Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  36. vesmírný týden 2021

36. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 8. září 2021 ve 21:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 9. do 12. 9. 2021. Měsíc se po novu vynoří jako srpek na večerní obloze, kde se potká s Venuší. Noci vládne dvojice planet Jupiter a Saturn. Ráno můžeme pozorovat kužel zvířetníkového světla. Aktivita Slunce se zvýšila, stále jsou vidět i skvrny. Ruský výstup z paluby ISS byl úspěšný. Ingenuity na Marsu vykonala již 13. let. Před 55 lety proběhla zcela úspěšná mise Gemini 11. Před 115 lety se narodil astronom Jan Píšala, působící aktivně v České astronomické společnosti a ve skautingu.

Obloha

Měsíc bude v novu v úterý 7. září v 2:52 SELČ. Ve čtvrtek 9. září či v pátek 10. 9. si jej jistě všimnete v blízkosti Venuše.

Planety:
Večer za soumraku pokračuje nízko nad západním obzorem viditelnost Venuše (−4,1 mag). Saturn (0,4 mag) a Jupiter (−2,8 mag) jsou nejlépe mezi 22. hodinou a půlnocí. Planeta Neptun (7,8 mag) je vidět dalekohledem na rozhraní Vodnáře a Ryb. V druhé polovině noci je vidět v Beranovi Uran (5,7 mag).

Skvrny 4. 9. 2021 v aktivní oblasti AR 12863 Autor: Martin Gembec
Skvrny 4. 9. 2021 v aktivní oblasti AR 12863
Autor: Martin Gembec
Aktivita Slunce je nízká, přesto alespoň počet skvrn překonává řadu předchozích letních týdnů, kdy na Slunci nebyla třeba ani jedna jediná. Přes víkend dokonce přibyly další – k neděli 5. 9. je na povrchu celkem šest různých skupin slunečních skvrn.  Výskyt skvrn na povrchu Slunce lze kontrolovat také na aktuálním snímku SDO.

Ranní zvířetníkové světlo – pokud byste se vzbudili před pátou hodinou ranní, nebo cestovali přes světelným znečištěním méně zasažená místa, potom zbystřete. Na rozhraní dne a noci bude nad východem patrný šikmý kužel podivně bělavého světla. Prach (velikosti od tisíciny do desetiny milimetru převážně rozptýlený z komet Jupiterovy rodiny) nacházející se ve Sluneční soustavě poblíž roviny oběhu planet je totiž nasvícen Sluncem a nejlépe je patrný před svítáním jako zvířetníkové světlo (zodiacal light). V nejtmavších místech na Zemi bychom pak viděli i jeho pokračování v podobě zodiakálního pásu a v místě naproti Slunci na noční obloze bývá vidět zjasnění, tzv. protisvit (gegenschein). Hlavní období viditelnosti zvířetníkového světla začne po víkendu od 6. září, kdy nebude svým světlem rušit ani Měsíc.

Zvířetníkové světlo a planeta Venuše. Autor: Peter Komka/MTI
Zvířetníkové světlo a planeta Venuše.
Autor: Peter Komka/MTI

Zodiak Autor: Tadeáš Valent
Zodiak
Autor: Tadeáš Valent

Pojďme se ještě podívat na jednu inspirativní fotografii z naší čtenářské fotogalerie. Snímek letního trojúhelníku a Mléčné dráhy tudy procházející je sestaven z 20 snímků mobilním telefonem. Petr Lívanec konkrétně dodává tyto detaily: mobil Xiaomi Redmi Note 9, seskládáno v programu Sequator ((20×30 sekund, ISO 3200, včetně kalibračních dat), zvýrazněno v Adobe Photoshop. Mobil byl samozřejmě přidělán k montáži s pohonem za hvězdami, ale i tak je to jistě inspirativní snímek pro řadu začínajících zájemců o vesmír.

Rozloučení s letním trojúhelníkem Autor: Petr Lívanec
Rozloučení s letním trojúhelníkem
Autor: Petr Lívanec

Kosmonautika

Dvojice ruských kosmonautů Oleg Novickij a Pjotr Dubrov provedla výstup do kosmu z paluby ISS. Prováděli úpravy na modulu Poisk a pokračovali v propojování napájecích a datových kabelů nového modulu Nauka.

Pjotr Dubrov u spodní části modulu Nauka provádí propojování napájecích a datových kabelů Autor: NASA/ESA/Thomas Pesquet
Pjotr Dubrov u spodní části modulu Nauka provádí propojování napájecích a datových kabelů
Autor: NASA/ESA/Thomas Pesquet

Helikoptéra Ingenuity na Marsu právě vykonala již třináctý let. Podobně, jako při letu minulém probíhalo snímkování jižní části oblasti Séítah, kde se nachází dunová pole a zajímavé výchozy hornin. Vozítko Perseverance mezitím provedlo první úspěšný odběr jádrového vrtu z kamene na Marsu. Stalo se tak 190 dnů od přistání.

Kámen nazvaný Rochette s jasně patrným místem odběru jádrového vrtu, sol 190, 3. 9. 2021 Autor: NASA/JPL-Caltech
Kámen nazvaný Rochette s jasně patrným místem odběru jádrového vrtu, sol 190, 3. 9. 2021
Autor: NASA/JPL-Caltech

Sol 190, 3. 9. 2021, detail odběrového zařízení se vzorkem horniny z kamene Rochette Autor: NASA/JPL-Caltech
Sol 190, 3. 9. 2021, detail odběrového zařízení se vzorkem horniny z kamene Rochette
Autor: NASA/JPL-Caltech

Výročí

6. září 1811 (210 let) se narodil americký astronom James Melville Gilliss. Inicioval vznik první americké observatoře, U.S. Naval Observatory, která byla zprovozněna v roce 1844. Zde publikoval první katalog hvězd vytvořený v Americe.

6. září 1891 (130 let) se narodil finský astronom Yrjö Väisälä. Byl to vynikající optik, navrhl Schmidtovu komoru s rovným zorným fotografickým polem. Při snímání planetek navrhl metodu snímání na stejnou desku s odstupem a nebylo tedy k vyhledání planetky třeba blink-komparátoru (promítání dvou snímků z různých desek a hledání tečky, která se pohla. Objevil také více než 120 planetek a tři komety, z nichž dvě jsou periodické, 40P/Väisälä a 139P/Väisälä–Oterma.

6. září 1906 (115 let) se narodil český astronom a učitel Jan Píšala, čestný člen ČAS. Byl aktivní v Opavě, kde vedl kroužek a snažil se o založení hvězdárny (do jeho kroužku chodil i Jiří Grygar). Přispíval do Říše hvězd a specializoval se především na pozorování meteorů. Kromě astronomie byl také aktivním skautem (zakládal Skaut v Opavě), účastnil se odboje a své si prožil i v koncentračním táboře.

8. září 1966 (55 let) se začal v televizi vysílat seriál Star Trek, který se stal později pojmem mezi sci-fi příběhy. Loď Enterprise dala později jméno i atmosférickému modelu raketoplánu. Komunikátory použité v seriálu v roce 1966 se nápadně podobaly mobilním telefonům a Motorola podle něj jeden mobil vyrobila. Oblíbený seriál se samozřejmě potýká i s mnoha parodiemi.

8. září 2016 (5 let) odstartovala na svou misi k planetce Bennu sonda OSIRIS-REx. Sonda provedla odběr vzorků hornin z planetky a 12. 5. 2021 se vydala zpět k Zemi. Přistání je naplánováno na 24. 9. 2023.

10. září 2011 (10 let) odstartovala k Měsíci dvojice sond GRAIL. Sondy vytvořily velmi podrobnou mapu gravitačního pole Měsíce a byly navedeny k dopadu na povrch 17. prosince 2012.

12. září 1966 (55 let) odstartovala raketa Titan 2-GLV s lodí Gemini 11. Charles Conrad a Richard Gordon se úspěšně spojili s cílovým tělesem Agena 11. Poté pomocí motoru Ageny dosáhli apogea své dráhy až 1370 km od Země, což byl v té době výškový rekord (přízemí 288 km). Opětovných rozpojení a spojení se jim povedlo více. Později dokázali změnit dráhu na přibližně kruhovou asi 300 km nad Zemí a provedli výstupy do volného kosmu. Přistání proběhlo 15. září v Atlantiku.

Výhled na příští týden 

  • výročí: UARS
  • výročí: František Nušl

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
Štítky: Gemini 11, Grail, OSIRIS-REx, Star Trek, Yrjö Väisälä, James Melville Gilliss, Jan Píšala, Vesmírný týden


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »