Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  16. vesmírný týden 2019

16. vesmírný týden 2019

Mapa oblohy 17. dubna 2019 ve 21:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze od 15. 4. do 21. 4. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Mars, ráno Jupiter a Saturn. Slunce stále zdobí větší skvrna. Astronomové publikovali první snímek černé díry, který zároveň potvrzuje teorii. Izraelská sonda Beresheet sice nezvládla přistání, ale úspěch podnítil plány na misi nové sondy. Falcon Heavy vykonal perfektní první komerční start. ESA přiblížila možnosti dalšího postupu krtka sondy InSight. Před pěti roky skončila dopadem na Měsíc mise sondy LADEE.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v pátek 19. dubna ve 13:12 SELČ. Hned tuto neděli 14. dubna kolem 21:30 SELČ se schová za Měsícem hvězda 8 Leonis o jasnosti 5,7 mag.

Planety:
Večer je vidět Mars (1,5 mag) v Býku. Ráno můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter (−2,3 mag) a ještě o něco níže nad jihovýchodem najdeme Saturn (0,6 mag).
16. dubna mezi 2:15 a 4:26 přechází přes kotouček planety měsíc Ganymed. 19. dubna ve 4:52 začíná zatmění Io a v 6:59 začíná přechod měsíce Europa. 20. dubna od 3:12 začíná přechod Io a od 4:20 i jeho stínu. 21. dubna v 6:20 končí zákryt Europy.

Sluneční skvrna AR2738 Autor: Antonín Hušek
Sluneční skvrna AR2738
Autor: Antonín Hušek
Aktivita Slunce je nízká, nicméně ve stárnoucí aktivní oblasti AR2738 je pěkná větší skvrna. Jak to vypadá na povrchu Slunce, nám ukazuje aktuální snímek SDO.

Astronomové potvrdili teorii a to přímou fotografií černé díry (resp. jejího okolí). Více jsme přinesli v pátečním článku.

Kosmonautika

První komerční let Falconu Heavy proběhl ukázkově v noci ze čtvrtka na pátek. Raketa úspěšně vypustila na dráhu přechodovou ke geostacionární družici Arabsat a všechny první stupně rakety dokázaly přistát. Postranní na Floridě nedaleko místa startu a centrální stupeň na mořské plošině Of Course I Still Love You. Vyloveny byly i obě poloviny aerodynamického krytu.

Čínská sonda Chang’e 4 a vozítko Yutu 2 přežili další (už čtvrtou) lunární noc a pokračují ve výzkumu na odvrácené straně Měsíce.

Situaci kolem „krtka“ sondy InSight rozebírá Lukáš Houška v Kosmotýdeníku na kosmonautix.cz.

Izraelská sonda Beresheet sice při závěrečném přistávacím manévru neuspěla a roztříštila se o povrch Měsíce, ale přesto se jedná o velký úspěch soukromé společnosti SpaceIL. I z toho důvodu se Izraelci pustí do stavby sondy Beresheet 2 a snad i s větší podporou státu.

17. dubna je v plánu start rakety Antares z kosmodromu ve Virginii. Vynést má nákladní loď Cygnus (mise NG-11), která pak má zakotvit u ISS.

20. dubna plánují v Číně start rakety CZ-3A s další družicí navigační sítě Beidou.

Výročí

18. dubna 2014 (5 let) zanikla sonda LADEE dopadem na povrch Měsíce. Tato malá sonda byla po dobu sedmi měsíců oběžnicí Měsíce a zkoumala jeho slabounkou atmosféru a prach v blízkosti povrchu.

Výhled na příští týden 

  • zákryt hvězdy planetkou Adeona
  • Výročí: meteority Bovedy v severním Irsku
  • Výročí: Francis Baily

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v dubnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Ladee, Vesmírný týden


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »