Tisíciletý odkaz čínských astronomů
Vlašimská astronomická společnost
Vás srdečně zve na přednášku Mgr. Jiřího Duška
TISÍCILETÝ ODKAZ ČÍNSKÝCH ASTRONOMŮ
v pátek 13. 9. 2002, v 19:00 hod., hvězdárna Vlašim
Vlašimská astronomická společnost
Vás srdečně zve na přednášku Mgr. Jiřího Duška
v pátek 13. 9. 2002, v 19:00 hod., hvězdárna Vlašim
Česká astronomická společnost
si Vás dovoluje pozvat na
Slavnostní předání Nušlovy ceny pro rok 2002,
které se uskuteční dne 5. září 2002 od 16.30 hod
v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost číslo 206
Po předání Ceny prosloví laureát
Doc. RNDr. Zdeněk Švestka, DrSc. [SRON, Utrecht]
přednášku na téma:
Srdečně všechny zveme.
Podrobnosti naleznete v Tiskovém prohlášení č. 39 (formát MS Word)
Výkonný výbor České astronomické společnosti
Přejete-li si rezervovat místo, prosíme kontaktujte emailem:
stepan.kovar@astro.cz
Skupina evropských astronomů pozorovala osm hnědých trpaslíků - malých a slabých objektů, známých také jako "neúspěšné hvězdy"pomocí 3.6m teleskopu na La Silla. Od dvou z nich pozorovali - poprvé pomocí teleskopu na Zemi - střední infračervené záření.Zatímco mladší hnědí trpaslíci (staří okolo dvou milionů let) bývají obklopeni prachovým diskem, žádný horký prach se nenachází okolo starších objektů.
Nová pozorování podporují teorii formování hnědých trpaslíků velmi podobnou vzniku "normálních" hvězd. Vznikají stejným způsobem jako normální hvězdy - kontrakcí mezihvězdného prachoplynového mračna. V průběhu pozdější části tohoto procesu je pohybující se materiál přeměněn na hvězdu a prachoplynový disk. Tento disk - ze kterého se mohou formovat planety - postupem času zmizí.
Rentgenová observatoř Chandra objevila část mezigalaktické sítěz horkého plynu a tmavé hmoty, které obsahují většinu hmotyve vesmíru. K detekci použily čtyři nezávislé týmy dvě odlišné metody.
RubrikyD. Ondřich: Mlhoviny aneb obrázky, obrázky, obrázky... ?
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236