Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  44. vesmírný týden 2018

44. vesmírný týden 2018

Mapa oblohy 31. října 2018 v 18:00 SEČ. Podklad: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 29. 10. do 4. 11. 2018. Měsíc bude v poslední čtvrti. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem. Východně od Slunce v jeho záři jsou Merkur a Jupiter. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Vysoko v souhvězdí Andromedy je jedna slabší kometa. Problémy s provozem ISS pouhým opětovným návratem rakety Sojuz do služby neskončí. HST se vrátil k běžnému pozorování. Před týdnem startovala k Merkuru mise BepiColombo. Tento týden je to už 45 let od startu Marineru 10, který prozkoumal část Merkuru jako první.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti ve středu 31. října v 17:40 SEČ. V noci na úterý, 30. října, dojde k zákrytu relativně jasné hvězdy Mekbuda, zéty Geminorum, hvězdy 4. velikosti v souhvězdí Blíženců. Za osvětlenou stranou Měsíce se hvězda schová krátce po jedné hodině SEČ a výstup zpoza neosvětlené strany se odehraje přesně o hodinu později, kolem 2:05. V pátek 2. listopadu nad ránem bude Měsíc v konjunkci s Regulem ve Lvu.

Planety:
Venuše (−4,2 mag) prošla při pohledu ze Země pod Sluncem, byla tedy v dolní konjunkci a nyní se bude přesouvat na ranní oblohu. Stále platí, že nejlépe viditelný je její tenký srpek ve dne. Pozor jen na odstínění slunečního světla. Merkur (−0,2 mag) se nyní nachází v podobné úhlové vzdálenosti od Slunce, jako Jupiter (−1,7 mag). Obě planety se budou pozorovat obtížně. Snad jen na konci dne by to mohlo jít nízko na jihozápadě. Laicky jsou v podstatě nepozorovatelné. Saturn (0,6 mag) je na tom jen o málo lépe. Za soumraku je nízko nad jihozápadem. Mars (−0,6 mag) se od soumraku nachází nízko nad jihem, později až nad jihozápadem. Uran (5,7 mag) a Neptun (7,9 mag) jsou opět dobře vidět v první polovině noci. Jejich poloha se příliš neliší od doporučení ze 42. týdne, proto přikládáme orientační mapky z té doby.

Neptun ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX
Neptun ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX

Uran ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX
Uran ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX

Aktivita Slunce zůstává velmi nízká a jeho povrch prakticky beze skvrn, o čemž nás přesvědčuje kromě možnosti pohledu dalekohledem i aktuální snímek SDO.

Kometa 64P/Swift-Gehrels
V souhvězdí Andromedy si můžeme v těchto dnech vysoko na obloze prohlédnout relativně jasnou periodickou kometu. Jak bylo řečeno v pořadu Noční obloha, objevena byla již koncem 19. století a dobu oběhu má asi 9 roků. Kometa má jasnost kolem 10 mag a je tedy viditelná i velkým triedrem. K vyhledání však vyjeďme pod tmavou oblohu a bude dobré použít mapku. Kometa je relativně nedaleko od galaxie M 31. Nedaleko této galaxie je hvězda ný a když se vydáme ještě níže, narazíme na hvězdy mý a betu Andromedae. Právě hvězdy mý a beta nám pomohou s hledáním komety.

Mapka poloh komety 64P/Swift-Gehrels ve 44. a 45. týdnu 2018. Poloha značek pro 19 hod SEČ.
Mapka poloh komety 64P/Swift-Gehrels ve 44. a 45. týdnu 2018. Poloha značek pro 19 hod SEČ.

Pro zajímavost připomínáme, že několik stupňů nad jihem se během první poloviny listopadu bude zdržovat kometa 46P/Wirtanen. Kometa poměrně rychle zjasňuje. Nyní už má kolem 9 mag, ale její poloha na obloze a velký rozměr komy ji činí prakticky neviditelnou. Teprve za měsíc se kometa vydá ze souhvězdí Pece k severu a začne být od nás pěkně viditelná. Ačkoli dosáhne jasnosti umožňující viditelnost pouhým okem, jsme velmi skeptičtí v tom, jak snadno bude vidět, protože její koma bude natolik velká, že ke spatření v celé kráse bude třeba velmi tmavá obloha. U měst možná nebude vidět vůbec pro malý plošný jas.

Kosmonautika

25. října se rakety Sojuz pomyslně vrátily do provozu. Předběžné vyšetřování havárie Sojuzu-FG z 11. října neodhalilo nějakou chybu týkající se všech raket a tak se další start z Plesecku uskutečnil a dopadl dobře. Na výsledky vyšetřování si ale budeme muset počkat do listopadu a začíná to stále více vypadat, že ISS bude na konci roku opuštěna. K dění na ISS se prostřednictvím webu Kosmonautix.cz vyjádřil také Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mezinárodní vesmírná stanice má nyní poměrně velký logistický problém. Na stanici se má kromě japonské nákladní lodi vystřídat i dvojice amerických a jeden Progress. Začíná to vypadat, že se vše ani nemůže stihnout. Něco se asi bude muset odložit. Současná posádka se má totiž vracet nejpozději 31. prosince.

Komerční čínská raketa Zhuque-1 (Ču-čchüe-1) napoprvé selhala. Start se zprvu sice jevil úspěšný, ale družice nebyla umístěna na správnou dráhu.

Další odklad, zatím na neurčito, potkal start družice ICON, kterou má z podvěsu letounu vynést raketa Pegasus XL.

Hubbleův vesmírný dalekohled, který se potýkal s problémy s gyroskopem, se na přelomu víkendu vrátil k vědeckému pozorování. Problém s jedním gyroskopem se podařilo vyřešit.

Výročí

29. října 1998 (20 let) proběhl start raketoplánu Discovery v rámci mise STS-95. Zajímavostí této mise bylo, že na palubě raketoplánu byl také první Amričan, který oblétl Zemi, tedy John Glenn. Hlavním účelem jeho mise bylo prozkoumat vliv kosmického letu na lidský organismus v pokročilém věku. Glenn byl v té době v perfektní kondici, ale protože byl také senátorem, hledali za tím někteří záminku, že letět neměl. Mise raketoplánu splnila spoustu vědeckých úkolů a i let Johna Glenna lze hodnotit pozitivně.

3. listopadu 1973 (45 let) odstartovala americká kosmická sonda Mariner 10. Ta jako první doletěla do vnitřních oblastí sluneční soustavy a třikrát navštívila planetu Merkur. Její poznatky o této planetě byly na dlouhá léta jedinými, které jsme měli. Naše poznatky však výrazně rozšířila sonda MESSENGER a aktuálně je na cestě k planetě mise BepiColombo.

Výhled na příští týden 

  • Venuše a Měsíc na ranní obloze
  • Výročí: Mars Orbiter Mission, Mangalján
  • Výročí: Pioneer 9
  • Výročí: Zond 6

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Mariner 10, John Glenn, Vesmírný týden, 64P/Swift-Gehrels


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »