Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  7. vesmírný týden 2021

7. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 17. února 2021 v 19:00 SEČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 2. do 21. 2. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je dobře vidět pouze Mars. Na něm se ve čtvrtek večer našeho času pokusí o přistání americké vozítko Perseverance. Arabská a čínská sonda jsou již na oběžné dráze. Chystají se dva odložené starty Falconu 9 se Starlinky a dva starty nákladních lodí k ISS. Před 35 lety byl vypuštěn první modul orbitální stanice Mir.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti v pátek 19. února v 19:47 SEČ. 17. února bude v konjunkci s Uranem a o den později s Marsem.

Planety:
Na večerní obloze zůstává vysoko nad jihozápadem Mars (0,7 mag) a více k západu slabý Uran (5,8 mag).

Aktivita Slunce je velmi nízká a povrch je beze skvrn. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO. Ostatní snímky této vesmírné observatoře jsou zde.

Kosmonautika

U Marsu vše proběhlo podle plánu. 9. února se na jeho oběžnou dráhu dostala sonda Spojených arabských emirátů Al Amal, která je určena ke studiu atmosféry a klimatu Marsu. O den později 10. února se totéž povedlo čínské sondě Tianwen-1. Ta má nyní chvíli zkoumat Mars a poté v květnu je očekáváno přistání části sondy s vozítkem. 18. února nás tedy ještě čeká přistání amerického vozítka Perseverance. Bude to jako obvykle napínavé, protože se přistává rovnou z příletové trajektorie a trefovat se bude dosud nemenší přistávací oblast v kráteru Jezero.

Ukázka, jak by mělo vypadat dosednutí vozítka Perseverance na Marsu
Ukázka, jak by mělo vypadat dosednutí vozítka Perseverance na Marsu

9. února se od Mezinárodní vesmírné stanice odpojila nákladní loď Progress MS-15 a pak shořela v atmosféře.

Progress MS-15 odlétá od ISS - pohled z okna Crew Dragonu
Progress MS-15 odlétá od ISS - pohled z okna Crew Dragonu

Své termíny startu nyní mají oba starty Falconů 9 se Starlinky. Mise L19 má startovat 15. 2. a mise L17 až 17. 2. Dají se ale očekávat odklady kvůli počasí nebo technickým možnostem.

15. února by měl z Bajkonuru startovat Sojuz-2.1a s nákladní lodí Progress MS-16.

20. února má k ISS starovat také nákladní loď Cygnus na svou misi NG-15. Start se uskuteční pomocí rakety Antares-230+ z kosmodromu Wallops ve Virginii.

Výročí

15. února 1826 (195 let) se narodil francouzský astronom Emmanuel Liais. Zpočátku amatérský vědec a meteorolog z Cherbourgu později přesídlil do Paříže, kde asistoval Le Verrierovi. 7. září 1858 pozoroval v Brazílii úplné zatmění Slunce a pořídil jeho celkem kvalitní kresbu. V Brazílii poté působil a pracoval na observatoři v Rio de Janieru. Podařilo se mu objevit kometu C/1860 D1 (Liais).

16. února 1816 (205 let) se narodil švýcarský astronom Kaspar Gottfried Schweizer. Působil od roku 1845 v Moskvě. Nejvíce je znám jako objevitel několika komet kolem poloviny 19. století.

17. února 1996 (25 let) odstartovala sonda NEAR k asteroidu Eros. Už jsme připomínali, že 12. února 2001 na planetce dosedla, to už dostala přízvisko NEAR-Shoemaker na počest Eugena Shoemakera. Sonda ještě z povrchu slabě komunikovala, ale kamery už nemohly snímat.

19. února 1986 (35 let) odstartoval první modul stanice Mir. K modulu Mir se postupně připojily dva Kvanty, modul Kristall a později ještě Spektr, Priroda a stykovací DM. Mir byla první opravdu dlouhodobě obývanou stanicí. Jejími předchůdci byly Saljuty. K Miru v devadesátých letech létaly i raketoplány. Stanice zanikla navedením do atmosféry v březnu 2001.

Výhled na příští týden 

  • výročí: asteroid (588) Achilles
  • výročí: Kosmos 110, Veterok a Ugoljok
  • výročí: švédský satelit Viking
  • výročí: François Jean Dominique Arago
  • výročí: Apollo AS-201, Saturn IB
  • výročí: první pozorování slunečních skvrn dalekohledem
  • výročí: potvrzení periodicity 3D/Biela
  • výročí: RNDr. Jaroslav Pícha
  • výročí: neštěstí originální posádky Gemini 9

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v únoru ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: NEAR-Shoemaker, NEAR spacecraft, Kaspar Gottfried Schweizer, Emmanuel Liais, Mir, Vesmírný týden


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »