Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  HST vyfotografoval hvězdokupu v srdci Mléčné dráhy

HST vyfotografoval hvězdokupu v srdci Mléčné dráhy

Toto jiskrné hvězdné pole zachycené pomocí kamer Wide Field Camera 3 a Advanced Camera for Surveys na palubě Hubbleova vesmírného teleskopu obsahuje kulovou hvězdokupu ESO 520-21
Autor: ESA/Hubble and NASA, R. Cohen

Toto jiskrné hvězdné pole, zachycené pomocí kamer Wide Field Camera 3 (WFC-3) a Advanced Camera for Surveys (ACS) na palubě Hubbleova vesmírného teleskopu HST, obsahuje kulovou hvězdokupu ESO 520-21 (rovněž známou jako Palomar 6). Hustě zaplněné zhruba kulové uskupení hvězd se nachází blízko centra Mléčné dráhy, kde mezihvězdný plyn a prach absorbují světlo hvězd a dělají tak pozorování mnohem náročnější.

Tato nádherná a starodávná kulová hvězdokupa je od Země vzdálena 25 000 světelných roků. Stáří hvězdokupy astronomové určili na 12,4 miliardy roků. Kulové hvězdokupy jsou seskupení těsně svázaných hvězd obíhajících kolem center galaxií. Astronomové je považují za přírodní laboratoře, které umožňují studium vývoje hvězd a galaxií.

Mezihvězdná absorpce ovlivňuje některé vlnové délky světla mnohem více než jiné vlnové délky, mění barvy astronomických objektů, díky čemuž se zdají být červenější, než ve skutečnosti jsou. Astronomové označují tento jev jako „červenání světla“. Jeho vinou je pozorování kulových hvězdokup blízko galaktického centra – jako například ESO 520-21 – obzvláště nesnadné.

Kulová hvězdokupa ESO 520-21 leží v souhvězdí Hadonoše, v blízkosti nebeského rovníku. Hadonoš byl jedním ze 48 souhvězdí zahrnutých ve spisech z druhého století, jejichž autorem byl egyptský astronom Ptolemaios. Patří mezi 88 souhvězdí oficiálně uznaných Mezinárodní astronomickou unií.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org
[2] universetoday.com

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Kulová hvězdokupa ESO 520-21, HST Hubble Space Telescope


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »