Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Astronomové detekovali největší explozi v historii vesmíru

Astronomové detekovali největší explozi v historii vesmíru

Největší exploze ve vesmíru objevená na základě pozorování v oboru rentgenového záření
Autor: X-ray: Chandra: NASA/CXC/NRL/S. Giacintucci, et al., XMM-Newton: ESA/XMM-Newton; Radio: NCRA/TIFR/GM

Na základě dat z evropské kosmické observatoře XMM-Newton a rentgenové družice NASA s názvem Chandra X-ray Observatory společně s pozemními radioteleskopy v Austrálii a Indii astronomové zaregistrovali důsledek nejsilnější doposud pozorované exploze ve vesmíru. Mohutný výbuch se odehrál v kupě galaxií v souhvězdí Hadonoše (Ophuichus), což je uskupení několika tisíc galaxií ve vzdálenosti zhruba 390 miliónů světelných roků od Země. Exploze byla zhruba pětkrát větší než dosavadní zaznamenaný rekord, pozorovaný v kupě galaxií MS 0735.6+7421.

Událost byla mimořádně energetická. Výbuchy v centrech galaxií jsme pozorovali již dříve, avšak tento případ je vskutku mohutný. Nevíme, proč byl výbuch tak velký,“ říká profesorka Melanie Johnston-Hollitt, astronomka na Curtin University node of the International Centre for Radio Astronomy Research. „Avšak událost probíhala velmi pozvolna – podobně jako exploze ve zpomaleném filmu – ve skutečnosti trvala stovky miliónů roků.“

V roce 2016 skupina astronomů objevila první náznaky obří exploze v datech z družice Chandra ohlašující objev nezvyklého obloukovitého okraje na snímku kupy galaxií Ophiuchus v oboru rentgenového záření. Astronomové zvažovali, jestli by tento útvar snad mohl ukazovat na dutinu v horkém plynu spojenou s výtryskem z černé díry.

V nové studii profesorka Melanie Johnston-Hollitt se svými spolupracovníky detekovala zakřivenou hranu rovněž v datech z rentgenové družice XMM-Newton potvrzující dřívější pozorování observatoře Chandra.

Astronomové zkombinovali rentgenová data s pozorováním kupy galaxií Ophiuchus v oboru rádiových vln uskutečněným pomocí radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA) v Austrálii a pomocí Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) v Indii. Pozorování odhalila, že zakřivený okraj vymezuje region zaplněný plynem emitujícím v oboru rádiových vln a ve skutečnosti odděluje stěnu dutiny horkého plynu.

Někteří byli skeptičtí vzhledem k velikosti výbuchu,“ říká Melanie Johnston-Hollitt. „Avšak je to skutečnost.“

Data v oboru rádiového záření zapadají do rentgenového záření podobně jako ruka do rukavice. To je pádný důkaz, který nám říká, že se zde odehrála exploze nevídaných rozměrů,“ říká Maxim Markevitch z Goddard Space Flight Center, NASA.

Exploze černé díry uvolnila obrovské množství energie, které bylo zhruba 5× větší, než jaké bylo zaregistrováno při nejmohutnější události tohoto typu doposud pozorované při explozi zdroje MS0735.6+7421.

Odlišnost je v tom, že byste mohli vložit 15 galaxií typu Mléčné dráhy vedle sebe do kráteru po této erupci narážející do horkého plynu kupy galaxií,“ říká Simona Giacintucci, astronomka z U.S. Naval Research Laboratory.

Zpráva o objevu byla publikována v časopise Astrophysical Journal.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] sci-news.com
[2] nasa.gov

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Kupa galaxií Ophiuchus, XMM-Newton, Chandra X-ray Observatory, Největší exploze ve vesmíru


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »