Vyšly Kosmické rozhledy - Z říše hvězd
31.1.2002 vyšlo první číslo 40. ročníku členského časopisu ČAS. Obsah čísla:
Rozhovor s RNDr. Jiřím Grygarem CSc.
Anketa - Ohlédnutí za rokem 2001 (P. Barttoš)
Recenze - Jak si nezadat (Z. Pokorný)
Hvězdárny - Pražská hvězdárna v Klementinu (Š. Kovář)
Aktuality (Pavel Koten, J. Grygar, P. Suchan)
Historie - Vzpomínky na Antonína Bečváře (V. Vančura), Vznik ČAS (H. Zíková)
Slunce - Úplné zatmění Slunce 21.6.2001 Angola (M. Bělík)
Planetky - Kolik je planetek? (J. Tichá), Internet o planetkách
Pro mládež - Život ve vesmíru (Š. Kovář)
Úkazy (P. Bartoš)
Ze společnosti Tisková prohášení (P. Suchan), Zasedání VV, Ze života složek (P. Bartoš)
Časopis je určen pouze pro členy ČAS. Členové ČAS mají další výhody - levnější vstupné na řadu hvězdáren a pořady v některých planetáriích, většina složek vydává své specializované věstníky...přehled všech výhod
jak se stát členem
kontkat na redakci - kr@astro.cz
Pozorujte proměnné hvězdy!Zaujala Vás 'podivná hvězda'? Zajímá Vás, co se děje na obloze?Pozorujte proměnné hvězdy a objevujte krásy astronomie.Pozorování je jednoduché a není třeba astronomickýchnákladů na vybavení. Pozorovat lze i obyčejným triedrem.
návod k pozorování
B.R.N.O. - sekce pozorovatelů proměnných hvězd ČAS
skupina MEDUZA - část B.R.N.O.
Karel Mokrý
Jak pozorovatelé skupiny MEDÚZA objevili vzplanutí V838 Mon
Po téměř všechny lednové noci roku 2002 nebyly příznivé podmínky pro pozorování noční oblohy. Poslední lednový týden s sebou přinesl výraznou změnu počasí a šestkrát za sebou padl na území České republiky historický teplotní rekord. Konečně se během noci vyjasnilo a mnoho pozorovatelů této skutečnosti v sobotu 2. února využilo.
Prvním pozorovatelem skupiny MEDÚZA, který objevil, že je pekuliární hvězda V838 Mon skutečně VELMI jasná byl Ladislav Šmelcer z hvězdárny ve Valašském Meziříčí...
stranky skupiny MEDUZA
Senát dnes odhlasoval vrácení Zákona o ochraně ovzduší zpět do Poslanecké sněmovny a odhlasoval poměrem 35 pro k 17 proti pozměňovací návrh na vypuštění světelného znečištění ze zákona.Poslanecká zněmovna může zákon projednat hned - tedy do 7.2.2002 nebo ažna březnové schůzi, tedy na poslední schůzi tohoto volebního období.
Pavel Suchan
30.1.2002 Ve Večerníku Praha v rubrice MÁTE SLOVO (a v denících vydavatelství VLTAVA-LABE-PRESS) vyšel článek Pavla Suchana o světelném znečištění. Zde si jej můžete přečíst:Zbytečné světelné znečištění
Jsou hvězdáři šílenci, co chtějí všude zhasnout? Chtějí "dobu temna"? Samozřejmě, že ne. Světová praxe jednoznačně ukazuje, že dobře osvětlené silnice a chodníky jdou skloubit s tmavou oblohou nad námi. Příklady jsou i u nás.
pokračování článku...
V úterý 29.1.2002 odpoledne odvysílal ČRo 1- Radiožurnál příspěvek Vlasty Valentové, ve kterém promluvil Jan Hollan z Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně, Pavel Suchan z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy a starosta Svitav Václav Koukal. Následuje přepis části příspěvku - odpovědí Jana Hollana a Václava Koukala. Přepsal a za správnost přepisu ručí Pavel Suchan.
Vlasta Valentová (redaktorka)
O ekonomických úsporách má údaje Jan Hollan z Koperníkovy hvězdárny v Brně.
Jan Hollan (astronom, Sekce pro temné nebe České astronomické společnosti)
Existuje údaj pro Spojené státy mnohokrát citován a nikdy nebyl zpochybněný, že na svícení do vzduchu jde ročně miliarda nebo spíše dvě miliardy dolarů nebo teda na svícení zbytečnými škodlivými směry, kde světlo lidem vadí nebo přírodě. To je hodně ve Spojených státech a ten poměr je zhruba stejný i jinde na světě.
Vlasta Valentová (redaktorka)
Podle některých senátorů by to prý znamenalo značné investice z obecních rozpočtů. Václav Koukal, starosta Svitav, tedy města, kde v roce 1995 vyměnili 518 lamp veřejného osvětlení právě za ty ekologické, tu investici posuzuje takto.
Václav Koukal (starosta Svitav)
Jednak teda ta svítidla mají nižší energetickou náročnost při zachování světelných podmínek a pak také co je důležité, jsou velmi výrazně nižší náklady na údržbu těchto svítidel.Co je sekundárním, také jaksi průvodním jevem, že mají lepší osvětlovací parametry, to oslnění, které je standardní u běžných svítidel, tady není. V těch energetických nárocích, tak ta úspora je 50 procent.
radiozurnal 29.1.2002 (1.5M)
V neděli 26.1.2002 v 17:15 byl na ČRo 1 - Radiožurnálu rozhovor se senátorkou RNDr. Jitkou Seitlovou a Pavlem Suchanemo světelném znečištění. Díky vstřícnosti redaktory Pavly Kvapilové si zde můžete celý rozhovor poslechnout.Pro jednodušší stažení je rozhovor rozdělen na tři části. Příjemný poslech.K veci 01 (1.2M)
K veci 02 (1.1M)
K veci 03 (1.3M)
PIŠTE SVÉMU SENÁTOROVI - abyste podpořili zákon o ochraně ovzduší
Senát České republiky bude v příštích dnech projednávat návrh Zákona o ochraně ovzduší, jehož součástí jsou i opatření ke snižování světelného znečištění ovzduší (§1, odst. 1d). Tento návrh zákona byl schválen Poslaneckou sněmovnou dne 19.12.2001. Jeho schválení Senátem můžete podpořit i Vy, když napíšete senátorovi či senátorce Vašeho volebního obvodu dopis nebo email, v němž vyzvete k podpoře tohoto návrhu zákona. Ve svých dopisech můžete uvést konkrétní příklady světelného znečištění ve Vašem okolí, případně jak se za poslední léta zhoršilo.
Senátoři dle obvodů
Senátoři dle abecedy
adresy Senátorů
Adresa Senátu ČR:
Valdštejnské náměstí 17/4
118 01 Praha 1
Více o zvětelném znečištění se dozvíte na stránkách http://svetlo.astro.cz/
Pošlete svůj dopis i nám a my jej zde zveřejníme. www@astro.czNěkteré dopisy senátorům:
dopis Tomáše Hynka
dopis Jiřího Kubánka
dopis Martina Hájka
Karel Mokrý podle materiálu z http://svetlo.astro.cz/