20. vesmírný týden 2022

Autor: Stellarium/Martin Gembec
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 5. do 22. 5. 2022. Měsíc bude v úplňku a nastává zatmění, u nás viditelné nízko nad obzorem jako částečné. Přehlídku planet viditelných okem nabízí ranní obloha. Nejjasnější Venuše se úhlově vrací ke Slunci. Lépe je vidět Jupiter a nejvýše jsou ráno Mars a Saturn. Skvrny na povrchu Slunce jsou stále k vidění a aktivita hvězdy je zvýšená. Astronomové publikovali záběr černé díry v centru naší Galaxie. InSight zaznamenala na Marsu dosud nejsilnější otřes. Po dvou startech Falconu 9 v minulém týdnu očekáváme tento týden třetí. ULA plánuje otestovat svoji kosmickou loď Starliner. Vynikající český astronom Ivan Šolc by se letos dožil 95 let.
Obloha
Měsíc bude v úplňku v pondělí 16. května v 6:14 SELČ. Protože se nachází poblíž uzlového bodu své dráhy, kdy úplněk nastává v době, kdy Měsíc protíná rovinu, v níž obíhá Země kolem Slunce, nastane úplné zatmění Měsíce. Tento úkaz však u nás nebude viditelný. Museli bychom vycestovat na západ. Uvidíme však zatmění částečné, ráno 16. 5. nízko nad jihozápadním obzorem.
Planety
Ráno svítá již ve 4 hodiny. Tou dobou můžeme vidět nejvýše Saturn (0,8 mag), který je více než 10° vysoko nad jihovýchodem. Nízko nad východem, jen asi 5° jsou Mars (0,8 mag) a Jupiter (−2,2 mag). Extrémně nízko je Venuše (−4 mag), která je ještě viditelná díky své vysoké jasnosti. 18. května nastane konjunkce Marsu s Neptunem. Úhlově od sebe budou 32 obloukových minut. Otázkou je, zda by šel úkaz vidět nízko nad obzorem za dostatečné tmy, což obnáší zkusit to kolem 3:45 SELČ, takže to berme spíše jako zajímavost.
Aktivita Slunce je zvýšená. Nejlepší pohled na skvrny nabízí aktivní oblast číslo 3007, která byla o víkendu poblíž středu slunečního kotouče. Velmi dobře vypadají také oblasti se skvrnami ve vychodní části viditelné polokoule Slunce. Pohled na skvrny nabízí také aktuální snímek SDO.
Autor: EHT Collaboration
InSight na Marsu zaznamenala dosud nejsilnější otřes. Sonda je již na hraně životnosti, vzhledem k nedostatku energie z velmi zaprášených solárních panelů. Je štěstím, že stále zaznamenává otřesy, které mohou pomoci odhalit detaily o nitru Marsu. A poslední otřes s magnitudo 5 byl tedy zatím největší na Marsu zaznamenaný. Detaily, odkud pocházel, a jak pomohl, se dozvíme s odstupem.
JWST je ve fázi ověřování funkce přístrojů. Kosmonautix.cz přinesl článek o všech 17 režimech, v kterých mohou jednotlivé přístroje dalekohledu pracovat.
Kosmonautika
V sobotu 14. května obstaraly dvě rakety Falcon 9 vynesení dvou várek družic Starlink. Celkem 106 kusů bylo vyneseno z floridského kosmodromu (rampy SLC-40) a z kalifornského kosmodromu Vandenberg (rampa SLC-4E). První stupně rakety v obou případech úspěšně přistály na mořské plošině. Ve středu 18. května v 11:15 SELČ je v plánu start dalšího Falconu 9 se Starlinky (z rampy LC-39A) floridského kosmodromu.
Čínská nákladní loď Tianzhou-4 úspěšně dorazila k orbitální stanici Tiangong (Nebeský palác). Start obstarala raketa CZ-7 9. května a k připojení došlo o den později.
Nákladní loď Progress MS-18 uskutečnila více než desetiminutový zážeh svých motorů, kterými zvýšila dráhu orbitální stanice ISS o 1900 metrů na průměrných 418 km.
Společnost ULA plánuje na 20. květen test lodi Starliner. Mise OFT-2 by měla ověřit, zda je loď schopna manévrovat na oběžné dráze, připojit se ke stanici ISS a úspěšně přistát na Zemi. Vše proběhne pochopitelně bez posádky. Níže vložené video ukazuje plánovaný průběh mise.
Výročí
20. května 1927 (95 let) se narodil český fyzik, matematik a astronom RNDr. Ivan Šolc. Je autorem mnoha vědeckých publikací a známý je jako tvůrce řetězového interferenčně polarizačního úzkopásmového filtru pro pozorování Slunce. Setkat se lze rovněž se Šolcovým zrcátkem, které umožňuje pozorování slunečních skvrn i bez dalekohledu. Hvězdárna Turnov mu vděčí za významný finanční dar, díky kterému mohla být postavena.
Výhled na příští týden
- Měsíc s ranními planetami
- výročí: Mercury (Aurora 7), Malcolm Carpenter
Doporučené odkazy
Mapa oblohy s úkazy v květnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Czsky.cz – web pro pozorovatele oblohy
Přehled viditelnosti těles a vybraných objektů (z Milevska).