Rok bez zatmění? Jen ticho před bouří...
Autor: Tunç Tezel
Ano, je to tak, rok 2014 je obecně jedním z nejchudších na jakékoliv mimořádné úkazy na nočním či denním nebi. Slunce bouří, avšak nedostatečně, takže silné polární záře jsou stále v nedohlednu (snad se mýlím). Většina hlavních meteorických rojů je při svém maximu rušena svitem Měsíce, žádné opravdu jasné komety zatím v dohledu rovněž nejsou. Takže nám „zbývá“ několik krásných planetárních konjunkcí s měsíčním srpkem, zejména srpen nabídne dvojici Saturn-Mars. A jeden ojedinělý zákryt Saturnu 25. října ještě za soumraku nízko nad obzorem. Že je to pesimistický výhled? To zjista ne, noční obloha je krásná vždycky. Ale ta zatmění, jemná i voňavá koření každého roku, letos prostě chybí.
Ovšem jak nadpis pěkně uvádí, hlavu sklápět rozhodně nemá smysl. Už za rok začnou horečné přípravy před vskutku mimořádným zatměňovým úkazem. A druhý nesmírně očekávaný čeká Čechy na svatého Václava roku 2015. A pokud dychtivost po vzácných jevech neutuchá, 9. května 2016 přejde přes Slunce nad naším obzorem planeta Merkur. Ale to už předbíhám, na to je ještě čas, držme se zatím příštího roku. Takže jaká bouře se tedy pomalinku blíží?
Částečné zatmění Slunce 20. března 2015, v Severním moři úplné
Další informace o průběhu úkazu u nás i ve světě najdete na speciální stránce Astro.cz: www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/slunce/2015.
Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015
Na počátku částečné fáze zatmění najdeme úplňkový Měsíc 32° nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb. V průběhu fáze úplného zatmění, která začne přibližně o hodinu později, bude náš přirozený souputník již pomalu klesat pod úroveň 25° nad obzorem. Nad jihem a jihovýchodem v té době najdeme výrazná souhvězdí zimní oblohy (Orion, Býk, Blíženci) a pohled na východ ozdobí velmi pěkné (v době úkazu nad obzor vycházející) seskupení planet Venuše, Marsu a Jupiteru spolu s hvězdou Regulus v souhvězdí Lva. Úplné zatmění potrvá 1 hodinu 13 minut a při jeho maximu bude Měsíc 0.07° jižně od středu zemského stínu. Navíc jím projde jižně, tedy ta část měsíčního povrchu pokrytá větším množstvím tmavých „moří“ bude v tmavší části stínu – bude tedy možné očima vnímat mnohem výrazněji dynamický přechod jasu zemského stínu od středu k okraji. Úplné zatmění končí při výšce Měsíce kolem 15° nad obzorem.
Další informace o průběhu úkazu u nás i ve světě najdete na speciální stránce Astro.cz: www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/mesic/20150928.
Obloha kolem Měsíce v době zatmění
(najetím myší na obrázek se zobrazí popisky)
![]() |
Při najetí myší na obrázek výše se vám zobrazí popis souhvězdí a objektů nacházejících se na obloze během znázorněné fáze úplného zatmění. Vyobrazená obloha odpovídá tomu, co byste viděli nad obzorem ve střední Evropě, tj. na souřadnicích 50° severní šířky a 15° západní délky, a to za ideálních podmínek (bezoblačná obloha, minimální světelné znečištění). Během zatmění jas Měsíce poklesne natolik, že na obloze vyniknou i slabší hvězdy, Mléčná dráha a objekty vzdáleného nebe. Obrázek pozadí (oblohy) byl vytvořen programem Stellarium. Barevné oblohové mapky v plném rozlišení (1024x768 px; 72 dpi) si můžete stáhnout ZDE. |
No tak to vidíte. Jste-li hladoví po efektním, barvitém, velebném i dramatickém úkazu, jakým může být zatmění Slunce a Měsíce, není to možná nejveselejší zpráva, ale pořád dobrá. Chce to prostě počkat. A vyplatí se to. Příští rok bude, co do štědrosti přírody na zatmění nad naším uzemím, opravdu mimořádný. Další takovou situaci zažijeme až v roce 2022 (částečné zatmění Slunce a částečná fáze úplného zatmění Měsíce) no a mnohem bohatší bude rok 2025 (dvě zatmění Měsíce, jedno z nich úplné v celém průběhu nad českým obzorem; jedno částečné zatmění Slunce).
Pokud ovšem máváte rukou se slovy „to je za dlouho“, připomeňte si alespoň již skoro 15 let slavnou událost, kdy jsme se začouzenými sklíčky napjatě sledovali poslední úplné zatmění Slunce ve střední Evropě. Ano, datum 11. srpna 1999 asi málokomu vyprchal z paměti. A dlouho podobnou situaci znovu nezažijeme (až naši potomci dopoledne 3. září 2081). Zatmění v příštím roce nebude zdaleka tak výrazné, ačkoliv za ten pohled bezpochyby bude stát. A čekání na něj si můžete zkrátit následujícím videem, které připomíná právě ono slavné „evropské šílenství“ z roku 1999. V jisté míře unikátní video autenticky zachycuje průběh úkazu ve Francii. I přes roztomilé štěbetání tamních pozorovatelů svým rodným jazykem video v čase (okolo 23. minuty), kdy se blíží kýžené úplné zatmění, doslova nahání husí kůži. Krásnou podívanou a pěkné navnadění na rok příští…
Video: Záznam zatmění Slunce v roce 1999 ve Francii
Zdroje a doporučujeme:
- Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce na Astro.cz
- Přehled zatmění Slunce nad územím ČR do roku 2040 (CZ, Expresní astronomické informace)
- Přehled všech zatmění mezi lety -1999 až +3000 a další informace (EN, Fred Espenak)
- Animace (nejen) nejbližších zatmění (EN, Larry Koehn)