Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  27. vesmírný týden 2021

27. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 7. července 2021 ve 22:30 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 7. do 11. 7. 2021. Měsíc bude v novu. Večer září nízko nad severozápadem jasná Venuše blížící se do konjunkce se slabým Marsem. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Jas Merkuru po elongaci vzrostl a mohl by být vidět na denní obloze. Sluneční aktivita je nízká, ale mohli jsme pozorovat krásnou skvrnu. K ISS dorazila nákladní loď Progress MS-17. Čínští kosmonauti vykonali výstup do kosmu ze stanice Tiangong. V neděli 11. července má proběhnout první let raketoplánu VSS Unity společnosti Virgin Galactic s piloty i pasažéry do výšky nad 80 km. Před 110 lety se narodil fyzik John Wheeler, mimo jiné autor pojmu černá díra pro gravitačně zhroucený objekt.

Obloha

Měsíc bude v novu v sobotu 10. července ve 3:17 SELČ. Jestli bude jeho tenký srpek vidět v neděli 10. 7. vpravo od Venuše je s otazníkem, podle počasí.

Planety:
Večer za soumraku je velmi nízko nad severozápadním obzorem výrazná Venuše (−3,9 mag) a nedaleko ní slabý Mars (1,8 mag). Ráno kolem čtvrté hodiny jsou kolem jižního obzoru Saturn (0,3 mag) a vlevo od něj jasnější Jupiter (−2,7 mag), který je dokonce už 25° vysoko. Na denní obloze bude možná dostupný Merkur, jehož jasnost se v týdnu přehoupne do záporných magnitud.

Aktivita Slunce je nízká, i když koncem týdne se zvýšila díky nové aktivní oblasti, která mezitím zapadla. Ještě stihla vyprodukovat první erupci třídy X po čtyřech letech. Bylo potěšením sledovat přesun větší skvrny přes sluneční kotouč. Uvidíme, co přinese další týden. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

6. července je Země nejdál od Slunce, v odsluní, 152 100 532 km. Neprojeví se to sice v letních teplotách, protože na ty má vliv fakt, že severní polokoule je nyní přikloněna ke Slunci, ale je to zajímavá shoda okolností.

Noční svítící oblaka ozdobila oblohu několikrát v uplynulém týdnu. Symbolicky po slunovratu tak máme vrchol sezóny NLC.

NLC 3. 7. 2021 Autor: Antonín Hušek
NLC 3. 7. 2021
Autor: Antonín Hušek

Noční svítící oblaka 3. 7. 2021 Autor: Pavel Prokop
Noční svítící oblaka 3. 7. 2021
Autor: Pavel Prokop

Kosmonautika

Raketa Sojuz-2.1b startuje 1. července 2021 s 36 družicemi sítě OneWeb
Raketa Sojuz-2.1b startuje 1. července 2021 s 36 družicemi sítě OneWeb
Raketa Falcon 9 v rámci mise Transporter 2 vynesla ve středu 30. června 80 družic.

Raketa Sojuz-2.1a vynesla nákladní loď Progress MS-17. Ta ve čtvrtek 1. července zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Naopak 6. července má přistát nákladní Cargo Dragon z mise CRS-22.

30. června odstartovala také raketa LauncherOne. Její start proběhl z podvěsu letounu Boeing 747.

1. července proběhl start rakety Sojuz-2.1b s 36 družicemi sítě OneWeb. Velice pěkné záběry na spaliny rakety se naskytly lidem na dálném východě.

3. 7. proběhl úspěšný čínský start. Raketa CZ-2D se čtyřmi družicemi pro snímkování Země.

4. července proběhl výstup do volného kosmu také na čínské stanici Tiangong. Čínští kosmonauti Liou Po-ming a Tchang Chung-po byli v kosmickém prostředí po dobu 6 hodin a 46 minut, část z toho uvnitř budované stanice. Michal Václavík na twitteru uvedl, že jde teprve o druhou EVA v historii čínské kosmonautiky. Při té první v roce 2008 z paluby Šen-čou 7 dokonce Číňani vyzkoušeli jeden svůj a jeden ruský skafandr. Tentokrát již proběhl výstup ve skafandrech čistě čínské provenience.

11. července se otevírá startovní okno pro raketoplán VSS Unity. Ten vyvíjela společnost Virgin Galactic jako tzv. SpaceShipTwo. Od úspěchu SpaceShipOne v roce 2004 uběhlo hodně let. Přišel vývoj nového nosiče – letadla White Knight Two (dnes VMS Eve) i raketoplánu. Pak přišla nehoda, která vše zdržela, jinak už by se dávno létalo nad 100 km. Místo toho tu máme poněkud těžkou VSS Unity, která dokáže letět alespoň do 80 km, což lze v USA již vyhodnotit jako let na hranice kosmu. Už se však staví nový, lehčí exemplář, který kýžené lety do kosmu konečně přinese. Na palubě bude poprvé krom dvojice pilotů i čtyřčlenná skupina testovacích pasažérů v tomto složení: šéfka výcviku astronautů Beth Moses, šéfinženýr Colin Benett, víceprezidentka Sirisha Bandla a samozřejmě zakladatel a člověk stojící za úspěchem SpaceShipOne Richard Branson. Na případném úspěchu Virgin Galactic asi nic nepokazí ani plánovaný let do výšky nad 100 km, který plánuje firma Blue Origin na 20. červenec. Jejich New Shepard má být tedy prvním skutečným komerčním suborbitálním skokem do vesmíru. Přejme oběma mnoho úspěchů, vždyť při obou startech poletí na palubě zajímavé osobnosti.

SpaceShipTwo VSS Unity při testu raketového motoru Autor: Virgin Galactic
SpaceShipTwo VSS Unity při testu raketového motoru
Autor: Virgin Galactic

Následující týden by mohl být téměř v čínské režii, nebýt Virgin Galactic. 5. 7. by měla odstartovat raketa CZ-4C s družicí Fengyun-3E. 7. 7. má startovat raketa CZ-3C s družicí Tianlian-1 a 9. 6. má letět raketa CZ-6 s družicemi Ningxia-1 a Zhongzi-2. Do toho se možná přidá ještě raketa Shuang Quxian-1, jejíž start je uvažován 10. 7.

Start nového modulu MLM-U, zvaného Nauka, mířícího k ISS, byl odložen z 15. 7. o několik dnů. Při závěrečných přípravách ke startu bylo zjištěno, že nedošlo k zakrytí senzorů ochrannou tepelnou izolací. Nauku provází potíže už více než 10 let, takže případný odklad o pár dní už je jen symbolickou tečkou za všemi odklady.

Modul MLM-U Nauka v červnu 2021 v přípravné hale Autor: RKK Energia
Modul MLM-U Nauka v červnu 2021 v přípravné hale
Autor: RKK Energia

Výročí

5. července 2016 (5 let) došlo k navedení sondy Juno na oběžnou dráhu kolem planety Jupiter. Její výzkum planety stále pokračuje a nyní se plánují průlety kolem jeho největších měsíců. Kromě studia vnitřního složení planety nebo jejího magnetického pole nám asi nejvíce zůstanou v mysli fantastické záběry atmosféry z kamery JunoCam.

7. července 1816 (205 let) se narodil švýcarský astronom Johann Rudolf Wolf. Známý je výzkumem slunečních skvrn. Pro počet skvrn a jejich skupin se používá wolfovo číslo.

9. července 1911 (110 let) se narodil teoretický fyzik John Archibald Wheeler. Je autorem názvu černá díra pro gravitačně zhroucený objekt. Z jeho úst nám přibyly do slovníku i pojmy červí díra nebo kvantová pěna.

Výhled na příští týden 

  • Konjunkce Měsíce, Venuše a Marsu
  • výročí: Dawn u Vesty
  • výročí: Emil Škrabal
  • výročí: John Glenn
  • výročí: Gemini 10

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červenci ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Johann Wolf, John Wheeler, Vesmírný týden


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »