Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  7 nejextrémnějších planet, jaké byly doposud objeveny

7 nejextrémnějších planet, jaké byly doposud objeveny

Nejteplejší známá exoplaneta KELT-9b
Autor: NASA/JPL-Caltech

Astronomové nedávno objevili nejteplejší planetu, jaká kdy byla pozorována – s povrchovou teplotou vyšší než u některých hvězd. Jak lovci exoplanet mimo naši Sluneční soustavu uvádějí, bylo již objeveno velké množství planet s extrémními charakteristikami. A pokračující výzkumy Sluneční soustavy rovněž odhalily několik poměrně dost zvláštních kandidátů i doslova za humny. Zde je sedm případů mimořádně extrémních planet.

Nejteplejší

Kolik tepla planeta dostává, závisí zejména na tom, jak blízko obíhá kolem mateřské hvězdy – a jakou teplotu má hvězda. V naší Sluneční soustavě je Merkur nejbližší planetou ke Slunci při průměrné vzdálenosti 57 910 000 kilometrů. Teplota na její denní polokouli vystupuje zhruba na 430 °C, zatímco povrchová teplota Slunce dosahuje 5 500 °C.

Hvězda s označením HD 195689 – známá též jako KELT-9 – je 2,8× hmotnější než Slunce a její povrchová teplota dosahuje téměř 10 000 °C. Její planeta KELT-9b obíhá mnohem blíže než Merkur kolem Slunce. Ačkoliv nemůžeme změřit přesnou vzdálenost hvězdy, víme, že planeta kolem ní oběhne jednou za 1,5 dne (Merkur vykoná jeden oběh kolem Slunce za 88 dnů). Z toho vyplývá i hodně vysoká teplota kolem 4 300 °C, což je vyšší teplota, než mají mnohé hvězdy s nižší hmotností v porovnání se Sluncem. Povrch kamenné planety Merkur by se při takové teplotě roztavil a pokrývala by jej žhavá láva. Exoplaneta KELT-9b je však ve skutečnosti plynným obrem typu Jupitera. Molekuly její atmosféry se v tomto žáru rozpadají na atomy.

Nejstudenější

Nejstudenější exoplaneta OGLE-2005-BLG-390Lb Autor: ESO, CC BY-SA
Nejstudenější exoplaneta OGLE-2005-BLG-390Lb
Autor: ESO, CC BY-SA
Při teplotě 50 stupňů nad absolutní nulou, tj. -233 °C, se exoplaneta s názvem OGLE-2005-BLG-390Lb stala nejstudenější známou planetou. Její hmotnost přibližně 5,5× převyšuje hmotnost Země a pravděpodobně se jedná o kamennou planetu. Ačkoliv její oběžná dráha není příliš vzdálená od mateřské hvězdy – ve Sluneční soustavě by obíhala někde mezi Marsem a Jupiterem – její mateřská hvězda má malou hmotnost a nízkou teplotu. Patří totiž mezi tzv. červené trpaslíky.

Planeta je všeobecně zmiňována jako Hoth v odkazu na ledovou planetu popisovanou ve hvězdných válkách. Zcela v rozporu k jejímu fiktivnímu protějšku však nemůže být schopna si udržet rozsáhlou atmosféru (a ani život). To proto, že většina jejích plynů bude ve zmrzlém stavu – v podobě ledu a sněhu budou pokrývat povrch planety.

Největší (nejhmotnější)

Jestliže planeta může být tak horká jako hvězda, co potom dělá rozdíl mezi hvězdami a planetami? Hvězdy jsou mnohem hmotnější než planety a v jejich nitrech byly zažehnuty termojaderné reakce jako důsledek obrovských gravitačních sil v jejich středu. Obyčejné hvězdy podobné našemu Slunci „spalují“ vodík na hélium. Avšak zde máme hvězdu typu hnědého trpaslíka, který je dostatečně velký k nastartování některých typů jaderných procesů, avšak není dost velký k jejich udržování.

Exoplaneta s těžko zapamatovatelným názvem DENIS-P J082303.1-491201b alias 2MASS J08230313-4912012b má 28,5× větší hmotnost než Jupiter – což ji řadí mezi nejhmotnější planety v seznamu exoplanet NASA. To je tak vysoká hmotnost, že astronomové diskutují, zda se stále ještě jedná o planetu (jednalo by se o plynného obra typu Jupitera) nebo zda by již měla být ve skutečnosti klasifikována jako hnědý trpaslík. Ironií osudu je, že i její mateřská hvězda patří mezi hnědé trpaslíky.

Nejmenší

Nejmenší exoplaneta Kepler-37b Autor: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle
Nejmenší exoplaneta Kepler-37b
Autor: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle
Pouze nepatrně větší než náš Měsíc a menší než planeta Merkur je nejmenší doposud objevená exoplaneta Kepler-37b. Její průměr se odhaduje na 4 500 km. Kamenný svět obíhá kolem své mateřské hvězdy blíže než Merkur kolem Slunce. To znamená, že planeta je příliš horká, než aby na jejím povrchu mohla existovat tekutá voda, a tudíž ani život.

Nejstarší

Exoplaneta PSR B1620-26b je se stářím 12,7 miliardy roků nejstarší známou planetou. Plynný obr 2,5× hmotnější než Jupiter má tento primát, jak se zdá, asi jednou pro vždy. Stáří vesmíru bylo určeno na 13,8 miliardy roků, je tedy pouze o jednu miliardu roků starší.

PSR B1620-26b má dvě mateřské hvězdy, které obíhají navzájem kolem sebe – a nespatřená planeta obíhá kolem obou. Jedná se o neutronovou hvězdu a bílého trpaslíka, které jsou pozůstatky vývoje, když hvězda spotřebuje veškeré palivo v jádru a exploduje jako supernova. Nicméně jelikož vznikly tak krátce po zrodu vesmíru, pravděpodobně nemají dostatek těžkých prvků, jako je uhlík a kyslík (které se vytvořily až později) potřebných pro vznik života.

Nejmladší

Planetární soustava V830 Tauri je stará pouhé 2 milióny roků. Mateřská hvězda má stejnou hmotnost jako naše Slunce, avšak při dvojnásobném průměru, což znamená, že se zatím nestihla naplno smrštit do konečné podoby. Obíhající planeta – plynný obr o hmotnosti asi tří čtvrtin hmotnosti planety Jupiter – kromě toho pravděpodobně stále ještě zvětšuje svoji hmotnost nabíráním materiálu z okolí. To znamená, že získává další hmotu v důsledku četných kolizí s menšími planetárními tělesy, jako jsou například asteroidy – na planetě tedy panuje velmi nebezpečné prostředí.

S nejhorším počasím

Protože exoplanety jsou příliš daleko, abychom byli schopni pozorovat charakteristiky počasí, musíme obrátit naše zraky zpět do naší Sluneční soustavy a zde hledat jejich ekvivalenty. Pokud se podíváte na obrovské rotující uragány vyfotografované sondou Juno při průletu nad póly Jupiteru – největší planety ve Sluneční soustavě – je to rozhodně vhodný kandidát. Nicméně stejný nárok na ekvivalent „nebezpečného“ světa má i planeta Venuše. Planeta stejně veliká jako Země je obklopena oblaky z kyseliny sírové.

Atmosféra Venuše se pohybuje kolem planety mnohem rychleji, než se samotné těleso otáčí kolem své osy. Větry zde dosahují rychlosti uragánu, tj. téměř 360 km/h. Cyklony s dvojitým okem se udržují nad každým pólem Venuše. Její atmosféra je téměř 100× hustější než pozemská a je tvořena z 95 % oxidem uhličitým. Důsledkem skleníkového efektu je doslova pekelná povrchová teplota přinejmenším 462 °C, což je více než na Merkuru. Venuše je zcela suchá a nepřátelská pro život.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Exoplanety


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 7293 Helix

Slimák alebo NGC 7293 alebo Helix je najbližšia a súčasne aj najjasnejšia planetárna hmlovina, ktorá sa nachádza v súhvezdí Vodnár. Patrí medzi najznámejšie planetárne hmloviny. Hmlovina Slimák je od Zeme vzdialená približne 650 svetelných rokov. Vznikla asi pre 25 000 rokmi a rozpína sa rýchlosťou 24 km/s. Vďaka svojej jasnosti 7,3 magnitúdy a priemeru približne 15 oblúkových minút je ľahko pozorovateľná pomocou ďalekohľadu (binokuláru). Je tiež veľmi vďačným objektom amatérskych pozorovaní. Je to naša najbližšia a súčasne (napriek NGC označeniu) najjasnejšia planetárna hmlovina na oblohe. Je to tiež najrozľahlejšia hmlovinou na oblohe, ale to je skôr nevýhoda, pretože to znamená, že napriek veľkej celkovej magnitúde má malú plošnú jasnosť. Z tohto dôvodu ju neobjavil Herschel a nie je zaznamenaná ani v Messierovom katalógu. Jej skutočný priemer je asi 1,5 svetelného roka a vznikla asi pred 25 000 rokmi odhodením horných vrstiev atmosféry materskej hviezdy. Jadro hviezdy sa zmenilo na bieleho trpaslíka s povrchovou teplotou 130 000 °C a zdanlivou jasnosťou 13,3 mag. V dôsledku vysokej teploty je jeho žiarenie prevažne ultrafialové a možno ho vidieť len silným ďalekohľadom. Biely trpaslík osvetľuje svoje odvrhnuté obálky, samotnú hmlovinu, ktorá sa rozpína rýchlosťou 24 km/s. Kedysi bola táto hmlovina hviezdou podobnou nášmu Slnku – pohľad do hmloviny Helix nám odkrýva našu veľmi vzdialenú budúcnosť. V tejto hmlovine, ale aj v mnohých iných, sa nachádzajú podivuhodné útvary nazývané kometárne uzly. Boli prvýkrát pozorované v roku 1996 práve v hmlovine Slimák. Vzhľadom pripomínajú kométy, ale sú neporovnateľne väčších rozmerov. Iba samotné ich hlavy dosahujú dvakrát väčší rozmer ako má slnečná sústava. Chvosty smerujúce radiálne od centrálnej hviezdy sú až 100-krát dlhšie ako priemer Slnečnej sústavy. Rozpínajú sa rýchlosťou 10 km/s. Hoci so skutočnými kométami nemajú nič spoločné, možno aspoň časť ich hmoty pochádza z Oortovho oblaku komét materskej hviezdy, ktorý sa v záverečnej etape jej vývoja vyparil. Tieto podivuhodné útvary pravdepodobne vznikli prienikom horúcejšej obálky vyvrhnutej materskou hviezdou neskôr s chladnejšou, skôr vyvrhnutou obálkou. Pri strete sa obálky rozpadli na fragmenty a utvorili útvary podobné kométam. Nie je vylúčené, že prachové častice kometárnych uzlov sa postupne zlepia a utvoria kompaktné ľadové telesá podobné Plutu. Je to snímok, ktorý bol naozajstnou výzvou. Táto hmlovina je v našej geografickej polohe extrémne nízko nad obzorom. To malo za následok veľké problémy s ostrením, pointáciu a svetelným smogom. Kvôli tomu som takmer 2/3 záberov musel vyhodiť. Som rád že sa to aspoň ako-tak podarilo.... Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader MPCC Mark III komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filte, Hutech IDAS NB3 filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 159x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 79x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, 66x360 sec. + 39x600sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Hutech IDAS NB3, master bias, 450 flats, master darks, master darkflats 20.7. až 9.9.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »