Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  27. vesmírný týden 2021

27. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 7. července 2021 ve 22:30 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 7. do 11. 7. 2021. Měsíc bude v novu. Večer září nízko nad severozápadem jasná Venuše blížící se do konjunkce se slabým Marsem. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Jas Merkuru po elongaci vzrostl a mohl by být vidět na denní obloze. Sluneční aktivita je nízká, ale mohli jsme pozorovat krásnou skvrnu. K ISS dorazila nákladní loď Progress MS-17. Čínští kosmonauti vykonali výstup do kosmu ze stanice Tiangong. V neděli 11. července má proběhnout první let raketoplánu VSS Unity společnosti Virgin Galactic s piloty i pasažéry do výšky nad 80 km. Před 110 lety se narodil fyzik John Wheeler, mimo jiné autor pojmu černá díra pro gravitačně zhroucený objekt.

Obloha

Měsíc bude v novu v sobotu 10. července ve 3:17 SELČ. Jestli bude jeho tenký srpek vidět v neděli 10. 7. vpravo od Venuše je s otazníkem, podle počasí.

Planety:
Večer za soumraku je velmi nízko nad severozápadním obzorem výrazná Venuše (−3,9 mag) a nedaleko ní slabý Mars (1,8 mag). Ráno kolem čtvrté hodiny jsou kolem jižního obzoru Saturn (0,3 mag) a vlevo od něj jasnější Jupiter (−2,7 mag), který je dokonce už 25° vysoko. Na denní obloze bude možná dostupný Merkur, jehož jasnost se v týdnu přehoupne do záporných magnitud.

Aktivita Slunce je nízká, i když koncem týdne se zvýšila díky nové aktivní oblasti, která mezitím zapadla. Ještě stihla vyprodukovat první erupci třídy X po čtyřech letech. Bylo potěšením sledovat přesun větší skvrny přes sluneční kotouč. Uvidíme, co přinese další týden. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

6. července je Země nejdál od Slunce, v odsluní, 152 100 532 km. Neprojeví se to sice v letních teplotách, protože na ty má vliv fakt, že severní polokoule je nyní přikloněna ke Slunci, ale je to zajímavá shoda okolností.

Noční svítící oblaka ozdobila oblohu několikrát v uplynulém týdnu. Symbolicky po slunovratu tak máme vrchol sezóny NLC.

NLC 3. 7. 2021 Autor: Antonín Hušek
NLC 3. 7. 2021
Autor: Antonín Hušek

Noční svítící oblaka 3. 7. 2021 Autor: Pavel Prokop
Noční svítící oblaka 3. 7. 2021
Autor: Pavel Prokop

Kosmonautika

Raketa Sojuz-2.1b startuje 1. července 2021 s 36 družicemi sítě OneWeb
Raketa Sojuz-2.1b startuje 1. července 2021 s 36 družicemi sítě OneWeb
Raketa Falcon 9 v rámci mise Transporter 2 vynesla ve středu 30. června 80 družic.

Raketa Sojuz-2.1a vynesla nákladní loď Progress MS-17. Ta ve čtvrtek 1. července zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Naopak 6. července má přistát nákladní Cargo Dragon z mise CRS-22.

30. června odstartovala také raketa LauncherOne. Její start proběhl z podvěsu letounu Boeing 747.

1. července proběhl start rakety Sojuz-2.1b s 36 družicemi sítě OneWeb. Velice pěkné záběry na spaliny rakety se naskytly lidem na dálném východě.

3. 7. proběhl úspěšný čínský start. Raketa CZ-2D se čtyřmi družicemi pro snímkování Země.

4. července proběhl výstup do volného kosmu také na čínské stanici Tiangong. Čínští kosmonauti Liou Po-ming a Tchang Chung-po byli v kosmickém prostředí po dobu 6 hodin a 46 minut, část z toho uvnitř budované stanice. Michal Václavík na twitteru uvedl, že jde teprve o druhou EVA v historii čínské kosmonautiky. Při té první v roce 2008 z paluby Šen-čou 7 dokonce Číňani vyzkoušeli jeden svůj a jeden ruský skafandr. Tentokrát již proběhl výstup ve skafandrech čistě čínské provenience.

11. července se otevírá startovní okno pro raketoplán VSS Unity. Ten vyvíjela společnost Virgin Galactic jako tzv. SpaceShipTwo. Od úspěchu SpaceShipOne v roce 2004 uběhlo hodně let. Přišel vývoj nového nosiče – letadla White Knight Two (dnes VMS Eve) i raketoplánu. Pak přišla nehoda, která vše zdržela, jinak už by se dávno létalo nad 100 km. Místo toho tu máme poněkud těžkou VSS Unity, která dokáže letět alespoň do 80 km, což lze v USA již vyhodnotit jako let na hranice kosmu. Už se však staví nový, lehčí exemplář, který kýžené lety do kosmu konečně přinese. Na palubě bude poprvé krom dvojice pilotů i čtyřčlenná skupina testovacích pasažérů v tomto složení: šéfka výcviku astronautů Beth Moses, šéfinženýr Colin Benett, víceprezidentka Sirisha Bandla a samozřejmě zakladatel a člověk stojící za úspěchem SpaceShipOne Richard Branson. Na případném úspěchu Virgin Galactic asi nic nepokazí ani plánovaný let do výšky nad 100 km, který plánuje firma Blue Origin na 20. červenec. Jejich New Shepard má být tedy prvním skutečným komerčním suborbitálním skokem do vesmíru. Přejme oběma mnoho úspěchů, vždyť při obou startech poletí na palubě zajímavé osobnosti.

SpaceShipTwo VSS Unity při testu raketového motoru Autor: Virgin Galactic
SpaceShipTwo VSS Unity při testu raketového motoru
Autor: Virgin Galactic

Následující týden by mohl být téměř v čínské režii, nebýt Virgin Galactic. 5. 7. by měla odstartovat raketa CZ-4C s družicí Fengyun-3E. 7. 7. má startovat raketa CZ-3C s družicí Tianlian-1 a 9. 6. má letět raketa CZ-6 s družicemi Ningxia-1 a Zhongzi-2. Do toho se možná přidá ještě raketa Shuang Quxian-1, jejíž start je uvažován 10. 7.

Start nového modulu MLM-U, zvaného Nauka, mířícího k ISS, byl odložen z 15. 7. o několik dnů. Při závěrečných přípravách ke startu bylo zjištěno, že nedošlo k zakrytí senzorů ochrannou tepelnou izolací. Nauku provází potíže už více než 10 let, takže případný odklad o pár dní už je jen symbolickou tečkou za všemi odklady.

Modul MLM-U Nauka v červnu 2021 v přípravné hale Autor: RKK Energia
Modul MLM-U Nauka v červnu 2021 v přípravné hale
Autor: RKK Energia

Výročí

5. července 2016 (5 let) došlo k navedení sondy Juno na oběžnou dráhu kolem planety Jupiter. Její výzkum planety stále pokračuje a nyní se plánují průlety kolem jeho největších měsíců. Kromě studia vnitřního složení planety nebo jejího magnetického pole nám asi nejvíce zůstanou v mysli fantastické záběry atmosféry z kamery JunoCam.

7. července 1816 (205 let) se narodil švýcarský astronom Johann Rudolf Wolf. Známý je výzkumem slunečních skvrn. Pro počet skvrn a jejich skupin se používá wolfovo číslo.

9. července 1911 (110 let) se narodil teoretický fyzik John Archibald Wheeler. Je autorem názvu černá díra pro gravitačně zhroucený objekt. Z jeho úst nám přibyly do slovníku i pojmy červí díra nebo kvantová pěna.

Výhled na příští týden 

  • Konjunkce Měsíce, Venuše a Marsu
  • výročí: Dawn u Vesty
  • výročí: Emil Škrabal
  • výročí: John Glenn
  • výročí: Gemini 10

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červenci ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Johann Wolf, John Wheeler, Vesmírný týden


40. vesmírný týden 2024

40. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 9. do 6. 10. 2024. Měsíc bude v novu. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je spíše nízká. Na jižní obloze září pěkná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a slibuje moc hezkou podívanou v polovině října i od nás. K ISS se vydala kosmická loď Crew Dragon s dvoučlennou posádkou mise Crew 9. Dvě sedačky jsou volné pro astronauty z nepříliš úspěšné mise Starlineru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

IC 63 Duch Kasiopeje

Asi 550 svetelných rokov od nás v súhvezdí Kasiopeja sa nachádza IC 63, ohromujúca a trochu strašidelná hmlovina. IC 63, známa aj ako Duch Kasiopeje, je formovaná žiarením blízkej nepredvídateľne premennej hviezdy Gamma Cassiopeiae, ktorá pomaly rozrušuje prízračný oblak prachu a plynu. Súhvezdie Kasiopeja, pomenované podľa márnotratnej kráľovnej v gréckej mytológii, vytvára na nočnej oblohe ľahko rozpoznateľný tvar písmena „W“. Centrálny bod súhvezdia W označuje dramatická hviezda s názvom Gamma Cassiopeiae. Pozoruhodná Gamma Cassiopeiae je modrobiela premenná hviezda typu subgiant, ktorú obklopuje plynný disk. Táto hviezda je 19-krát hmotnejšia a 65 000-krát jasnejšia ako naše Slnko. Taktiež rotuje neuveriteľnou rýchlosťou 1,6 milióna kilometrov za hodinu - viac ako 200-krát rýchlejšie ako naša materská hviezda. Táto zbesilá rotácia jej dodáva stlačený vzhľad. Rýchla rotácia spôsobuje výrony hmoty z hviezdy do okolitého disku. Táto strata hmoty súvisí s pozorovanými zmenami jasnosti. Žiarenie Gamma Cassiopeiae je také silné, že ovplyvňuje dokonca aj IC 63, niekedy prezývanú hmlovina duchov, ktorá leží niekoľko svetelných rokov od hviezdy. Farby v strašidelnej hmlovine ukazujú, ako hmlovinu ovplyvňuje silné žiarenie zo vzdialenej hviezdy. Vodík v IC 63 je bombardovaný ultrafialovým žiarením z hviezdy Gamma Cassiopeiae, čo spôsobuje, že jeho elektróny získavajú energiu, ktorú neskôr uvoľňujú ako vodíkové alfa žiarenie - na tomto obrázku viditeľné červenou farbou. Toto vodíkové alfa žiarenie robí z IC 63 emisnú hmlovinu, ale na tomto obrázku vidíme aj modré svetlo. Je to svetlo z Gama Cassiopeiae, ktoré sa odrazilo od prachových častíc v hmlovine, čo znamená, že IC 63 je tiež reflexná hmlovina. Táto farebná a prízračná hmlovina sa pomaly rozplýva pod vplyvom ultrafialového žiarenia z Gama Cassiopei. IC 63 však nie je jediným objektom pod vplyvom mohutnej hviezdy. Je súčasťou oveľa väčšej hmlovinovej oblasti obklopujúcej Gamma Cassiopeiae, ktorá na oblohe meria približne dva stupne - približne štyrikrát širšia ako Mesiac v splne. Táto oblasť je najlepšie viditeľná zo severnej pologule počas jesene a zimy. Hoci je vysoko na oblohe a z Európy je viditeľná po celý rok, je veľmi slabá, takže jej pozorovanie si vyžaduje pomerne veľký ďalekohľad a tmavú oblohu. Tento extrémne náročný objekt je naozaj veľká výzva pre techniku a aj spracovanie, hlavne kvôli jasnej hviezde gama Cas. Asi sa k nemu neskôr ešte vrátim počas dlhých zimných večerov... Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 204x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 102x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 240 flats, master darks, master darkflats 27.8. až 21.9.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »