Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  44. vesmírný týden 2018

44. vesmírný týden 2018

Mapa oblohy 31. října 2018 v 18:00 SEČ. Podklad: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 29. 10. do 4. 11. 2018. Měsíc bude v poslední čtvrti. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem. Východně od Slunce v jeho záři jsou Merkur a Jupiter. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Vysoko v souhvězdí Andromedy je jedna slabší kometa. Problémy s provozem ISS pouhým opětovným návratem rakety Sojuz do služby neskončí. HST se vrátil k běžnému pozorování. Před týdnem startovala k Merkuru mise BepiColombo. Tento týden je to už 45 let od startu Marineru 10, který prozkoumal část Merkuru jako první.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti ve středu 31. října v 17:40 SEČ. V noci na úterý, 30. října, dojde k zákrytu relativně jasné hvězdy Mekbuda, zéty Geminorum, hvězdy 4. velikosti v souhvězdí Blíženců. Za osvětlenou stranou Měsíce se hvězda schová krátce po jedné hodině SEČ a výstup zpoza neosvětlené strany se odehraje přesně o hodinu později, kolem 2:05. V pátek 2. listopadu nad ránem bude Měsíc v konjunkci s Regulem ve Lvu.

Planety:
Venuše (−4,2 mag) prošla při pohledu ze Země pod Sluncem, byla tedy v dolní konjunkci a nyní se bude přesouvat na ranní oblohu. Stále platí, že nejlépe viditelný je její tenký srpek ve dne. Pozor jen na odstínění slunečního světla. Merkur (−0,2 mag) se nyní nachází v podobné úhlové vzdálenosti od Slunce, jako Jupiter (−1,7 mag). Obě planety se budou pozorovat obtížně. Snad jen na konci dne by to mohlo jít nízko na jihozápadě. Laicky jsou v podstatě nepozorovatelné. Saturn (0,6 mag) je na tom jen o málo lépe. Za soumraku je nízko nad jihozápadem. Mars (−0,6 mag) se od soumraku nachází nízko nad jihem, později až nad jihozápadem. Uran (5,7 mag) a Neptun (7,9 mag) jsou opět dobře vidět v první polovině noci. Jejich poloha se příliš neliší od doporučení ze 42. týdne, proto přikládáme orientační mapky z té doby.

Neptun ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX
Neptun ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX

Uran ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX
Uran ve 42. týdnu 2018. Podklad: SkytechX

Aktivita Slunce zůstává velmi nízká a jeho povrch prakticky beze skvrn, o čemž nás přesvědčuje kromě možnosti pohledu dalekohledem i aktuální snímek SDO.

Kometa 64P/Swift-Gehrels
V souhvězdí Andromedy si můžeme v těchto dnech vysoko na obloze prohlédnout relativně jasnou periodickou kometu. Jak bylo řečeno v pořadu Noční obloha, objevena byla již koncem 19. století a dobu oběhu má asi 9 roků. Kometa má jasnost kolem 10 mag a je tedy viditelná i velkým triedrem. K vyhledání však vyjeďme pod tmavou oblohu a bude dobré použít mapku. Kometa je relativně nedaleko od galaxie M 31. Nedaleko této galaxie je hvězda ný a když se vydáme ještě níže, narazíme na hvězdy mý a betu Andromedae. Právě hvězdy mý a beta nám pomohou s hledáním komety.

Mapka poloh komety 64P/Swift-Gehrels ve 44. a 45. týdnu 2018. Poloha značek pro 19 hod SEČ.
Mapka poloh komety 64P/Swift-Gehrels ve 44. a 45. týdnu 2018. Poloha značek pro 19 hod SEČ.

Pro zajímavost připomínáme, že několik stupňů nad jihem se během první poloviny listopadu bude zdržovat kometa 46P/Wirtanen. Kometa poměrně rychle zjasňuje. Nyní už má kolem 9 mag, ale její poloha na obloze a velký rozměr komy ji činí prakticky neviditelnou. Teprve za měsíc se kometa vydá ze souhvězdí Pece k severu a začne být od nás pěkně viditelná. Ačkoli dosáhne jasnosti umožňující viditelnost pouhým okem, jsme velmi skeptičtí v tom, jak snadno bude vidět, protože její koma bude natolik velká, že ke spatření v celé kráse bude třeba velmi tmavá obloha. U měst možná nebude vidět vůbec pro malý plošný jas.

Kosmonautika

25. října se rakety Sojuz pomyslně vrátily do provozu. Předběžné vyšetřování havárie Sojuzu-FG z 11. října neodhalilo nějakou chybu týkající se všech raket a tak se další start z Plesecku uskutečnil a dopadl dobře. Na výsledky vyšetřování si ale budeme muset počkat do listopadu a začíná to stále více vypadat, že ISS bude na konci roku opuštěna. K dění na ISS se prostřednictvím webu Kosmonautix.cz vyjádřil také Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mezinárodní vesmírná stanice má nyní poměrně velký logistický problém. Na stanici se má kromě japonské nákladní lodi vystřídat i dvojice amerických a jeden Progress. Začíná to vypadat, že se vše ani nemůže stihnout. Něco se asi bude muset odložit. Současná posádka se má totiž vracet nejpozději 31. prosince.

Komerční čínská raketa Zhuque-1 (Ču-čchüe-1) napoprvé selhala. Start se zprvu sice jevil úspěšný, ale družice nebyla umístěna na správnou dráhu.

Další odklad, zatím na neurčito, potkal start družice ICON, kterou má z podvěsu letounu vynést raketa Pegasus XL.

Hubbleův vesmírný dalekohled, který se potýkal s problémy s gyroskopem, se na přelomu víkendu vrátil k vědeckému pozorování. Problém s jedním gyroskopem se podařilo vyřešit.

Výročí

29. října 1998 (20 let) proběhl start raketoplánu Discovery v rámci mise STS-95. Zajímavostí této mise bylo, že na palubě raketoplánu byl také první Amričan, který oblétl Zemi, tedy John Glenn. Hlavním účelem jeho mise bylo prozkoumat vliv kosmického letu na lidský organismus v pokročilém věku. Glenn byl v té době v perfektní kondici, ale protože byl také senátorem, hledali za tím někteří záminku, že letět neměl. Mise raketoplánu splnila spoustu vědeckých úkolů a i let Johna Glenna lze hodnotit pozitivně.

3. listopadu 1973 (45 let) odstartovala americká kosmická sonda Mariner 10. Ta jako první doletěla do vnitřních oblastí sluneční soustavy a třikrát navštívila planetu Merkur. Její poznatky o této planetě byly na dlouhá léta jedinými, které jsme měli. Naše poznatky však výrazně rozšířila sonda MESSENGER a aktuálně je na cestě k planetě mise BepiColombo.

Výhled na příští týden 

  • Venuše a Měsíc na ranní obloze
  • Výročí: Mars Orbiter Mission, Mangalján
  • Výročí: Pioneer 9
  • Výročí: Zond 6

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v říjnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Mariner 10, John Glenn, Vesmírný týden, 64P/Swift-Gehrels


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »