Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Spitzer potvrzuje nejstarší galaxie

Spitzer potvrzuje nejstarší galaxie

105204_3+572659_0.jpg
Spitzerův vesmírný teleskop potvrdil skupinu velmi starých galaxií, které unikaly astronomům používajícím jiné dalekohledy. Galaxie byly objeveny kamerou SCUBA namontovanou na dalekohledu James Clerk Maxwell na Havaji, ale tento přístroj nebyl přes svoji dokonalost schopen určit, které z pozorovaných galaxií jsou v pozadí a které jsou ve skutečnosti skupinou galaxií v popředí. Spitzer dokázal tuto otázku rozlousknout za pouhých 10 minut. Dává tak sporným pozorováním kamerou SCUBA novou metodu potvrzení jejich nálezů. Práce o tom bude zveřejněna v září 2004 ve speciální příloze Astrophysical Journal.

Od roku 1995 britská kamera SCUBA (submilimetrové bolometrické pole), unikátní a nenahraditelný astronomický přístroj namontovaný na dalekohledu James Clerk Maxwell na Havaji, nalézala v submilimetrové oblasti náznaky neurčitých stop velmi vzdálených, prvotních galaxií. Většina z nich byla příliš vzdálená nebo příliš zakrytá prachem před nimi, tak že je nemohl pozorovat ani Hubblův dalekohled. Pomocí kamery SCUBA bylo možné získat jejich obrazy, ale ty byly tak mlhavé, že se z nich nedalo určit, které z nich jsou bližší a které vzdálenější.Astronomové vyvinuli enormní úsilí rozluštit tuto hádanku pomocí radioteleskopů. Ale dokonce ani s nejcitlivějším dostupným radioteleskopem nebylo možné galaxie jednoznačně rozlišit. U méně citlivých radioteleskopů pak byly často výsledky ještě horší než prvotní snímky kamery SCUBA.

LockmanHole_TC_IRAC124_lesley.jpg
Proto se britští a američtí astronomové spojili, aby dokázali do jediného pohledu sloučit ostré obrazy Spitzerova dalekohledu, se schopností kamery SCUBA najít prvotní galaxie. Tým byl nakonec zcela omráčen tím, že se jim na snímcích ze Spitzerova dalekohledu podařilo nalézt a identifikovat všechny galaxie pozorované kamerou SCUBA a to za necelých 10 minut.

Zároveň, Spitzer vyřešil další záhadu galaxií objevených kamerou SCUBA. Když Galileo poprvé obrátil svůj nedokonalý dalekohled k Mléčné dráze užasl, protože uviděl, jak se neurčité světlo rozdělilo na mnoho jednotlivých hvězd. Toto je v podstatě totéž, co učinil Spitzer s galaxiemi zachycenými kamerou SCUBA. Ranné galaxie se oddělily od pozadí kosmického záření.

astro.kent.ac.uk
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »