Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  50. vesmírný týden 2015

50. vesmírný týden 2015

Mapa oblohy 9. prosince 2015 v 18:00 SEČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 7. 12. do 13. 12. 2015. Měsíc bude během týdne v novu. Ráno máme vysoko na jihu Jupiter, na jihovýchodě je Mars a Venuše. Nízko nad obzorem v Panně je poměrně jasná kometa Catalina. Začíná se zvyšovat aktivita roje Geminid, maximum bude příští pondělí. Aktivita Slunce je nízká. ISS očekává nákladní loď Cygnus. LISA Pathfinder byla vypuštěna úspěšně.

Obloha

Měsíc bude v pátek 11. prosince v novu. Čekají nás tedy ranní setkání slábnoucího srpku s Venuší a kometkou Catalina. Bude to hned v pondělí a v úterý 7. a 8. 12. Tenký srpek bude vidět ještě 9. 12. a možná i 10. prosince ráno. Viditelnost večerního srpku by mohla připadnout na sobotní a nedělní večer, pokud bude velmi dobrá obloha nad jihozápadním obzorem.

Planety:
Ranní obloha nám nabízí Jupiter (–2 mag) nad jihem a dále jasnou Venuši (–4,2 mag) nad jihovýchodem. Mezi nimi je taky slabší Mars (1,5 mag). Protože Jupiter je nad ránem vysoko k pozorování oblačných útvarů a měsíců, přidáváme seznam nejzajímavějších úkazů měsíčků a přechodů Velké červené skvrny (GRS).

Přechody GRS   Úkazy měsíců
8. 12. 5:15   10. 12. Europa přechod měsíce začíná 6:14
Europa přechod stínu končí 6:34
10. 12. 6:50   11. 12. Ganymed zatmění končí 6:48
13. 12. 4:20   13. 12. Io zatmění začíná 5:28
6. 12. 3:35      
Časy jsou v SEČ.

Aktivita Slunce je už delší čas na velmi nízké úrovni. Ani minulý týden zatím neznamenal změnu, ačkoli se k nám natočily nějaké skvrny. Magnetické pole v nich je jednoduché a tedy i aktivita nízká. Jedna ze skvrn, č. 2462, aktuálně vykazuje alespoň nějakou aktivitu. Na další vývoj skvrn se můžeme dívat taky na na aktuálním snímku SDO.

Polohy komety C/2013 US10 (Catalina) v prosinci 2015
Polohy komety C/2013 US10 (Catalina) v prosinci 2015
Pozorovatele komet jistě potěší, že Měsíc tento týden nebude rušit pozorování komety Catalina, spíše ji v prvních dnech týdne doplní spolu s Venuší do zajímavého seskupení. Ačkoli je kometa slabší, kolem 6. hvězdné velikosti, jedná se o příjemné zpestření i pro nejmenší triedry. Kometa má také dva ohony, ale k jejich zaznamenání je třeba průzračná obloha a nebo fotografie. Kometě C/2013 US10 (Catalina) se věnoval i článek Marka Bielyho. Vlevo je mapka k hledání komety. Najdeme ji v souhvězdí Panny, východně od jasné Spiky. Martin Mašek navíc doporučuje pomoci si pomocí planety Venuše.

Meteorický roj Geminid je za dveřmi. Maximum nastane v pondělí 14. prosince. Z toho plyne, že k pozorování budou vhodné všechny noci kolem maxima. Ideální je tedy dívat se i v neděli ráno, nebo v noci na pondělí, případně i v pondělí později večer. Čím později v noci, tím poroste frekvence, protože radiant roje v souhvězdí Blíženců vrcholí kolem 2. hodiny ranní. Geminidy nabízí fascinující podívanou, neboť jejich maximální frekvence jsou kolem 140 meteorů za hodinu, což je skoro dvojnásobek oproti letním Perseidám. Zdrojem meteorů se zdá být vyhaslá kometa, známá jako planetka Phaeton. Meteoroidy vstupují do atmosféry střední rychlostí 35 km/s. Perseidy nebo Leonidy jsou dvakrát rychlejší.

Kosmonautika

  • 25. listopadu došlo k explozi na satelitu NOAA 16. Na vině by měl být nabíjecí systém baterií a to je problém, protože trosky zaneřádily žádanou polární dráhu ve výšce kolem 850 km.
  • Sonda New Horizons poslala nejdetailnější záběry Pluta, které má na palubě.
  • Minulý týden úspěšně odstartovala sonda LISA Pathfinder a pěkný start zaznamenala také raketa Sojuz 2-1v, která vynesla tajný vojenský satelit Kanopus.
  • 2. prosince uplynulo 20 let od startu sluneční observatoře SOHO. Kromě článku s ohlédnutím doporučujeme také hlasování o nejlepší snímek.

Výročí

  • 7. prosince 1905 (110 let) se narodil holandsko-americký astronom Gerard Kuiper, jehož jméno si spojujeme s pásem malých těles za dráhou Neptunu, jehož existenci předpověděl. Je taky objevitelem měsíců Mirandy u Uranu a Nereidy u Neptunu. Dále objevil oxid uhličitý v atmosféře Marsu a metan v atmosféře Titanu u Saturnu. Byl také u počátků letecké infračervené astronomie.
  • 7. prosince 1995 (20 let) započala sonda Galileo výzkum Jupiteru z oběžné dráhy planety. Před příletem sondy Juno jsou to právě výsledky Galilea, jež přinesly mnoho podrobností, které zatím o Jupiteru máme.
  • 10. prosince 1950 (65 let) byl zaznamenán pád meteoritu v St. Louis přímo na jedoucí auto. Řidič zastavil a našel dva asi 5 cm úlomky částečně železného meteoritu.

Výhled na příští týden

  • Geminidy
  • Výročí: Gemini 6
  • Výročí: Veněra 7

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v prosinci ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Vesmírný týden, Gerard Kuiper, Sonda Galileo


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »