Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Mapa oblohy 3. června 2020 ve 22:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Obloha

Měsíc bude v úplňku v sobotu 5. června ve 21:12 SELČ a dokonce vstoupí do zemského polostínu svojí spodní částí, ale maximum připadá na 21:25 SELČ, takže to možná nepůjde zaznamenat ani fotograficky.

Planety:
Venuše (−4 mag) je vidět jen s velkou opatrností, například zastíněním Slunce hranou budovy. Poslední rozumná možnost před dolní konjunkcí bude v pondělí 1. června. 3. 6. pak Venuše projde těsně nad slunečním diskem a poté se pomalu vynoří vpravo od něj. Merkur (asi 0 mag) je tento týden večer relativně vysoko nad severozápadem. Mars (−0,1 mag), Saturn (0,4 mag) a Jupiter (−2,6 mag) můžeme pozorovat nejlépe ráno za svítání.

Aktivita Slunce byla 29. května nejvyšší za několik let, pokud to můžeme posoudit podle dvojice erupcí kategorie M (tedy druhé nejvyšší), které vyprodukovala aktivní oblast nového cyklu aktivity, která se zjevila poblíž severovýchodního okraje slunečního kotouče.  Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO. Ostatní snímky této observatoře jsou zde.

Záznam aktivity Slunce v RTG oboru pomocí družice na geostacionární dráze. Erupce třídy M, byť hraniční, i uklidnění aktivity v dalších dnech, jsou dobře patrné.
Záznam aktivity Slunce v RTG oboru pomocí družice na geostacionární dráze. Erupce třídy M, byť hraniční, i uklidnění aktivity v dalších dnech, jsou dobře patrné.

Kosmonautika

Skupina teček je vzácným záznamem přeletu Crew Dragonu na naší obloze 20 minut po jeho startu z Floridy na misi Demo-2 k ISS Autor: Antonín Hušek
Skupina teček je vzácným záznamem přeletu Crew Dragonu na naší obloze 20 minut po jeho startu z Floridy na misi Demo-2 k ISS
Autor: Antonín Hušek
Další významný milník kosmonautiky máme za sebou. Stal se jím let dvou astronautů na kosmickou stanici ISS v soukromé lodi Crew Dragon. Nebudeme nyní pitvat, do jaké míry si vývoj raket Falcon 9 a lodi Crew Dragon zaplatila NASA, ale prostý fakt, že se tak stalo, je zajímavý. Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley se přidali k posádce ISS v neděli večer.

Z aktivit SpaceX patrně neunikla lidem, kteří sledují kosmonautiku, ani další věc. A sice, že došlo k další explozi vývojového exempláře Starship v Texasu. Prototyp SN04 tentokrát explodoval opravdu spektakulárně. Video si můžete spolu s podrobnostmi prohlédnout v Kosmotýdeníku.

25. května vzlétlo letadlo Virgin Orbit s raketou Launcher One v podvěsu. Vše probíhalo podle plánu, ale krátce po zapálení motoru došlo k poruše a raketa byla pravděpodobně úmyslně zničena.

31. května úspěšně odstartovala čínská raketa CZ-11 s družicemi Gaofen-9 02 a Hede-4.

3. června je v plánu z čínského Xichangu start rakety CZ-3B s geostacionární navigační družicí Beidou-3 G3.

Na Marsu došlo k dalšímu zavrtání krtka HP3 sondy InSight. Za pomocí lopatky se aktuálně dostal úplně do půdy a je otázkou, zda se mu bude chtít pokračovat hlouběji. Nezbývá, než doufat.

Výročí

1. června 1990 (30 let) odstartovala německá rentgenová observatoř ROSAT (RÖntgen SATellite). Družicový dalekohled, na němž se podílela také Velká Británie a USA je považován za průkopníka rentgenové astronomie. Nejznámějším nástupcem tohoto dalekohledu je dnes vesmírná observatoř Chandra, nebo Spektr-RG.

3. června 1965 (55 let) odstartovala americká kosmická loď Gemini 4 s Jamesem McDivittem a Edem Whitem. Nejprve zkoušeli manévry na oběžné dráze, když se snažili přiblížit k vyhořelému stupni nosné rakety, ale hlavní cíl mise byl první americký výstup do volného kosmu. Ten uskutečnil Ed White 3. června 1965. Výstup proběhl narozdíl od Leonova relativně bez problémů. White se pohyboval na konci 7,5 m dlouhého lana. Pohyb si zpočátku usnadňoval pomocí kyslíkové pistole, pohyb ani orientace mu nečinily žádné potíže. Doba pohybu ve volném prostoru byla naplánovaná na 14 minut, White se však vrátil na palubu až po 22 minutách výstupu. Gemini 4 se vrátila na Zemi po čtyřech dnech letu, 7. června 1965.

4. června 1895 (125 let) se narodil český astrofotograf Josef Klepešta. Je nositelem Nušlovy ceny i čestný člen ČAS. Jeho slavnou fotografii bolidu u galaxie M 31 asi není třeba připomínat. Josef Klepešta se zasloužil o rozvoj astronomie i o popularizaci výsledků astronomie u nás i v zahraničí. Hlavní jeho zásluhy tkví nejen v tom, že byl výborným fotografem a že byl autorem řady publikací a desítek článků. Po 17 let (1926 až 1943) byl jednatelem České astronomické společnosti a zasloužil se i o vybudování petřínské hvězdárny (1926 až 1933). Byl iniciátorem a vydavatelem či redaktorem knih (zejména map, atlasů a katalogů), z nichž mnohé byly oceněny i v zahraničí.

Výhled na příští týden 

  • Měsíc a ranní planety
  • Výročí: Giovanni Domenico Cassini
  • Výročí: Luna 6
  • Výročí: Veněra 9 a 10
  • Výročí: Abu al-Wafa' Buzjani

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: ROSAT, Gemini 4, Josef Klepešta, Vesmírný týden


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »