vlnách Atlantiku. Nyní je už loď v přístavu a misi lze hodnotit jako mimořádně úspěšnou. Tato konkrétní kabina bude ještě využita k tzv. Flight Abort Testu, kdy se bude zkoušet záchrana lodi v náročných podmínkách letu po startu rakety. Pokud i tento test bude úspěšný, zřejmě by již nic nemělo stát v cestě tomu, aby ještě letos letěli v Crew Dragonu astronauti.
V nadcházejícím týdnu se nejvíce můžeme těšit na start rakety Sojuz FG s kosmickou lodí Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Start je v plánu 14. března ve 20:14 SEČ. Dva členové posádky, kteří obsadí tuto kosmickou loď, jsou známi už od podzimu, protože jde o dva nešťastníky, kteří přistáli předčasně po nesprávné funkci rakety Sojuz v říjnu 2018. Jsou jimi Alexej Ovčinin a Nick Hague. Třetí členkou v posádce bude Christina Kochová. Jakmile doplní posádku ISS, dojde k čistě ženami provedenému výstupu do volného prostoru, což bude první taková událost v historii.
15. března má odstartovat z Francouzské Guayány menší raketa Vega s družicí PRISMA (Precursore Iperspettrale della Missione Applicativa), družice italské agentury je určena k testu technologií snímání povrchu Země v mnoha oborech spektra.
Na 15. března byl odložen také start rakety Delta IV z Floridy, která má vynést geostacionární družici WGS-10.
Počínaje 16. březnem začíná startovní okno malé rakety Electron z Nového Zélandu s malou družicí DARPA R3D2 (s prototypem rozkládací antény).
Výročí
14. března 1879 (140 let) se narodil geniální fyzik Albert Einstein. Jeho obecná teorie relativity je dosud nejlepším nástrojem pro popis gravitace, která ovlivňuje jevy pozorované v našem okolí i v dalekém vesmíru.
14. března 1934 (85 let) se narodil muž, který je stále posledním člověkem, který opustil povrch Měsíce, Eugene Cernan. Kromě slavného Apolla 17 letěl již v roce 1966 v lodi Gemini 9. O tři roky později se zúčastnil testovacího letu Apollo 10, tedy vyzkoušení celé sestavy připravené na let k Měsíci, na oběžné dráze kolem Země. Jeho nejslavnější let v lodi Apollo 17 proběhl v prosinci 1972. Z jeho měsíční mise pochází také československá vlajka, kterou měl celou dobu při sobě, neboť jeho prarodiče pocházejí z České republiky. Vlajka s astronautovým věnováním je nyní umístěna na pilíři největšího dalekohledu v České republice – Perkova dvoumetrového dalekohledu na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově.
17. března 1899 (120 let) objevil W. Pickering Saturnův měsíček Phoebe. Tento asi 200 km velký měsíc nepravidelného tvaru pokrytý mnoha krátery obíhá Saturn po dráze, která napovídá, že jde možná o bývalý objekt Kuiperova pásu, který byl později Saturnem zachycen.
Výhled na příští týden
- Začátek astronomického jara
- Výročí: Friedrich Argelander
- Výročí: Pierre-Simon Laplace
Doporučené odkazy
Mapa oblohy s úkazy v březnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.