Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  25. vesmírný týden 2011

25. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy 22. 6. 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy 22. 6. 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí na obloze od 20. 6. do 26. 6. 2011.

Začíná astronomické léto. Měsíc je kolem poslední čtvrti. Saturn je od soumraku nad jihozápadem. ISS je viditelná několikrát za noc. NLC spatřena v den zatmění. Dawn se blíží k planetce Vesta - snímky lepší než HST.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 22. června 2011 ve 23:00 SELČ, zdroj: Stellarium.

Obloha:

Měsíc v poslední čtvrti spatříme 23. června nad ránem nebo dopoledne. V neděli se dostává k Jupiteru a prochází asi 5° nad ním. Kvalitních snímků bylo za poslední dny k vidění mnoho na Astronomickém fóru a také v naší galerii od čtenářů, ale vyzdvihnout můžeme video Roberta Barsy - povšimněte si pohybu Měsíce na pozadí hvězd a změn barev v průběhu zatmění. Nezbývá než poděkovat za pěkný zážitek.

Planety viditelné okem: "dvojice hvězd" Porrima - Saturn je stále viditelná nad jihozápadem. Saturn (0,9 mag) v souhvězdí Panny se od gammy Virginis zatím příliš nevzdálí.
Jupiter (-2,2 mag) v souhvězdí Berana je viditelný ráno nad východem.
Mars (1,4 mag) se nachází ráno pod Plejádami, ale na začátku občanského soumraku bude obtížně viditelný v pouhých pěti stupních nad obzorem.

Aktivita Slunce má kolísavou úroveň. Po krátkém uklidnění došlo k dvěma silnějším erupcím a nyní se vše zase vrací k normálu. Na jak dlouho, to ukáže vývoj v aktivních oblastech, aktuálně natočených směrem k Zemi.
Aktuální výskyt skvrn na Slunci si můžete ověřit na snímku z družice SDO.

První NLC - noční svítící oblaka se pozorovatelům v České republice zjevila večer v den zatmění 15. června. Zatím šlo o slabý jev, ale další na sebe jistě nenechá dlouho čekat s tím, jak se blíží slunovrat. Astronomické léto začne letos 21. 6. v 19:16 SELČ.
O aktuální viditelnosti NLC by měly informovat naše stránky v aktualitách napravo nebo web Amatérské prohlídky oblohy, kde je možno objednat i APO alerty na mobil. Podrobněji si o NLC čtěte v článku z 23. týdne.

Přelety ISS jsou viditelné několikrát za noc. Např. v noci zatmění to byly až čtyři přelety, což je poměrně neobvyklé. Klikněte si v tabulce na nejbližší místo (řazeno od západu na východ. Odkazy vedou na Heavens-above.com).

Stanice ISS
Karlovy Vary Plzeň
Most Ústí nad Labem
České Budějovice Tábor
Liberec Kolín
Jihlava Pardubice
Hradec Králové Brno
Prostějov Olomouc
Zlín Opava
Ostrava Frýdek-Místek

 

Kosmonautika:

  • K planetce Vesta se rychle blíží sonda Dawn. Momentálně dorazily snímky, které už rozlišením překonaly Hubbleův dalekohled.
  • V minulém týdnu byl zaznamenán start íránské nosné rakety Safir 2, která 15. června dopravila na oběžnou dráhu 15 kg satelit.
  • Čína plánuje v pondělí vypustit nosnou raketu Chang Zheng (Dlouhý pochod), která by měla vynést na geostacionární dráhu Chinasat 10.
  • 21. června se chystá ke startu z Bajkonuru raketa Sojuz-U s nákladní lodí Progress M-11M k ISS.
  • Minulý týden jsme mohli v JPL naposledy spatřit Curiosity (Mars Science Laboratory). Nový marsovský robot byl poté zabalen k přepravě na Kennedyho vesmírné středisko, kde má v listopadu startovat k rudé planetě. Podívejte se na zrychlené video ze závěrečných příprav.

Výročí

  • 22. června 1976 (35 let) odstartovala orbitální stanice Saljut 5. Byl to poslední ze tří vojenských Almazů. Ke stanici se vydaly tři posádky, ale první se pro zdravotní obtíže brzy vrátila a druhé se nepodařilo se stanicí spojit. Na vojenských Saljutech se prováděly tajné experimenty, mezi které patřilo například snímkování povrchu desetimetrovým ohniskem a okamžité vyvolávání snímků na palubě. Saljut 5 zanikl řízeně v atmosféře nad Tichým oceánem 8. 8. 1977. Odkaz konstrukce Almaz v podobě modulu FGB nyní přetrvává na ISS jako základní modul ruského segmentu (Zarja).

Mapa letní oblohy ke stažení v PDF
Mapa oblohy online a ještě jedna Hvězdná mapa online.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Vesmírný týden, Saljut 5


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdokupa

NGC 884

Další informace »