Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Poslední částečné zatmění Slunce

Poslední částečné zatmění Slunce

Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011. Autor: Michal Magner
Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011.
Autor: Michal Magner
V pátek 25. listopadu se v ranních hodinách světového času odehraje na jižním zemském pólu výrazné částečné zatmění Slunce. Půjde o poslední svého druhu, které se ve světě odehraje až do října 2014. Pro nadšené cestovatele zvané „eclipse chasers“ tak pomalu končí trpělivé čekání, neboť příští rok po dlouhé době opět nabídne jedno zatmění prstencové a jedno úplné. Středoevropané se navíc za přibližně dva týdny dočkají příbuzného jevu – rovněž ne příliš obvyklého zatmění Měsíce. Příští rok také spatří úkaz století…

Částečné zatmění Slunce 25. listopadu se odehraje nad jižním pólem okolo půl osmé středoevropského času. Spatří jej především současní obyvatelé promrzlého antarktického kontinentu, kteří budou nízko na obzoru vyhlížet shora ukrojený sluneční kotouč. Maximální zatmění se odehraje blízko poloostrova Graham land jižně pod argentinsko-chilskou Patagonií. Měsíc tam skryje přes 90 procent slunečního kotouče. Malé částečné zatmění uvidí lidé v ranních hodinách v Jihoafrické republice. Ve večerních hodinách též obyvatelé Nového Zélandu a Tasmánie. Posledně dvě zmíněné země mají to štěstí, že se nad nimi za necelý rok odehraje částečné zatmění Slunce znovu.

Toto je světově poslední ze čtyř částečných zatmění Slunce probíhajících ve "šňůře" od ledna tohoto roku. Při všech těchto zatměních se měsíční stín nedokl žádné zemské periferie, a proto byla zatmění vidět vždy jen z velkého území na Zemi jako částečná. Právě první z nich jsme mohli v České republice vcelku úspěšně spatřit 4. ledna v ranních hodinách. Ve světě se částečné zatmění odehraje až v 23. října 2014.

Animace průběhu zatmění ve světě (autor Larry Koehn)
(více na www.shadowandsubstance.com)

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Animace se ovládá zelenými tlačítky, které umožňují průběh úkazu krokovat nebo plynule spustit.

Malé okénko do budoucna

Podobný pohled, jaký nás čeká, nabídlo zatmění Měsíce 21. prosince 2010 nad filipínským městem Mandaluyong. Autor: Erika Valdueza
Podobný pohled, jaký nás čeká, nabídlo zatmění Měsíce 21. prosince 2010 nad filipínským městem Mandaluyong.
Autor: Erika Valdueza
Pojďme se nyní podívat, jaká další zatmění ve světě, ale i v České republice v následujícím období nastanou. Hned o dna týdny později, 10. prosince nastane úplné zatmění Měsíce. Půjde o poslední úplné měsíční zatmění do roku 2014 světově a 2015 pro středoevropany. V České republice toto prosincové zatmění spatříme v podstatě již jen v závěrečné částečné fázi – Měsíc bude za podvečerního soumraku vycházet nad obzor právě v době konce úplného zatmění. Ačkoliv tedy fázi úplného zatmění nespatříme, rozhodně půjde o neobvykle fotogenickou podívanou. Podrobnosti o zatmění připravujeme.

O necelý půlrok na to se obyvatelé východní Asie a západní poloviny Spojených států budou moci nabažit prstencového zatmění Slunce. To se odehraje ze 20. na 21. května 2012 (zatmění přestoupí datovou hranici) a bude jakýmsi úvodním jevem z trojice mimořádných úkazů, které spatří především lidé v těchto končinách. Druhým úkazem bude 4. června částečné zatmění Měsíce, které nám žel bude skryto obzorem a celou přehlídku zakončí o dva dny později, 6. června 2012, nesmírně vzácný přechod Venuše přes Slunce. Závěrečné asi dvě hodiny jevu spatříme i u nás časně ráno po východu Slunce. Znovu temný Venušin kotouček přecházející pozvolna přes zářivé Slunce lidé zaznamenají až v prosinci roku 2117!

Na téměř samotný závěr roku 2012 se ovšem mnozí nadšenci těší nejvíce. 14. listopadu 2012 v časných ranních hodinách východního australského času (13. listopadu večer našeho času) se v severním teritoriu v oblasti kolem „protinožského“ městečka Cairns odehraje po dlouhých dvou a půl letech úplné zatmění Slunce. Velkým lákadlem je především fakt, že v době úkazu bude také pozvolna vrcholit aktivita Slunce a během zatmění tak budou moci vědci pozorovat průvodní jevy solarmaxu ve vnitřní koróně Slunce tak, jak toho nemůže být doposud schopna žádná družice.

Fotografie z pátečního částečného zatmění Slunce budete moci najít například na serveru Spaceweather.com. V České republice spatříme zatmění Slunce až 20. března 2015. Měsíc při něm skryje přibližně 73 procent slunečního disku a jako úplné jej budou moci pozorovat lidé na Faerských ostrovech nebo na Špicberkách.

Doporučujeme:
[1] Pro fajnšmekry: Asii a USA ohromí na konci jara 2012 tři výjimečné úkazy (Petr Horálek)
[2] Nejbližší zatmění nad územím ČR (Expresní astronomické informace)
[3] Zatmění Slunce a Měsíce na Astro.cz
O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »